Jak co roku w czerwcu, Biblioteka Publiczna w Witkowie zaprasza uczniów wszystkich szkól w gminie do ortograficznych potyczek. Tak samo było i w tym roku. W piątek, 3 czerwca, do konkursu o tytuł Mistrza Ortografii przystąpili uczniowie klas IV i V, a w poniedziałek, 6 czerwca dyktando napisali ósmoklasiści. Młodsi odbyli ortograficzną podróż balonem, a później spotkali się z myszkami buszującymi w poszukiwaniu smakołyków.
Klasy I-III miały okazję zwiedzać okolice bliższe i te trochę dalsze. Klasy pierwsze cieszyły oczy alpakami i świetnie się bawiły w Małym Peru w Piotrowicach. Natomiast starsze klasy udały się do Torunia. W mieście Kopernika sprawdzały jak bardzo krzywa jest Krzywa Wieża, przeniosły się na chwilę w kosmos podczas seansu w Planetarium, piekły pierniki i podziwiały Dom Kopernika. Klasy III odbyły dodatkowo musztrę w Forcie IV i zwiedzały podziemia, a klasy II w Domie Legend Toruńskich uczestniczyły w interaktywnym przedstawieniu. Z całą pewnością wrażenia pozostaną z uczestnikami na długo.
Zapraszamy do galerii: Pierniki, forty i… alpaki
Najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli okazję spotkać się z przedstawicielami ciekawych profesji. Klasy 2a i 3a gościły na swoich lekcjach strażaków, panów: Leszka Kryszaka i Michała Majchrzaka. Natomiast w klasie 2b wizytę złożył pszczelarz, pan Ryszard Nowakowski. Z kolei klasa 1b odkrywała tajniki pracy policjantów, odwiedzając witkowski posterunek. Klasa 2a poznawała proces wypieku bułek w piekarni GS Witkowo. Kto wie, może były to pierwsze spotkania z przyszłym zawodem?
Zapraszamy do galerii: Spotkania z zawodami dla najmłodszych
30 maja uczniowie klas 8 wzięli udział w warsztatach muzycznych w języku niemieckim, zapowiadających trasę koncertową zespołu Munich Supercrew po Polsce. Uczniowie poznali skład i ciekawostki na temat zespołu, wysłuchali jego piosenek oraz odpowiadali na pytania i rozwiązywali zagadki przygotowane przez prowadzącą warsztaty Lottę Hassel, która połączyła się z nami prosto z Monachium. Spotkanie odbyło się w ramach udziału naszej szkoły w prestiżowym projekcie Goethe Institut Deutsch Plus, w którym uczestniczą szkoły szczególnie zaangażowane w promowanie nauki języka niemieckiego. Jednym z jego celów jest łączenie nauki z rozwijaniem pasji i zainteresowań oraz przybliżenie młodzieży kultury i realiów życia w Niemczech.
Zapraszamy do galerii Warsztaty muzyczne prosto z Niemiec
Było uroczyście, elegancko, nastrojowo i tanecznie…
W czwartek, 19 maja 2022 r., w naszej szkole odbył się tradycyjny Bal Ósmoklasisty. Oficjalnego otwarcia uroczystości dokonali dyrektor szkoły pan Marian Łukowski i przedstawiciel Rady Rodziców pani Monika Nowakowska-Szymczak. Powitali zaproszonych nauczycieli, wychowawców klas, rodziców, wszystkich uczniów klasy 8 a, b i c. Zapraszając do wspólnej zabawy, życzyli młodzieży wspaniałe jimprezy. Wyrazili równocześnie przekonanie, że uczennice i uczniowie z egzaminem ósmoklasisty z pewnością poradzą sobie koncertowo, a uzyskane wyniki pozwolą im na edukację w wymarzonej szkole ponadpodstawowej.
Przyszli absolwenci naszej szkoły rozpoczęli zabawę od wykonania dostojnego staropolskiego tańca poloneza. Mimo wielkiej tremy, ósmoklasiści zatańczyli fantastycznie. I rodzice, i goście byli pod wrażeniem umiejętności tanecznych uczniów, podziwiali z dumą i wzruszeniem układ taneczny przygotowany przez nauczyciela wychowania fizycznego.
W dalszej części imprezy uczennice oraz uczniowie wspaniale bawili się na parkiecie. Przebojowa muzyka z godziny na godzinę rozkręcała szkolny bal, wszyscy tańczyli i śpiewali, każdy był uśmiechnięty i zadowolony. Dziewczęta w pięknych kreacjach, chłopcy w stylowych garniturach, kolorowe światła, i dekoracja… Wszystko to złożyło się na cudowny klimat pierwszego prawdziwego balu w ich życiu. Młodzież nie zapomniała o wychowawcach klas, nauczycielach i rodzicach, zapraszając na parkiet do wspólnego tańca.
Nie zabrakło okolicznościowego tortu i pamiątkowych fotografii.
"To był bal! Piękny bal! Taki, co się pamięta latami"! Na pewno pozostanie na zawsze miłym, wyjątkowym wspomnieniem. Należy podkreślić, że rodzice ósmoklasistów zadbali o niepowtarzalną atmosferę, tak aby ich pociechy na długo zapamiętały ten piękny wieczór pełny dobrej zabawy.
Zapraszamy do galerii Ach! Co był za bal…
W dniach 9-13 maja 2022r. nasza szkoła gościła delegacje uczniów i nauczycieli z Rumunii i Turcji w ramach realizacji programu Erasmus+. Z wizytą studyjną przyjechało 14 uczniów i 5 opiekunek, którzy w ramach europejskiego programu Erasmus+ wspólnie z 8 uczniami z klasy 7a realizowali projekt współpracy międzynarodowej pt. „Zrównoważone życie w naszej przyszłości”. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia naszej planety, ze szczególnym uwzględnieniem zasad gospodarki odpadami w Polsce, Rumunii oraz Turcji, rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim oraz nawiązywanie przyjaźni z uczniami z innych krajów.
W poniedziałek 9 maja 2022 r. odbyło się uroczyste powitanie gości. Otwarcia uroczystości dokonał dyrektor szkoły Marian Łukowski, a następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Witkowo – Pan Marian Gadziński. W dalszej części spotkania zaprezentowano krótką część artystyczną dotyczącą gospodarowania odpadami. Po występach nastąpiła „krótka lekcja ekologii”, gdyż głos zabrał Pan Tomasz Nowak, kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej w Witkowie. Przygotował on krótką prezentację multimedialną dotyczącą zasad gospodarowania odpadami w Polsce. Po oficjalnym rozpoczęciu spotkania międzynarodowego, młodzież pod opieką nauczycieli udała się do naszej szkoły, aby rozpocząć realizację zadań projektowych.
Głównym tematem realizowanym w ramach projektu była gospodarka odpadami, dlatego też w pierwszym dniu zadaniem uczestników było stworzenie słownika odpadów w czterech językach: angielskim, rumuńskim, tureckim oraz polskim. Młodzież świetnie sobie z tym poradziła, pokonując wszelkie bariery językowe.
W ciągu tygodniowego pobytu goście zwiedzili szkołę, uczestniczyli w zajęciach warsztatowych z języka angielskiego, gościli na warsztatach kulinarnych w ZSP w Witkowie. Zwiedzili także Toruń i Warszawę. Poza zwiedzaniem tych miast uczestniczyli oni m.in. w warsztatach edukacyjnych w Centrum Edukacji Ekologicznej „EcoKids” w Toruniu oraz w Europejskim Centrum Elektroekologii w Warszawie. Byli także gośćmi Zakładu Zagospodarowania Odpadami w Lulkowie, gdzie zapoznali się z jego funkcjonowaniem. Ostatnim punktem programu ich pobytu w Polsce było przygotowanie przez zespoły młodzieży strojów z pozyskanych odpadów. Odbyło się to w formie „Fashion show”. Na zakończenie wizyty, rodzice naszych uczniów biorących udział w projekcie przygotowali grilla, gdzie nie zabrakło smacznych potraw oraz zabaw młodzieży i dorosłych przy muzyce.
Wizyty studyjne w szkołach partnerskich są jednym z wielu działań projektowych, podczas których uczniowie realizują cele projektu, ale przede wszystkim poznają swoich rówieśników, poszerzają swoją wiedzę o innych krajach. Doskonalą też umiejętności językowe, poznają walory kulturowe i kulinarne kraju goszczącego. Takie wizyty to doskonały sposób na poszerzanie wiedzy o innych państwach.
Wizyta delegacji z Rumunii i Turcji w naszej szkole była bardzo udana. Goście byli zachwyceni polską kuchnią, urokami krajobrazu i architektury zwiedzanych miast, a przede wszystkim oczarowani naszą życzliwością, otwartością i gościnnością. Teraz czekają nas wyjazdy do zaprzyjaźnionych szkół z rewizytą (Stambuł – wrzesień, Bukareszt – październik) i realizowanie dalszych działań projektu.(TM)
Zapraszamy galerii Zrównoważone życie w naszej przyszłości
Pod koniec kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w międzyszkolnym konkursie wiedzy o krajach niemieckojęzycznych zorganizowanym przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Witkowie. W zmaganiach konkursowych uczestniczyło 27 uczniów z 4 szkół podstawowych a na podium znalazło się aż dwóch naszych reprezentantów.
Klasy piąte za cel swojej klasowej wycieczki wybrały w tym roku Warszawę. Wyruszyliśmy tam 5 maja, w piękny, słoneczny poranek. W stolicy naszego kraju najpierw spacerowaliśmy po Starówce, podziwiając kolorowe kamieniczki. Później przyszła pora na solidną porcję historii, weszliśmy bowiem do Zamku Królewskiego, gdzie obcowaliśmy ze wspomnieniem najświetniejszych czasów I Rzeczpospolitej. Duże wrażenie wywarła na nas Sala Senatorska, w której uchwalono Konstytucję 3 maja. Ogrom, blask, przepych zamkowych komnat, a w każdej zawarta jakaś cząstka polskiej historii… Tego się nie zapomina!
Podczas spaceru ulicami stolicy poszliśmy pod pomnik Małego Powstańca. Tu przypomnieliśmy sobie tragiczne losy naszych rówieśników w czasie Powstania Warszawskiego. Kolejny punkt wycieczki zawiódł nas na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki. Panorama stolicy urzekła niejednego uczestnika naszej wyprawy!
Spacer po Łazienkach Królewskich odkrył znowu wiele historycznych tajemnic, zachwycił bogactwem kolorów i pozwolił na spotkanie z muzyką – przy pomniku Chopina wysłuchaliśmy poloneza as- dur. Kolejny dzień przyniósł wizytę w Wilanowie, gdzie zobaczyliśmy „polski Wersal”, czyli pałac Jana III Sobieskiego. Otacza go piękny ogród, tak więc znowu mogliśmy zobaczyć arcydzieła sztuki florystycznej.
Po takiej dawce historii zmieniliśmy „kierunek” poznawania Warszawy – udaliśmy się do Centrum Nauki „Kopernik”. Cóż tam się działo! Poznaliśmy tajemnice przyrody, przeprowadzaliśmy eksperymenty, graliśmy na różnych instrumentach, tworzyliśmy wiersze, poddawaliśmy się iluzjom optycznym – wymieniać można by bez końca! Centrum Nauki to naprawdę wspaniałe miejsce, w którym wiedza przekazywana jest w sposób praktyczny i ciekawy! Na zakończenie naszej warszawskiej,turystycznej przygody weszliśmy na teren Stadionu Narodowego. Z najwyższego miejsca trybun zobaczyliśmy niesamowitą płytę boiska. Przestrzeń nas oszołomiła ! Oczyma wyobraźni widzieliśmy piłkarzy, którzy grają o najwyższą stawkę…
Czas wycieczki dobiegał końca. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do domu, ale na pewno jeszcze kiedyś wrócimy do Warszawy, aby poznać jej kolejne tajemnice. Naszymi opiekunkami podczas tej wycieczki były wychowawczynie – p. Urszula Błach i p. Jolanta Chyba, a także p. Wicedyrektor Arleta Bekas i p. Hanna Tyll-Kasprzak. Dziękujemy! (JCh)
Zapraszamy do galerii Jak przygoda, to tylko w Warszawie…
22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi! Z tej okazji w dniach 22-29 kwietnia w naszej szkole został zorganizowany „(Ty)dzień Ziemi i Klimatu”. W ramach tego tygodnia zrealizowano „lekcje z klimatem”, pojawiły się „eko-wyzwania” oraz konkurs wiedzy o zmianach klimatu „Zakodowany klimat”.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach z edukacji klimatycznej, dzięki którym zrozumieli przyczyny obserwowanych obecnie zmian klimatu. Podczas tych zajęć szukaliśmy odpowiedzi na pytania: Czy to człowiek jest odpowiedzialny za zmiany klimatu? Jak przyczynia się do zmian zachodzących na naszej planecie? W jaki sposób możemy zatrzymać niekorzystne zmiany?
Chętni uczniowie mogli także zmierzyć się z różnorodnymi „eko-wyzwaniami”, które każdego dnia pojawiały się na szkolnym FB. Prezentowane poniżej zdjęcia pokazują właśnie śmiałków, którzy zdecydowali się zmierzyć z ekologicznymi wyzwaniami. Poza tym, chętni uczniowie klas 4-8 przystąpili do konkursu ekologicznego „Zakodowany klimat”. Każdego dnia w różnych miejscach szkoły pojawiał się kod QR, pod którym ukryte były zadania do rozwiązania. Wszyscy śmiałkowie bardzo dobrze sobie z tym poradzili.
Podsumowując należy stwierdzić, że małe kroki sumują się w wielkie działania, dlatego „(Ty)dzień Ziemi i Klimatu” zakończyliśmy z przekonaniem, że każdy z nas może zrobić coś, aby pomóc naszej planecie!(TM)
Zapraszamy do galerii (Ty)dzień Ziemi i Klimatu
W piątek, tj. 8 kwietnia br., o północy uczniowie klas ósmych wyruszyli z wychowawcami – p. Tomaszem Majchrzakiem, p. Iloną Musidlak, p. Teresą Szkudlarek oraz anglistka, p. Klaudią Kosz - na ostatnią wspólną kilkudniową wycieczkę przed zakończeniem edukacji w szkole podstawowej. Program wyprawy był bardzo ciekawy.
Pierwszego dnia wyjazdu zwiedzili „cesarski Wiedeń” – niesamowitą, piękną stolicę Austrii, która urzekła uczniów licznymi parkami z zielenią i wspaniałymi kompozycjami kwiatów oraz architekturą w stylu gotycko – barokowym. Przejazd Aleją Ring pozwolił młodym turystom na podziwianie najbardziej monumentalnych budowli stolicy: Kunsthistorisches i Naturhistorisches, budynku Parlamentu, neogotyckiego Ratusza, gmachu Uniwersytetu Wiedeńskiego, budynku najbardziej prestiżowej sceny teatralnej w krajach niemieckojęzycznych – Burgtheater, Pałacu Belweder czy Parku Miejskiego ze słynnym „złotym Straussem”.
Niezapomnianych wrażeń dostarczył spacer na Starówce, gdzie znajduje się chociażby cesarska rezydencja Hofburg, kościół krzyżacki, Katedra św. Szczepana i Dom Mozarta. Zwiedzający dotarli także do letniej rezydencji cesarskiej Schönbrunn i urzekającego ogrodu z różami. Podziwiali najpiękniejszą i najbardziej elegancką ulicę handlową Wiednia - Graben z wspaniale zdobionymi budynkami z II połowy XIX wieku i sklepami znanych marek modowych. Odnaleźli ślady Polaków - Octavianusa Wolcknera z Krakowa, budowniczego Katedry św. Szczepana, Jana III Sobieskiego na wzgórzu Kahlenberg, który przybył do Wiednia z odsieczą, Trześniewskiego, słynącego do dziś z kanapek z tysiącem różnorodnych past.
Drugi dzień wycieczki uczniowie spędzili w Parku Narodowym Jezior Plitwickich, który zachwycił oszałamiającą, prawdziwie bajkową scenerią. Najważniejszą atrakcją jest szesnaście jezior (największe jezioro Kozjak - powierzchnia 80 hektarów, głębokość 49,5 m.), połączonych kaskadowo z szeregiem wodospadów, skrytych w gęstym lesie, zamieszkałym przez dziką zwierzynę. Podczas pięciogodzinnej wędrówki uczniowie podziwiali szumiące wodospady (największy Veliki Slap - 70 m wysokości) i wartkie leśne strumyki, które budziły się do życia po zimie. Wszystkich zauroczył piękny krajobraz - drzewa powoli rozkwitające zielenią, kwiaty malujące polany całą paletą radosnych wiosennych kolorów, niesamowity szmaragdowy kolor jezior. Spacer drewnianymi kładkami bezpośrednio nad jeziorami, kamiennymi schodami, w górę, w dół, wycieczka łódką po jeziorze pozwoliły zobaczyć z bliskiej odległości wszystkie cuda przyrody, wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO.
W kolejnym dniu wyprawy do Chorwacji młodzi turyści odwiedzili Dubrownik, - "perłę nad Adriatykiem" - miasto w Dalmacji, unikalne w skali światowej, miejsce kręcenia amerykańskiego filmu fantasy "Gra o tron". W czasie drogi do celu przygody jadąc Magistralą Adriatycką, biegnąca wzdłuż wschodniego wybrzeża Morza Adriatyckiego, zza okien autokaru podziwiali przepełniony słońcem, niebieskim kolorem morza, licznymi wysepkami, przepaściami, fenomenalny krajobraz morski, któremu towarzyszyły góry i błękitne niebo. W Dubrowniku uczniowie zwiedzali stare miasto otocznie dwukilometrowym murem obronnym, dzięki któremu miasto nie zostało nigdy zdobyte. Jak wiele miejsc w Chorwacji zostały one wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Po przekroczeniu dwóch bram można wszyscy podziwiali przepiękną architekturę - Wielką Fontannę Onofria, nazywaną także Wielką Studnią Onofria, główną ulicę Stradun, kościół św. Błażeja, Kolumnę Rolanda, rycerza będącego symbolem średniowiecza i bohaterem eposu rycerskiego, na placu Luža Pałac Sponza i Rektorów, Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Uczniowie poznali także burzliwą historię Dubrownika, w której swój udział mieli nasi prarodacy, Słowianie z okolic Krakowa.
W czwartym dniu ósmoklasiści odwiedzili dwa miasta Chorwacji. Najpierw odkrywali tajemnice Splitu - administracyjnego centrum i jednego z dwóch największych miast Dalmacji. Jego największą atrakcję stanowi Pałac Dioklecjana. To wyjątkowy obiekt, mimo że dzisiaj można podziwiać jedynie pozostałości po nim w postaci murów po letniej rezydencję wybudowanej przez cesarza Dioklecjan. Wrażenie robią wymiary budynku – 215 x 181m, powierzchnia ok. 39 tys. m2, 16 baszt o wysokości 26m i 2m grubości oraz materiały, z których budowano - marmury z Bare, Włoch, Grecji, a także ozdoby - stare egipskie kolumny oraz figury sfinksów. Budowla jest na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO. Split oczarował uczniów także reprezentacyjną, ozdobioną palmami promenadą, ciągnąca się między morzem a zabudowaniami malowniczej Starówki. Młodzi turyści zdobyli również Wzgórze Marian (ok. 178 metrów n.p.m.), z którego podziwiali morze i panoramę miasta.
Kolejna przygoda tego dnia to Trogir, nazywany "Małą Wenecją", jedno z najpiękniejszych i romantycznych miejsc środkowej Dalmacji, którego stare miasto wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Osadzone jest na niewielkiej wyspie, połączonej mostami ze stałym lądem oraz z większą wyspą Čiovo. Starówka w Trogirze to prawdziwa chluba miasta, łączy w sobie styl romański i gotycki, a także wenecki, a prowadzi do niej Brama Północna zakończona pięknym łukiem. Wszyscy podziwiali Katedrę św. Wawrzyńca z unikatowym portalem powstałym w średniowieczu i przedstawiającym sceny z Biblii. Piękne były także inne budowle - Pałac Civiko, Loggia miejska z wieżą zegarową czy Ratusz. Wielu wrażeń dostarczył spacer wąskimi, klimatycznymi uliczkami, pełnymi urokliwych zakamarków i zaułków, tajemniczych miejsc. Popołudnie poniedziałkowe wycieczkowicze miło spędzili w Primosten, w miejscu zakwaterowania, na zabawach w basenie i na podchodach w miasteczku.
W ostatnim dniu wycieczki uczniowie beztrosko odpoczywali nad Adriatykiem w miejscu naszego zakwaterowania - w maleńkim Primosten. Spędzili czas na hotelowym basenie i na spacerze brzegiem Adriatyku, zażywając w tym roku pierwszych kąpieli słonecznych. Następnie wzięli udział w grze miejskiej "Chorwacja od A do Z", sprawdzającą wiedzę z wycieczki, a przygotowanej przez pilotów wycieczki z Biura Turystycznego "Smile Travel". Mimo trudnych zadań, poradzili sobie doskonale, wszyscy mogli poczuć się zwycięzcami. Po zakończeniu gry poznali Starówkę Primosten, położoną na niedużym okrągłym półwyspie.
Niestety, czas wycieczki minął szybko… Ze smutkiem, ale z mnóstwem wrażeń, uczestnicy przygody w Chorwacji opuścili Primosten, wyruszając w drogę powrotną do Polski. Wszyscy byli zgodni, że Dalmacja to jedna z najpiękniejszych krain w Europie. Bardzo przyjazne i niezwykłe miejsca, piękne miasta, wspaniali mieszkańcy, bogactwo malowniczej przyrody, ciekawa i burzliwa historia, przepiękna i cenna architektura, niepowtarzalny śródziemnomorski klimat – to wszystko urzeka i pozwala na to, by każdy, kto odwiedza to magiczne miejsce, znalazł coś dla siebie. Na pewno ósmoklasiści z tej wyprawy przywiozą nie tylko wspomnienia, wrażenia, filmiki, zdjęcia i pamiątki, ale także przeświadczenie, że warto jeszcze raz odwiedzić ten zakątek naszego kontynentu. (TSz)
Zapraszamy do galerii Ku „perłom” Chorwacji – wycieczka ósmoklasistów
Sobotnie przedpołudnie (9.04) minęło w naszej szkole pod znakiem zabawy, sportu i... słodkości. Rada Rodziców zaprosiła na festyn. Radości i zabawie nie było końca, a wszystko umilały słodkości z "kawiarenki". Nasi nauczyciele wychowania fizycznego zadbali o atmosferę zdrowej rywalizacji, a dopingowali nas nauczyciele i Rodzice. Można było także "zmienić twarz" i to dosłownie, bo zorganizowany był kącik malowania twarzy. Świetna zabawa. Dziękujemy!
Zapraszamy do galerii Festyn wielkanocny
W kalendarzu szkolnych wydarzeń jest święto szczególne. To Dzień Patrona. W tym roku obchodziliśmy go 5 kwietnia. Na tę uroczystość zaproszeni zostali: Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo Marian Gadziński, Wiceburmistrz Gminy i Miasta – Marek Wiatrowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Jóźwik, Prezydium rady Rodziców z p. Leszkiem Kryszakiem jako przewodniczącym, ks. Julian Wawrzyniak, a także Rodzice uczniów, którzy otrzymali Stypendia Naukowe. W hali zabrała się także cała szkolna społeczność.
Po oficjalnym rozpoczęciu dokonanym przez wicedyrektor szkoły, Dyrektor szkoły przypomniał sylwetkę Adam Borysa, podkreślając Jego zasługi dla wyzwolenia ojczyzny oraz dla powojennej historii Polski. Podniosłym momentem uroczystości było wręczenie Stypendium Naukowego najlepszym uczniom z kl. VII i VIII. Otrzymali je: Filip Kosz, Antoni Bruch, Wojciech Wędzikowski, Adam Wasielewski, Zofia Nowicka, Kacper Wojciechowski, Liwia Ziemba, Julia Marczak, Franciszek Szymczak. Dyrektor i Burmistrz pogratulowali młodzieży osiągniętych wyników, życzyli dalszych sukcesów i nieustawania w dążeniu do perfekcji. Do życzeń dołączyła się także Rada Rodziców.
Po części oficjalnej nadszedł czas na przedstawienie zatytułowane „Otwórzmy okno historii”. Rozpoczęło się ono w rytmie warszawskiej, beztroskiej polki wykonanej przez naszych pierwszoklasistów. Ten sielankowy nastrój został zburzony przez wybuchy i strzelaninę, które zwiastowały wojenną rzeczywistość. Aktorzy sugestywnie przedstawili grozę tamtych dni, a także determinację walczących. Sceniczny ruch, piosenki, wiersze, wreszcie symboliczna „Cisza” grana na cześć poległych powstańców wprowadziły widownię w nastrój zadumy i powagi, pozwoliły z pewnością na refleksję, że Adam Borys brał udział w tamtych wydarzeniach, a tytułowe „okno historii” pozwala zrozumieć, jak wielką rolę odegrał i kim jest dla młodzieży naszej szkoły. Finałowa piosenka „Wznieś serce nad zło” miała wydźwięk ponadczasowy i była swoistym połączeniem historii i współczesności.
Przebieg uroczystości i program artystyczny został przygotowany przez zespól nauczycieli humanistów - p. Teresę Szkudlarek, p. Arletę Bekas, p. Jolantę Chybę, p. Ilonę Musidlak, p. Wojciecha Ziółkiewicza, oprawa muzyczna – przez p. Kalinę Piechowiak, naszych małych tancerzy przygotowały p. Marta Fischer i p. Grażyna Flicińska, a o dekoracje zadbały p. Hanna Tyll – Kasprzak, p. Grażyna Flicińska, p. Aneta Kozanecka, p. Marta Fischer.
Dzień Patrona już za nami, ale idee, którymi kierował się w życiu Adam Borys, są z nami cały czas.(JCh)
Zapraszamy do galerii Dzień Patrona
W dniu 26 marca br. w Centrum Kultury im. Krzysztofa Szkudlarka w Witkowie odbyły się "Szkolne Targi Edukacyjne Witkowo 2022". Uczniowie klas ósmych z wszystkich placówek oświatowych z gminy Witkowo aktywnie uczestniczyli w/w przedsięwzięciu. Przybyli do nas przedstawiciele szkół ponadpodstawowych z powiatu gnieźnieńskiego, wrzesińskiego oraz słupeckiego. Szkolne Targi Edukacyjne - Witkowo 2022 odbyły się pod patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Witkowa. Wszystkim osobom składamy podziękowania, a Uczniom trafnych wyborów edukacyjnych.