Nawigacja

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im.Adama Borysa w Witkowie
  ul.Poznańska 47
  62-230 WITKOWO
 • (+48) 61-477-82-50


Projekty językowe

Niemiecki - Język Twojej Pasji

 

Zakończyliśmy kolejny rok z projektem Deutsch Plus

Jako szkoła partnerska Goethe Institut zakończyliśmy kolejny rok z projektem Deutsch Plus. W ciągu roku zorganizowane zostały konkursy, kampanie promocyjne, spotkania z niemiecką młodzieżą, która poprowadziła dla nas lekcje językowo – krajoznawcze, zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, koncert niemieckiego zespołu, wspólne lekcje niemieckiego młodzieży z kilku polskich szkół, wspólne pisanie postów i komentowanie swoich wypowiedzi, konferencje, webinary, warsztaty. Wszystko po to, aby w przyszłości było nam łatwiej z niemieckim w zawodzie.


 

Zakończyliśmy pracę z padletem w ramach projektu "Łączymy się regionalnie - Padlet – Rund um das Essen”

Przez ostatnie kilka tygodni uczniowie klas siódmych rozwijali umiejętności komunikowania się w języku niemieckim podczas wspólnej pracy z rówieśnikami z Powidza, Bieganina, Ligoty, Rzeszowa i Katowic w ramach projektu „Padlet – rund um das Essen” i akcji „Łączymy się regionalnie”. Celem projektu było stworzenie w klasie sytuacji zbliżonej do autentycznej komunikacji, podnoszenie motywacji do nauki języka niemieckiego i rozwijanie kompetencji komunikacyjnej. Młodzież dodawała wpisy i zdjęcia przedstawiające ich codzienne zwyczaje i nawyki żywieniowe oraz reagowała na wpisy innych uczestników projektu. Wykorzystanie padleta pozwoliło na zwiększenie zasobu środków leksykalno – gramatycznych, rozwinęło umiejętność reagowania językowego i tworzenia krótkich wypowiedzi oraz pozwoliło kształtować autonomię w procesie nauki języka. Uczniowie nauczyli się korzystania z różnych źródeł informacji i rozwinęli umiejętności w zakresie wykorzystania technologii informacyjno – komunikacyjnej. Dodatkowymi elementami projektu były wspólne lekcje niemieckiego na platformie ZOOM. 

22 czerwca odbyła się gala podsumowująca akcję "Projekte gemeinsam entwickeln" w ramach projektu Deutsch Plus. Nasz projekt "Padlet - Rund um das Essen" znalazł się wśród dziesięciu zaprezentowanych prac. Dziękujemy wszystkim uczestnikom z klas 7a, 7b i 7c za zaangażowanie.

Zapraszamy do galerii Łączymy się regionalnie - Padlet Rund um das Essen


 

Międzynarodowa lekcja online z Lucasem, studentem z Ratyzbony

25 maja po raz kolejny spotkaliśmy się z niemieckim studentem. Tematem miała być muzyka, ale Lukas zabrał nas w ciekawą podróż po Bawarii i opowiedział o Ratyzbonie, tętniącym życiem, przepięknym mieście, którego starówka wpisana została na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO oraz życiu Bawarczyków, ich kulturze i tradycji. O muzyce porozmawialiśmy pod koniec. Opowiedzieliśmy o swoich ulubionych zespołach i piosenkach oraz usłyszeliśmy parę propozycji od naszego gościa z Niemiec. Spotkanie dostarczyło nam sporą dawkę wiedzy krajo- i kulturoznawczej.

Na zakończenie Lukas zaimponował nam znajomością języka polskiego. Tak jak my, zaczął od nauki po jednej godzinie w tygodniu. Mamy nadzieję, że my kiedyś też osiągniemy taką biegłość w niemieckim. Na pewno warto.

Zapraszamy do galerii Międzynarodowa lekcja online z Lucasem, studentem z Ratyzbony 


 

Łączymy się regionalnie - kolejne spotkanie w ramach Akcji "Projekte Gemeinsam Entwickeln" i Projektu "Deutsch Plus"

13 maja podczas lekcji niemieckiego online spotkali się uczniowie 5 polskich szkół z Powidza, Witkowa, Rzeszowa, Bieganina i Ligoty. Spotkanie było kontynuacją realizowanego przez kilka ostatnich tygodni projektu „Padlet – Rund um das Essen”. Przedstawiciele każdej ze szkół poznali się, opowiedzieli o swoich ulubionych daniach i nawykach żywieniowych, pokazali przygotowane przez siebie plakaty i chmury wyrazów oraz zagrali w interaktywną grę Kahoot, która sprawdzała znajomość stworzonej przez nich wirtualnej tablicy.

Gra dostarczyła jak zwykle najwięcej emocji. I było nam niezmiernie miło, że pojedynek ten wygrała Zosia z klasy 7b, a tuż za podium znalazła się Marysia z klasy 7c. Gratulujemy :). Pod koniec spotkania wszyscy wymienili się wrażeniami na temat pracy z padletem oraz korzyści, które przyniosło im zastosowanie tej metody podczas lekcji niemieckiego. Podsumowanie projektu już wkrótce.

Zapraszamy do galerii Łączymy się regionalnie 


 

Międzynarodowe spotkania z niemiecką młodzieżą

W kwietniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w dwóch międzynarodowych spotkaniach z Johannesem i Ludmillą, studentami z Niemiec. Młodzi Niemcy opowiedzieli o swoim kraju oraz poprowadzili warsztaty, podczas których siódmoklasiści mogli wykorzystać zdobywane w czasie lekcji umiejętności językowe. 

Tematem zajęć zorganizowanych w ramach udziału w projekcie Deutsch Plus był czas wolny oraz krajoznawstwo. Uczniowie wymieniali się spostrzeżeniami na temat sposobów spędzania czasu wolnego w Polsce i w Niemczech, opowiedzieli o sobie i swoich zainteresowaniach, poznali ciekawostki na temat niemieckich miast i niemieckich produktów oraz zachęcili do odwiedzin naszego miasta. 

Zaproszenie studentów na zajęcia dało młodzieży możliwość udziału w autentycznej sytuacji komunikacyjnej oraz było kolejnym małym krokiem na drodze do skutecznego porozumiewania się w języku niemieckim.


 

Łączymy się regionalnie

W I półroczu powstał pomysł realizacji wspólnych projektów w ramach sieci szkół Deutsch Plus. Właśnie dlatego, 11 marca spotkaliśmy się  online z uczniami szkoły w Bieganinie. Mogliśmy się poznać, opowiedzieć o sobie, naszych szkołach i miejscowościach. Oczywiście po niemiecku.

Teraz, wspólnie z czterema innymi szkołami realizować będziemy projekt „Rund um das Essen”, do którego wykorzystamy padlet, czyli wirtualną tablicę. Pozwoli nam to rozwijać umiejętność reagowania językowego, wykorzystywać poznane zwroty do komunikowania się z koleżankami i kolegami, a tym samym przygotowywać się do skutecznego porozumiewania się w języku niemieckim.

Zapraszamy do galerii: Łączymy się regionalnie


 

Projekt Deutsch Plus w jedynce

Od września 2019r. nasza szkoła realizuje projekt Deutsch Plus w ramach współpracy z Goethe Institut. Patronat nad projektem objęła Ambasada Niemiec w Polsce a jego celem jest zaangażowanie społeczności szkolnej w działania na rzecz propagowania języka niemieckiego, stworzenie silnej sieci szkół oferujących naukę języka niemieckiego w zwiększonym zakresie, zapewnienie wysokiego poziomu kwalifikacji zawodowych  nauczycieli i polepszenie tym samym jakości zajęć oraz zaangażowanie nauczycieli i uczniów w realizację projektów i konkursów. 

Pomimo obowiązujących  w bieżącym roku szkolnym obostrzeń związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa COVID-19 działania projektowe trwają nadal, jednak przeniesione zostały do sieci i zaproponowane uczniom w formie online. To właśnie w ramach projektu uczniowie klas siódmych i szóstej uczestniczyli w lekcjach niemieckiego, które poprowadzili dla nich studenci z Niemiec. Po obejrzeniu i wysłuchaniu prezentacji oraz rozmowie z Marvinem i Judith na tematy, które zainteresowały naszą młodzież (oczywiście po niemiecku), wszyscy wzięli udział w quizie o Polsce w formie ulubionej gry interaktywnej naszych uczniów – Kahoot. Spotkanie było okazją do poznaniu kultury Niemiec, przełamania bariery językowej i pokonywania lęku porozumiewania się w języku obcym. Grupy bardzo dobrze poradziły sobie z tym zadaniem, były aktywne i chętnie formułowały wypowiedzi w języku obcym, dostosowane do swojego poziomu biegłości językowej.

Inną aktywnością związaną z przystąpieniem szkoły do realizacji projektu Deutsch Plus był udział naszych uczniów w kampanii promującej naukę języka niemieckiego, pod hasłem „Ich lerne Deutsch, ponieważ …”/ „Uczę się niemieckiego, ponieważ …”. Jedni chcą zostać przedsiębiorcami współpracującymi z firmami na niemieckim rynku. Drudzy lubią podróżować. Jeszcze inni marzą o karierze w niemieckiej Bundeslidze. Dobra motywacja to połowa sukcesu w drodze do osiągania coraz wyższego poziomu biegłości językowej, dlatego cieszymy się, że naszym uczniom nie brakuje powodów, aby uczyć się języka niemieckiego. 

Okazją do poszerzania wiedzy o kraju naszych zachodnich sąsiadów była również grudniowa kampania, pod hasłem „Wir singen deutsche Weihnachtslieder”/ „Śpiewamy niemieckie kolędy”. Konkurs wyjątkowo skierowany został nie tylko do uczniów uczących się języka niemieckiego, ale również do ich młodszych koleżanek i kolegów z klas 1-3. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, ponieważ swój udział zgłosili również uczniowie, dla których był to pierwszy kontakt z językiem niemieckim. Śpiewali wszyscy: najmłodsi i najstarsi. W domu, w lesie, w otoczeniu pięknych zielonych choinek. Dzieci i młodzież poznawały niemieckie kolędy, rozwijały umiejętności językowe, dbały o przygotowanie rekwizytów i pięknej scenerii. Uczyły się, dobrze się przy tym bawiąc.

Dla uczestników konkursowych zmagań przygotowane zostały materiały reklamowe i gadżety z logo oraz inne upominki językowe, które wręczone zostaną podczas podsumowania projektu. 

Udział w projekcie to także okazja do poszerzania umiejętności dydaktyczno – metodycznych pracowników szkoły. We wrześniu odbył się Dzień Nauczyciela Języka Niemieckiego online, zorganizowany przez Goethe Institut. W listopadzie odbyła się konferencja dla dyrektorów i szkolnych koordynatorów projektu, pod hasłem „Regional vernetzt”. Minione miesiące to również doskonalenie umiejętności dydaktyczno – metodycznych podczas innych kursów i warsztatów, m.in. międzynarodowej konferencji „Neue Wege des Deutschlernens in Europa” oraz kursach międzynarodowych w ramach przyznanego stypendium Goethe Institut.

Nauczanie zdalne skłoniło również nauczycieli języka niemieckiego do rozwijania umiejętności uczniów w zakresie wykorzystywania technologii informacyjno – komunikacyjnej w procesie nauki języka niemieckiego. Pomimo tego, że z licznych aplikacji i gier młodzież korzystała już wcześniej, ciągle szukano nowych inspiracji i pomysłów, aby urozmaicić naukę i kształtować kompetencje uczniów. Tworzenie filmików, komiksów, czy grafik, to tylko niektóre z nich. Zdobyta w ten sposób wiedza przyda się nie tylko na języku obcym.

Wszystkie inicjatywy i działania podejmowane w ramach realizacji projektu Deutsch Plus, zarówno te zaproponowane przez Goethe Institut, jak i te wynikające z inicjatywy nauczycieli języka niemieckiego miały na celu zaangażowanie społeczności naszej szkoły w działania na rzecz propagowania nauki języka niemieckiego, jej promowanie, kształtowanie postaw autonomicznych i przygotowywanie uczniów do porozumiewania się w języku obcym. 

Cele te realizować będziemy nadal, bowiem obecnie trwają prace nad przygotowaniem projektów językowych w ramach kampanii „Projekte gemeinsam entwickeln”, w której uczestniczy 40 polskich szkół.

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Borysa w Witkowie

Zapraszamy do galerii: Niemiecki - Język Twojej Pasji

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im.Adama Borysa w Witkowie
  ul.Poznańska 47
  62-230 WITKOWO
 • (+48) 61-477-82-50

Galeria zdjęć