Nawigacja

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im.Adama Borysa w Witkowie
    ul.Poznańska 47
    62-230 WITKOWO
  • (+48) 61-477-82-50


  • Półkolonie zimowe "W Borysówce 2021"

    Półkolonie zimowe "W Borysówce 2021"

    Od 4 do 15 stycznia 36 uczniów  naszej szkoły uczestniczyło półkoloniach w ramach ferii zimowych. Uczestnicy półkolonii brali udział w szczegółowo przygotowanym  programie, który składał się z wielu atrakcyjnych propozycji wypoczynku oraz zajęć o charakterze profilaktycznym.Właściwie dobrane formy aktywności i metody pracy pozwoliły na stworzenie pozytywnego klimatu zachęcającego do rekreacji,  zabawy i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Każdego dnia na dzieci czekało mnóstwo atrakcji.

    Pierwszego dnia uczniowie skorzystali z wielu rozrywek m.in. zajęć tanecznych; warsztatów plastycznych; gier i zabaw na świeżym powietrzu oraz zajęć fitness.

    Drugiego dnia półkoloniści wyruszyli na wycieczkę autokarową do Stanicy Myśliwskiej w Skorzęcinie oraz do Powidza. W Stanicy Myśliwskiej członek Koła Łowieckiego Łoś przeprowadził pogadankę na temat życia ptaków w okresie zimy. Uczestnicy wyprawy do lasu wzięli udział w konkursie plastycznym -"Ptaki zimą" oraz w konkursie "Zwierzęta zamieszkujące nasze lasy". Na zakończenie odbyli spacer po lesie z dokarmianiem ptaków oraz  wysłuchali koncertu na rogu - hejnałów myśliwskich. Natomiast w Powidzu uczniowie obserwowali pogodę oraz ptactwo zimą. Oglądali makiety ryb, które można spotkać w Jeziorze Powidzkim. Po obiedzie wszystkie dzieci wyruszyły "Do krainy baśni ". Przypominano sobie losy bohaterów, a zabawy dramowe i wykreślanki jeszcze bardziej pozwoliły poczuć magiczny klimat baśni. Wystawa prac plastycznych zakończyła to wspaniałe spotkanie.

    Trzeci dzień dla uczestników półkolonii to rywalizacje sportowe. Półkoloniści zmagali się w konkurencjach sportowych "W mini spartakiadzie sportowej'' w hali sportowej ale także rywalizowali na świeżym powietrzu lepiąc bałwany. Poznali sporty zimowe oraz znanych sportowców, którzy wpisali się w historię Polski. Śpiewali piosenki o tematyce zimowej. Bawili się ścianą interaktywną,innowacyjnym urządzeniem interaktywnym połączonym wirtualną rozrywką z elementami sportu i dobrej zabawy.

    Czwarty dzień półkolonii dzieci spędziły na świeżym powietrzu, korzystając z pięknej zimowej aury. Oczywiście nie zabrakło bitwy na śnieżki. Uczniowie skorzystali również z zajęć przygotowanych przez panią Beatę Szkudlarek w bibliotece publicznej. Po smacznym obiedzie i przypomnieniu zasad bezpieczeństwa podczas wycieczki autokarowej udaliśmy się na wycieczkę do Pawłowa do żywej  szopki. Zwierzęta były zachwycone, gdyż dzieci chętnie je dokarmiały. Tak zakończył się pierwszy tydzień półkolonii. Było świetnie.

    W kolejnym tygodniu również nie zabrakło atrakcji dla naszych półkolonistów.

    Poniedziałek był dniem gier planszowych. Każdy mógł przynieść swoją ulubioną grę i zagrać w nią z kolegami i koleżankami. Było mnóstwo śmiechu i zabawy.  Uczestniczyliśmy również w zajęciach tanecznych i plastycznych. Zostaliśmy zaproszeni do biblioteki publicznej przez panią Beatę Szkudlarek i wysłuchaliśmy historii pisma i książki. Po prezentacji mogliśmy wypożyczyć interesujące nas publikacje.

    We wtorek półkoloniści kolejny raz opuścili mury szkoły i wybrali się na wycieczkę autokarową. Tym razem uczniowie klas pierwszych i drugich odwiedzili leśniczówkę w Skorzęcinie. Wysłuchali pogadanki na temat życia ptaków w okresie zimy przeprowadzonej przez członka Koła Łowieckiego "Leśnik 92" Michała Golla. Uczestniczyli również w wielu konkursach, skosztowali kiełbasek oraz szukali śladów zwierząt na śniegu. Natomiast uczniowie klas trzecich tym razem wybrali się na wycieczkę do Powidza. Obserwowali krajobraz zimowy Jeziora Powidzkiego oraz zwierzęta, które udało nam się spotkać. Oczywiście wykorzystaliśmy również czas na zabawy na śniegu. Po powrocie uczestniczyliśmy w zajęciach z pierwszej pomocy. Ćwiczyliśmy jak należy prawidłowo dzwonić po pomoc. Uczyliśmy się jak sprawdzić czy ktoś jest przytomny. Natomiast po obiedzie przyszedł czas na zabawę w teatr. Najpierw były ćwiczenia przygotowujące do recytacji- łamańce językowe to świetne ćwiczenie, ale także i zabawa. Po takim wstępie „przenieśliśmy się" na stragan z warzywami. Warzywa wdały się w kłótnię tak wielką, że rozsądzić je musiała... kapusta. Tak! Inscenizacja wiersza Jana Brzechwy była dla nas okazją do pokazania swoich emocji. Sami byliśmy z siebie dumni, że tak dobrze nam poszło. Zabawa w teatr to świetna sprawa!

    W środę aura za oknem skłoniła nas do zabawy na śniegu. Lepiliśmy bałwany i wielkie kule, których nie szło ruszyć. Zorganizowaliśmy bitwę na śnieżki. Korzystaliśmy w pełni z pięknej zimowej pogody. Po powrocie mieliśmy zajęcia taneczne i plastyczne. Rozmawialiśmy o zdrowym odżywianiu. Stworzyliśmy piramidę żywienia. Graliśmy w gry planszowe. Ćwiczyliśmy pozycję boczną ustaloną u poszkodowanego. Mieliśmy zajęcia sportowe na hali.

    W czwartek wyruszyliśmy na wycieczkę do Skorzęcina, gdzie bawiliśmy się w podchody. Półkoloniści w trzech grupach wyruszyli na trasy po ośrodku wypoczynkowym. W trakcie wędrówki musieli zmierzyć się z zadaniami przygotowanymi przez pana T. Majchrzaka i panią K. Piechowiak. Tematem przewodnim była ochrona klimatu i tego dotyczyły zadania, które mogliśmy znaleźć w kopertach rozmieszczonych po ośrodku. Aby nie było zbyt prosto niektóre z poleceń były zapisane w formie odbicia lustrzanego oraz kodu QR. Wszyscy uczestnicy świetnie sobie poradzili z zadaniami. A co najważniejsze wszyscy dotarli do mety. Świetnie się bawiliśmy. Po smacznym obiedzie przyszedł czas na warsztaty plastyczne i ozdabianie toreb na zakupy. Każdy mógł wykazać się kreatywnością i pomysłowością w projektowaniu swojej własnej torby. Może któraś zapoczątkuje nowy trend mody?

    Ostatniego dnia podsumowaliśmy dwa tygodnie półkolonii. Burmistrz Marian Gadziński i zastępca burmistrza Marek Wiatrowski wręczyli wszystkim uczestnikom półkolonii pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Dyrektor Marian Łukowski podziękował wszystkim za pomoc w organizacji i opiekę nad dziećmi w trakcie półkolonii. Wspólnie zaśpiewaliśmy poznane piosenki. Po obiedzie przyszedł czas na zabawę karnawałową. Wszyscy byli pięknie przebrani i świetnie się bawili. Zmęczeni wróciliśmy do sal. Dokończyliśmy zajęcia z pierwszej pomocy. Wsparliśmy także Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy drobnymi datkami. Niesamowicie szybko minęły nam te dwa tygodnie.

    Współorganizatorami zimowego wypoczynku jest Urząd Gminy i Miasta w Witkowie oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Witkowie.

    Zapraszamy do galerii Półkolonie zimowe "W Borysówce 2021" 

  • Szanowni Uczniowie,

    Szanowni Uczniowie,

    Zapraszamy do podzielenia się opinią na temat atrakcyjności Gminy i Miasta Witkowo jako miejsca do życia. Zdajemy sobie sprawę ze szczególnych okoliczności, w jakich się znaleźliście, ale gdy minie kryzys związany z koronawirusem, to nadal będzie Wasze Witkowo, Wasze miejsce do nauki, zabawy i pracy. 

    Zależy nam na Waszych potrzebach i opiniach, chcemy dowiedzieć się, jak Gmina wygląda z Waszej perspektywy i jak powinna się zmieniać w następnych latach. Badanie jest dobrowolne, a wyniki anonimowe. Wnioski z badania będą pomocne przy podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłości Gminy i Miasta Witkowo i pozwolą lepiej dostosować zarządzanie Gminą do potrzeb ludzi młodych. 

    Wypełnienie całej ankiety zajmie kilka minut. Dziękujemy za poświęcony czas. Prosimy o uważne czytanie pytań i udzielenie przemyślanych odpowiedzi. 

    Ankieta przeznaczona jest dla młodzieży w wieku 11-21 lat.

    Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo
    Marian Gadziński

    Link do ankiety: https://witkowo-mlodziez.webankieta.pl/ 

  • Szkoła Dialogu

    Szkoła Dialogu

    Nasza szkoła przystąpiła do realizacji programu edukacyjnego Szkoła Dialogu, prowadzonego przez najstarszą i największą polską organizację pozarządową - Forum Dialogu, zajmującą się dialogiem polsko-żydowskim. Celem programu jest zapoznanie uczniów z historią Żydów w Polsce i ich wkładem w społeczny, kulturalny i ekonomiczny rozwój kraju i ich własnych miejscowości. 

    Stąd też, w naszej szkole zawiązała się grupa uczniów, którzy poprzez udział w warsztatach online z trenerami Forum Dialogu - p. Katarzyną Winiarską i p. Magdaleną Ogieniewską-Małecką oraz inne działania, m.in. kwerendy źródłowe i badania terenowe, odkryli zapomnianą historię i kulturę społeczności żydowskiej związanej z Witkowem od wczesnych lat XVIII wieku. Celem uczniów jest przywrócenie pamięci o miejscach związanych ze społecznością żydowską oraz świadomości wielokulturowej tradycji naszego miasteczka. W tym celu przygotowana została wycieczka online “Żydzi na terenie Witkowa” oraz ulotka zawierająca materiały archiwalne związane ze społecznością żydowską dawnego Witkowa. 

    W zespole znaleźli się uczniowie klas 7: Julia Fijałkowska, Zofia Nowicka, Antonina Zakrzewska, Maciej Muszyński, Mateusz Wabiński, Adrian Kostyszyn, Andrzej Sikorski, Kacper Wojciechowski i Maurycy Luranc. Opiekunami grupy są: nauczyciel historii - p. Wojciech Ziółkiewicz i nauczycielka muzyki - p. Kalina Piechowiak

    Zapraszamy do galerii Szkoła Dialogu.

  • Przyrodniczy Kalendarz Adwentowy

    Przyrodniczy Kalendarz Adwentowy

    W minioną niedzielę rozpoczął się adwent, czyli czas oczekiwania na Boże Narodzenie. W związku z tym, nauczyciel przedmiotów przyrodniczych p. Tomasz Majchrzak zaprasza wszystkich chętnych uczniów do interaktywnego Przyrodniczego Kalendarza Adwentowego

    W dniach 1 - 25 grudnia możecie „otwierać” poszczególne okienka pamiętając, że każdego dnia możecie otworzyć tylko jedno. Pod każdym „okienkiem” ukryte są różnorodne zadania przyrodnicze (biologiczne, geograficzne i ekologiczne), które nawiązują do adwentu oraz okresu Świąt Bożego Narodzenia

    Chętni uczniowie klas 4 – 7, którzy przystąpią do rozwiązywania zadań i prześlą do p. Tomasza Majchrzaka (czat na Teams) wszystkie odpowiedzi (w tym nagranie) otrzymają okolicznościowy „prezent”. Termin nadsyłania prac 28 – 29 grudnia 2020r.  Gorąco i serdecznie zapraszam do adwentowych zmagań przyrodniczych.

    Link do kalendarza>>>
     

  • „Słońcem zapaleni” postawili na Słońce

    „Słońcem zapaleni” postawili na Słońce

    POSTAW NA SŁOŃCE to tytuł siódmej edycji projektu badawczego (konkursu), którego głównym celem jest upowszechnianie wśród młodzieży szkolnej wiedzy na temat wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz przedstawienie praktycznych możliwości stosowania ogniw fotowoltaicznych w funkcjonowaniu budynków rodzinnych czy urzędowych. 

    W tym projekcie bierze udział grupa chętnych uczniów z klas 7 (Antoni Bruch, Adam Wasielewski, Wojciech Wędzikowski, Amelia Nowicka, Adrian Kostyszyn, Franciszek Szymczak, Antoni Tomczak oraz Kacper Wojciechowski), którzy pod opieką p. Tomasza Majchrzaka przystąpili do realizacji zadań projektu. Grupa projektowa „Słońcem zapaleni” zmierzy się w dwóch etapach z zadaniami teoretycznymi i praktycznymi. Na bieżąco będziemy informować społeczność szkolną i lokalną o naszych działaniach wynikających z projektu. 

    Warto nadmienić, że organizatorem projektu jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska,  a patronat honorowy objęło Ministerstwo Edukacji i Ministerstwo Klimatu.

    Zapraszamy do galerii „Słońcem zapaleni” postawili na Słońce.

  • W sercach NIEODLEGŁA – obchody 11 Listopada w Jedynce

    W sercach NIEODLEGŁA – obchody 11 Listopada w Jedynce

    Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to ważne i piękne święto każdego Polaka. W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia oraz kształtowanie patriotycznych postaw młodego pokolenia Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Borysa w Witkowie, mimo pandemii, walki z koronawirusem i zdalnego nauczania, przygotowała szkolny projekt online pt. W sercach NIEPODLEGŁA

    Młodsi i starsi uczniowie spotkali się na lekcjach z literaturą piękną czasów zaborów i rodzenia się II Rzeczpospolitej po 1918 roku, realizując przedsięwzięcie „Wielcy pisarze dla Niepodległej”. Dzieci z klasy 1a, 1b i 3c czytały wiersze J. Brzechwy i J. Tuwima, natomiast uczniowie z klasy 4b prezentowali wiersz „Lokomotywa” z podziałem na role, a z klasy 4a przygotowali piękne czytanie wiersza „Samochwała” i nagrali w domu filmiki. 

    W pamięci uczniów klas 6a i 7a, b, c pozostanie spotkanie z utworami literackiego skarbca rodzącej się wolnej Ojczyzny – wierszami M. Konopnickiej, L. Staffa i A. Słonimskiego, oraz prozą – „Syzyfowymi pracami” S. Żeromskiego i „Quo vadis” H. Sienkiewicza

    Nie mogło także zabraknąć w szkole z okazji 11 Listopada konkursu patriotycznego. Najmłodsi, z klas 2 i 3, rywalizowali pod hasłem „Polak ze mnie bystry jest, niestraszny jest mi żaden test”. Zwycięzcami zostali: Krzysztof P. z kl. 2a i Gabriela W. z kl. 3c. Drugie miejsce zajęli z kl. 3a – Antoni K. i Zuzanna G. oraz Marcelina F. z 3c, trzecie – Igor K. i Nikodem N. z kl. 2a. Czwarte miejsce zdobyła Amelia G., uczennica kl. 3a.

    Narodowe Święto Niepodległości uczcili uczniowie na lekcjach plastyki i techniki. Kotyliony i flagi wykonali najmłodsi, a kokardy narodowe uczniowie klasy 4a, 4b i 6a.

    Nie mogło zabraknąć „Borysówki” w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do Hymnu”. 10 listopada o godzinie 11:11 wspólnie przez aplikację Teams szkoła odśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego”.

    Społeczność uczniowska Jedynki świętowała odzyskanie niepodległości także rodzinnie. Wiedzy, wielu wrażeń i wspólnej międzypokoleniowej zabawy dostarczyła prezentacja o historii Święta Niepodległości pt. „Opowiedz mi, dziadku”. Można było wspólnie w domu zaśpiewać piosenki patriotyczne, oglądając na szkolnym Facebooku film „Niepodległość w piosence” oraz koncert na Krakowskim Przedmieściu, a także spędzić „Popołudnie z Janem Brzechwą” - poetą, bez którego żaden Polak nie wyobraża sobie dzieciństwa. 

    Nie tylko projektem „W sercu NIEPODLEGŁA” SP 1 włączyła się w gminne obchody 11 Listopada. Delegacja uczniów, nauczycieli i dyrekcja szkoły spotkała się przy pomniku Powstańców Wielkopolskich, gdzie chwilą ciszy i złożeniem wiązanek kwiatów uczciła pamięć bohaterów walki o niepodległą Polskę.
    Jedynka radośnie i z duma świętowała 102 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. (NB)

    Zapraszamy do galerii W sercach NIEODLEGŁA – obchody 11 Listopada w Jedynce.

  • Lekcja prosto z Berlina w ramach projektu Deutsch Plus

    Lekcja prosto z Berlina w ramach projektu Deutsch Plus

    Nasza szkoła jest szkołą partnerską Goethe Institut. To właśnie dlatego uczniowie klas siódmych i szóstej uczestniczyli w lekcji niemieckiego, którą poprowadził dla nich student z Niemiec Marvin. Po obejrzeniu i wysłuchaniu prezentacji oraz rozmowie z Marvinem, na tematy które zainteresowały naszą młodzież (oczywiście po niemiecku), wszyscy wzięli udział w quizie o Polsce. Wyniki na podium gry Kahoot przygotowanej przez nauczyciela niemieckiego zmieniały się z minuty na minutę. Ostatecznie zwycięzcami pojedynku zostali nasz gość oraz Adaś i Remik z klasy 7a. W quizie trzeba było wykazać się nie tylko wiedzą o Polsce, ale przede wszystkim umiejętnościami językowymi i szybkością w udzielaniu odpowiedzi. 

    Gratulujemy wszystkim uczestnikom woli walki, zaangażowania i osiągniętych wyników. 
    Lekcja z aktywistą z Niemiec zrealizowana została w ramach udziału naszej szkoły w projekcie „Deutsch Plus” pod patronatem ambasady Niemiec w Polsce.

    Zapraszamy do galerii Lekcja prosto z Berlina w ramach projektu Deutsch Plus.

  • Dzień Edukacji Narodowej

    "Dzień 14 października, to jest święto pracownika, który w trudzie i mozole wychowuje dzieci w szkole. I chodź często nas to nudzi wychowuje nas na ludzi".

    Z tej okazji Samorząd Uczniowski w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej złożył wszystkim nauczycielom i pracownikom najlepsze życzenia oraz wręczył słodkie upominki...

    Zapraszamy do galerii Dzień Edukacji Narodowej.

  • W Młynie Wiedzy

    W Młynie Wiedzy

    W czwartek 08 października 2020r. uczniowie klas VI-VII uczestniczyli w pierwszej w tym roku szkolnym wycieczce edukacyjnej. Celem ich podróży było Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” w Toruniu

    Cały wyjazd podzielony był na dwie części: zwiedzanie interaktywnych wystaw w „Młynie Wiedzy” oraz wizyta w Centrum Innowacyjnej Edukacji, gdzie uczniowie zwiedzili „Ścieżki dorastania”

    W trakcie całego dnia pobytu w centrum edukacyjnym uczniowie mogli doświadczać, działać, próbować, kierować, biegać…., a przede wszystkim się uczyć. Ideą tego miejsca jest przybliżanie trudnych zjawisk przyrodniczych (fizycznych, geograficznych, biologicznych) w bardzo przestępny sposób – interaktywny – to co młode pokolenie lubi najbardziej. 

    Podczas całodniowego pobytu w Toruniu uczniowie poznali zasady działania wielu praw fizyki czy geografii. Zapoznali się z zasadami działania wahadła Foucaulta, a tym samym doświadczyli ruchu obrotowego Ziemi. Atrakcji przyrodniczych było znacznie więcej, np. rzeka i jej otoczenie. Głównym eksponatem był model rzeki, od źródła po deltowe ujście. Uczniowie wędrując wzdłuż biegu rzeki poznawali różnorodne ciekawostki przyrodnicze charakterystyczne dla różnych odcinków rzeki, a także ochoczo zabrali się do budowy tamy. 

    Poza rzeką uczniowie zajrzeli do wnętrza kretowiska, lisiej nory czy ula. Udali się także do domku na drzewie, gdzie podziwiali sawannę i dżunglę amazońską. Zabawa była przednia, a przy okazji utrwalenie wcześniej zdobytych wiadomości. 

    Kolejne etapy zajęć w centrum dotyczyły zagadnień z zakresu fizyki, np. poznanie zasad dynamiki Newtona czy prawa Pascala

    Należy nadmienić, że wszystkie eksponaty w Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” mają za zadanie uczyć uczniów kreatywności, wspomagać logiczne myślenie, kształcić zdolności manualne itp. 

    Po aktywnie spędzonym czasie w przestrzeni związanej z prawami fizyki i geografii, uczniowie udali się do Centrum Innowacyjnej Edukacji. Tutaj odwiedzili 31 stanowisk „Ścieżki Dorastania”, które tworzą trzy ścieżki: społeczno-kulturową, emocji oraz dojrzewania. Każdy z interaktywnych eksponatów wnosił coś nowego, a uczniowie bardzo chętnie realizowali i wykonywali różnorodne zadania. 

    Reasumując należy stwierdzić, że wyjeżdżanie z uczniami do takich centrów edukacyjnych sprzyja realizacji treści z podstawy programowej oraz pozwala w interaktywnych sposób dotrzeć do młodego pokolenia.
     

    Zapraszamy do galerii W Młynie Wiedzy.

  • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
    Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, która odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października. Tegoroczna X edycja przypadła na 2 października. Celem akcji jest propagowanie zabawnej formy nauczania – uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób.
  • Konkurs czytelniczy dla klasy 4b

    W ramach obchodów Międzynorodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zaplanowane zostały konkursy czytelnicze dla uczniów klas 4-6. Jako pierwsi do konkursu przystąpili uczniowie klasy 4b, którzy rozwiązywali quiz ze znajomości książki Rene Goscinnego „Mikołajek”.

    Więcej w zakładce Biblioteka szkolna - Konkursy 

  • „Młodzi studenci”

    „Młodzi studenci”

    Miesiąc nauki za nami, a uczniowie „Jedynki” wraz ze swoimi nauczycielami nie tylko realizują podstawę programową. Aby uatrakcyjnić proces edukacyjny cała społeczność szkolna bierze udział w różnorodnych ogólnopolskich projektach edukacyjnych.

    W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas I – VII po raz kolejny uczestniczą w realizacji projektów Uniwersytetu Dzieci w Klasie, które są profesjonalnym i atrakcyjnym uzupełnieniem edukacji szkolnej. Realizowane projekty pozwalają wesprzeć naszych podopiecznych w rozwoju bardzo ważnych kompetencji, takich jak: kreatywność, otwartość, myślenie krytyczne i analityczne, innowacyjność, empatia oraz umiejętność współpracy i pracy projektowej. 

    W naszej szkole nauczyciele podjęli się realizacji następujących projektów: „Mali matematycy. Gdzie kryje się matematyka?”, „Matematyka – kto w pracy liczy, mierzy i waży?”, „Lekcje z klasą. Jak odczytywać emocje?”, „Ja w społeczeństwie. Jak mogę zmienić świat?”.

    Uczniowie jak przystało na studentów otrzymują indeksy, w których odnotowują najważniejsze informacje związane ze zrealizowanymi zajęciami, a na zakończenie projektu każdy z nich otrzymuje imienny dyplom o jego ukończeniu oraz certyfikat dla klasy. Udział w realizacji takich projektów pozwala na przygotowanie uczniów do życia w dorosłym świecie i zmierzenie się z różnymi sytuacjami, które wymagają wykorzystanie nabytych kompetencji.

  • Działamy z imPETem!

    Działamy z imPETem!

    Jednym z ważnych celów edukacyjnych współczesnej szkoły jest wykształcenie wśród młodego pokolenia troski o środowisko przyrodnicze, w którym żyją. Aby właściwie pokierować naszych uczniów w tym zakresie, witkowska „Jedynka” przystąpiła do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Działaj z impetem!”, który został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Klimatu, Kuratorium Oświaty w Gdańsku oraz patronatem medialnym przez POLSAT JimJam.

    Jego celem jest zachęcenie wszystkich uczniów, ich rodziców i pozostałych dorosłych do segregacji odpadów, podkreślając przy tym, dlaczego warto to robić. W ramach tego programu szczególny nacisk kładziony jest na butelki PET, które są powszechnie użytkowane w każdym gospodarstwie domowym. 

    W ramach programu realizowane są zajęcia edukacyjne o tematyce związanej z segregacją butelk PET (lekcje wychowawcze), gry ekologiczne, ogólnopolski konkurs na „Lapbook z imPETem” oraz inne przedsięwzięcia podejmowane  przez nauczycieli. 

    Biorąc udział w takim programie edukacyjnym uważamy, że jesteśmy w stanie krzewić odpowiednie ekopostawy i ekonawyki wśród młodego pokolenia. W pełni podpisujemy się pod hasłami „Bez edukacji nie ma segregacji. Bez segregacji nie ma recyklingu. Bez recyklingu nie ma pięknej planety”.

  • Bo ja lubię czytać i już…

    Bo ja lubię czytać i już…

    Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto to zostało ustanowione w 1999 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. W tym miesiącu szczególnie zapraszamy Was do „spotkania” z książką. Pokażmy wszystkim, że czytamy.

    A o to, co się będzie działo: 

    1. Akcja „Pokażmy, że czytamy” na szkolnym facebooku. Zachęcamy was do dzielenia się informacjami, co akurat czytacie w komentarzach pod specjalnym postem. Wśród osób, które wstawią komentarz ze zdjęciem i krótką informacja, o czym jest książka wylosujemy upominki, m.in. naszą wyjątkową torbę „Bo ja lubię czytać i już…” Na komentarze czekamy do 20 października.
    2. Konkurs „Moda na książkę” – pobawcie się w projektantów. Ozdóbcie koszulkę motywami z ulubionych książek lub ulubionym bohaterem. Na realizację projektów macie czas do 20 października.
    3. Konkursy czytelnicze dla uczniów klas 4-6.
    4. Akcja „Mała książka – wielki człowiek”.
    5. Teatrzyk Kamishibai dla najmłodszych.
    6. „Polecane serie dla dzieci i młodzieży”
    7. List do rodziców „Dlaczego warto czytać dzieciom?”
    8. Podsumowanie konkursu plastycznego „Mój ulubiony bohater”
  • Europejski Dzień Języków Obcych

    Europejski Dzień Języków Obcych

    26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Święto to zorganizowane zostało po raz pierwszy w 2001 roku przez Radę Europy oraz Unię Europejską. Celem Europejskiego Dnia Języków Obcych jest  promowanie nauki języków obcych oraz  różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować. 

    Obchody tego wydarzenia rozpoczęliśmy już 23 września od językowej zabawy. Na drzwiach sal lekcyjnych pojawił się napis „Porozmawiaj ze mną” w różnych językach. Zadaniem uczniów było odgadnięcie, z jakiego języka pochodzą dane słowa.

    Zwycięzcami tego pojedynku zostali:

    • Antonina Zakrzewska, klasa 7c
    • Dominika Dolata, klasa 7b
    • Maciej Muszyński, klasa 7a
    • Julia Święcicka, klasa 7c

    Kolejnym zadaniem w ramach obchodów Dnia Języków Obcych było przygotowanie plakatu promującego obcojęzyczne lekturki z biblioteki szkolnej. Książki właśnie są czytane i z niecierpliwością czekamy na ich promocję.

    Podczas lekcji języka niemieckiego w klasach czwartych i siódmych realizowane były natomiast treści krajoznawcze. Siódmoklasiści rozwijali sprawność rozumienia ze słuchu i mówienia, poznając równocześnie twórczość jednej z niemieckich wokalistek. Jedna z grup dowiedziała się też, skąd wzięła się nazwa HARIBO, co to są „Ampelmännchen”, co przynosi Niemcom szczęście oraz poznała ciekawostki dot. najwyższego szczytu naszych zachodnich sąsiadów. Uczniowie wykonali też plakaty związane z tymi pojęciami. 

    Czwartoklasiści obejrzeli animowany filmik z informacjami na temat Niemiec. Pomimo tego, że film był w całości po niemiecku, grupy świetnie poradziły sobie ze zrozumieniem i bezbłędnie rozwiązały quiz krajoznawczy. Dzieci poznały też symbole Niemiec, talizmany i bohaterów bajek podczas prac z kolorowankami. 

    Na języku angielskim uczniowie rozwiązywali łamigłówki, krzyżówki, rebusy oraz korzystali z ulubionych gier językowych łączących naukę języka z wykorzystaniem technologii informacyjno – komunikacyjnych. Najmłodsze dzieci poznawały też elementy charakterystyczne dla Wielkiej Brytanii i Londynu podczas prac językowo – plastycznych. Wszyscy natomiast biorą udział w konkursie „Picture dictionary”. Konkurs cały czas trwa a jego rozstrzygnięcie już wkrótce 😊. 

    Ostatnim elementem obchodów DJO było zapoznanie uczniów z ciekawostkami na temat języków i wskazówkami, jak się ich uczyć w gazetce biblioteki szkolnej, która ze względu na okres pandemii zaprezentowana została w formie elektronicznej. 

    To ważne wydarzenie dla wszystkich miłośników nauki języków było również okazją do rozwijania kompetencji naszej kadry podczas webinariów, warsztatów i międzynarodowej konferencji „Neue Wege des Deutschlernens in Europa”

    Europejski Dzień Języków już minął, ale my cały czas będziemy podkreślać znaczenie znajomości języków obcych i wartości różnorodności kulturowej i językowej Europy.

    Zapraszamy do galerii Europejski Dzień Języków Obcych.

  • Projekty językowe

    W naszej szkole już od kilku lat wykorzystujemy technologię informacyjno – komunikacyjną w procesie nauczania języków obcych. Jednym z jej elementów jest systematyczna praca z innowacyjnym narzędziem do nauki słownictwa Insta.Ling. Z programem pracujemy na lekcjach języka niemieckiego i częściowo angielskiego.

    Więcej w module Projekty językowe

  • Przyjemne z pożytecznym

    Wzorem lat ubiegłych nasza szkoła włączyła się w akcję "Sprzątanie świata – Polska”. W tym roku działaliśmy pod hasłem: „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.”, ogłoszonym przez Fundację „Nasza Ziemia”. Celem akcji było przede wszystkim inicjowanie sprzątania tam, gdzie należy posprzątać oraz zmiana naszych indywidualnych nawyków (np. rezygnacja z jednorazowych plastików).

    W sobotę, 19 września br., w dobrych humorach i w towarzystwie złotej polskiej jesieni klasa 6a, klasy VII (a, b, c) oraz nauczyciele (p. Arleta Bekas, p.Ilona Musidlak, p.Tomasz Majchrzak, p.Teresa Szkudlarek) wyruszyli na pieszy rajd na trasie Witkowo-Chłądowo-Strzyżewo Witkowskie-Witkowo.

    Uczniowie nie tylko podziwiali piękno Ziemi Witkowskiej, ale połączyli przyjemne z pożytecznym. Otrzymali jednorazowe rękawiczki oraz worki na śmieci, i z zapałem uporządkowali okolicę, oczyszczając ze śmieci pobliski las. Byli zaskoczeni duża ilością wyrzucanych odpadów, które niszczą nasze najbliższe otoczenie. 

    Sobotnia wyprawa udowodniła, że młode pokolenie naszej „Borysówki” lubi wspólnie działać i promować postawy proekologiczne w społeczeństwie. (TSz)

  • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

    Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

    1 września społeczność naszej szkoły uroczyście powitała kolejny rok szkolny po dwumiesięcznej wakacyjnej przerwie. W związku z pandemią koronawirusa rozpoczęcie roku szkolnego miało inny przebieg niż dotychczas.

    Nie było ogólnego spotkania Dyrekcji szkoły z uczniami. Klasy II, III, IV, VI i VII spotkały się w wyznaczonych salach tylko z wychowawcami, którzy przekazali najważniejsze informacje związane z rozpoczynającym się rokiem szkolnym, zapoznali z zasadami, jakie będą obowiązywać w naszej szkole, by wszyscy byli zdrowi, bezpieczni, a tym samym radośni i szczęśliwi. Uczniowie wysłuchali także inauguracyjnego przemówienia Dyrektora szkoły pana Mariana Łukowskiego. Dyrektor gorąco powitała wszystkich uczniów, grono pedagogiczne, rodziców oraz pracowników administracji i obsługi, życząc wszystkim dobrego roku. W swoim przemówieniu nawiązał także do tradycji naszej szkoły, jej misji oraz tragicznych wydarzeń z roku 1939. 

    Szczególnie serdecznie nasza Dyrekcja – pan Marian Łukowski i pani Arleta Bekas - powitała uczniów i ich Rodziców z klas pierwszych. Rozpoczynają oni bowiem wspaniałą przygodę edukacyjną w murach nowej szkoły. Pierwszoklasiści witali rok szkolny na uroczystej gali w hali sportowej. W swoim przemówieniu Dyrektor życzył Pierwszakom dobrego zaklimatyzowania w nowej dla nich rzeczywistości, osiągania najwyższych wyników w nauce, rozwijania talentów i zainteresowań, a Rodzicom – pociechy i dumy z dzieci. Minutą ciszy zebrani w hali uczcili pamięć poległych w czasie II wojny światowej. Następnie najmłodsi uczniowie z klasy Ia i Ib udali się do sal lekcyjnych na krótkie informacyjne spotkania ze swoimi wychowawcami. 

    Cała społeczność szkolna SP 1 uczestniczyła także we mszy św. odprawionej w kościele parafialnym w Witkowie. 

    Rok szkolny 2020/2021 w naszej szkole został rozpoczęty. Uczniowie z optymizmem i zapałem wracają, po prawie pół roku, do szkolnych ławek, by podążać tajemniczymi ścieżkami wiedzy. (TSz)

    Zapraszamy do galerii Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021.

  • Młodzież już zagłosowała!

    Młodzież już zagłosowała!

    Na początku marca uczniowie klas 8 naszej szkoły, w ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie, przygotowywali plakaty wyborcze kandydatów na urząd prezydencki. Wykonane plakaty miały służyć do przeprowadzenia kampanii wyborczej oraz symulacji wyborów prezydenckich. Niestety, od połowy marca nauka odbywała się zdalnie, a wybory w majowym terminie nie odbyły się. Już za kilka dni odbędą się wybory, gdzie Polacy wybiorą prezydenta kraju na kolejne pięć  lat. Wcześniej jednak prezydenta wybrali ósmoklasiści z naszej szkoły. 

    Nauczyciel wiedzy o społeczeństwie p.Tomasz Majchrzak przeprowadził symulacje wyborów przez Internet. Została specjalnie przygotowana karta wyborcza, na której znajdowało się 11 kandydatów na ten urząd. 
    Uczniowie mieli za zadanie zagłosować na jednego z kandydatów poprzez odpowiednie zaznaczenie przy nazwisku. 

    Uczniowie głosowali zgodnie ze swoimi poglądami politycznymi, przekonaniami, sympatiami czy antypatiami. W wyniku głosowania młodzieży głosy oddane zostały tylko na 6 spośród 11 kandydatów. Najwięcej głosów otrzymał obecnie urzędujący prezydent Andrzej Duda – 32%, a drugi był Szymon Hołownia – 28%Robert Biedroń otrzymał 24% głosów, Krzysztof Bosak – 11%, Rafał Trzaskowski – 3%, a Władysław Kosiniak-Kamysz tylko 2%. Pozostali kandydaci: Marek Jakubiak, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Waldemar Witkowski oraz Stanisław Żółtek nie otrzymali żadnego głosu. Frekwencja wyborcza w I turze wyniosła 48%.

    Ponieważ w pierwszym głosowaniu nie udało się wybrać „głowy państwa”, dlatego też została przeprowadzona druga tura wyborów (symulacja). W szranki wyborcze stanęło dwóch kandydatów, którzy otrzymali największą ilość głosów: Andrzej Duda oraz Szymon Hołownia

    W wyniku głosowania, według uczniów klas ósmych naszej szkoły, prezydentem RP został Szymon Hołownia zdobywając 77% głosów. Czy tak będą wyglądały wyniki niedzielnych wyborów, przekonamy się wkrótce.

    Warto nadmienić, że celem zrealizowanego przedsięwzięcia jest wyrobienie w młodym pokoleniu nawyku chodzenia na wybory, brania odpowiedzialności za los kraju a także kształtowanie odpowiednich postaw społecznych czy patriotycznych. (TM)

    Zapraszamy do galerii Młodzież już zagłosowała!.

  • Bezpieczne wakacje

    Jak zachować bezpieczeństwo nad wodą? Jak rozpoznać osobę, która się topi? Jak udzielić pierwszej pomocy? Jak zachować się podczas wyprawy w góry, wycieczki do lasu lub wyprawy na rowerze? 

    Biblioteka w szkole przypomina najważniejsze zasady bezpieczeństwa podczas wakacji. Zachęcamy do zapoznania się w prezentacją.

    Zapraszamy do zakładki Biblioteka szkolna 

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im.Adama Borysa w Witkowie
    ul.Poznańska 47
    62-230 WITKOWO
  • (+48) 61-477-82-50

Galeria zdjęć