Nawigacja

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im.Adama Borysa w Witkowie
    ul.Poznańska 47
    62-230 WITKOWO
  • (+48) 61-477-82-50


  • W królestwie różowej soli

    W królestwie różowej soli

    Dla klasy IVa oraz obu piątych dzisiejszy dzień miał smak soli. W kopalni w Kłodawie mogliśmy wejść, a raczej zjechać, do kopalni, w której cały czas trwa wydobycie z jedynego w Europie złoża różowej soli. Byliśmy 600 metrów pod powierzchnią, dotykaliśmy ścian złożonych z soli, poznaliśmy historię powstania złóż - tę geologiczną i tę legendarną .To była pełna wrażeń przygoda, bo korytarze kopalni kryją wiele tajemnic, o których opowiedział nam przewodnik. Kapliczka św. Kingi, Skarbnik kopalni, legenda o płaczącej po utraconej miłości księżniczce i o jej szlochu, który podobno słychać w nocy -to wszystko sprawiło, że nie chcieliśmy wracać na powierzchnię Dziękujemy p.Gazińskiemu, p.Błach i p.Chybie za zorganizowanie wycieczki. A tak na marginesie - zjazdu windą na poziom - 600 nigdy nie zapomnimy! 

    Zapraszamy do galerii W królestwie różowej soli 

  • Pierwszy Dzień Wiosny

    Pierwszy Dzień Wiosny

    W czym można przynieść podręczniki i zeszyty do szkoły? Odpowiedź wydaje się prosta. Okazuje się jednak, że nie tylko w plecaku. W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny uczniowie swoje przybory przynieśli w nietypowych „pojemnikach”. Pojawiły się: nosidełka, walizki, wózki dla lalek, skrzynki na narzędzia, kaski motocyklowe, futerały od gitary, odkurzacz, worki na ziemniaki, gazetniki …a nawet taczka prosto z budowy! Wymieniać można by bez końca. Do zabawy przyłączyli się także nauczyciele. 

    Dzień bez Plecaka naprawdę inspirował do kreatywności! Zresztą nie były to jedyne atrakcje tego dnia – dla najmłodszych Samorząd Uczniowski przygotował malowanie twarzy i zabawy na boisku, a starsze klasy stanęły dzielnie do malowania rękoma obrazu wiosny. Śmiechu i zabawy było naprawdę dużo. Słońce świeciło, z głośników płynęła muzyka, a na osłodę każdy dostał lizaka. Takie dni bardzo lubimy, więc …chwilo trwaj! Dziękujemy Samorządowi Uczniowskiemu.

    Zapraszamy do galerii Pierwszy Dzień Wiosny 

  • Noc pełna wrażeń i niespodzianek

    Noc pełna wrażeń i niespodzianek

    Noc z 18 marca na 19 marca, tj. z piątku na sobotę, uczniowie klas VIII i nauczyciele – p.Kalina Piechowiak, p.Ilona Musidlak, p.Teresa Szkudlarek, p.Klaudia Kosz, p.Tomasz Majchrzak, p.Wojciech Ziółkiewicz spędzili w szkole. W nocnym wydarzeniu wzięło udział 36 śmiałków

    Powitalne spotkanie odbyło się na pierwszym piętrze. Uczestnicy spotkania po podpisaniu regulaminu rozeszli się do klas, by spędzić czas na grach planszowych. Zajęcia w podgrupach były pełne humoru i wspaniałej zabawy. 

    Po wspólnej kolacji z niecierpliwością wszyscy czekali n kolejną atrakcję nocy. Było to escape room AKCJA w INTERNECIE. Uczniowie musieli pokonać hakera, który przejął kontrolę nad dziennikiem i pozmieniał w nim oceny na jedynki. Zadaniem uczestników było uratowanie szkoły przed pozostaniem w klasie na następny rok. Śmiałkowie ruszyli do walki i musieli zaliczyć zadania na pięciu stanowiskach. Haker został pokonany, a na zwycięzców czekały słodkości.

    Po wykonaniu zadań uczniowie wspólnie obejrzeli seans filmowy, po którym rozeszli się do sal na wspólny wypoczynek. Część uczniów zasnęła, inni rozmawiali o nocnej przygodzie. Zmęczeni, ale pełni wrażeń, uczestnicy nocowania w Jedynce wrócili w sobotni poranek do domów, gdzie na pewno odsypiali nieprzespaną noc.

    Noc w szkole udowodniła wszystkim, że szkoła wcale nie musi być nudna. Była to świetna okazja do wzajemnej integracji oraz miłego spędzenia czasu. Z pewnością uczestnikom pozostanie w pamięci wiele ciekawych wspomnień.

    Zapraszamy do galerii Noc pełna wrażeń i niespodzianek 

  • Calling for Peace

    Calling for Peace

    „Calling for Peace” #C4P to międzynarodowy projekt ambasadorów eTwinning, którego celem jest wezwanie do pokoju dla wszystkich dzieci w Europie i na świecie, zwłaszcza dla dzieci i ludzi w Ukrainie. 

    Nasza szkoła również włączyła się do projektu. Chcieliśmy wspólnie zamanifestować, jakie wartości są dla nas ważne oraz okazać wsparcie mieszkańcom Ukrainy.

    W ramach naszego wołania o pokój utworzyliśmy żywą flagę w barwach niebiesko – żółtych, która jest wyrazem naszego wsparcia i solidarności z mieszkańcami Ukrainy. Nie zapomnieliśmy też o stroju lub jego elementach w tych kolorach. W tym trudnym okresie postanowiliśmy też wyeksponować wartości, które są dla nas ważne, i którymi chcemy się kierować w życiu. Wolność, Pokój, Dobro, Współpraca, Tolerancja, Porozumienie, Przyjaźń, Uśmiech, Życzliwość i Szacunek. Każda z klas przygotowała zdjęcie przedstawiające jedną wartość a całość złożyła się na film/prezentację przedstawiające to, co dla nas ważne. Staraliśmy się też nawoływać do dobra i skłaniać do refleksji, poprzez lekturę cytatów i mądrości z książki „365 dni cudowności”. Uczniowie i nauczyciele zaangażowali się w przygotowanie gazetek tematycznych, łańcuchów serc, gołębi pokoju, kartek, listów oraz przygotowali piosenkę dla koleżanek i kolegów zza wschodniej granicy.

    Nasza społeczność pamiętała też o wsparciu materialnym. Samorząd Uczniowski zorganizował zbiórkę darów oraz zbiórkę pieniężną, której celem było wsparcie mieszkańców Ukrainy w tym tak trudnym dla nich czasie.

    Filmy i zdjęcia podsumowujące nasze działania dołączyły do międzynarodowej kolekcji na Wakelet oraz na platformie Twinspace, zrzeszającej „eTwinnerów” z całej Europy.

    Mamy nadzieję, że wszystkie trwające i przyszłe działania zorganizowane z potrzeby woli i serca będą dla naszej młodzieży wyjątkową lekcją empatii i szacunku do drugiego człowieka.

    Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wsparcie.

    Zapraszamy do galerii Calling for Peace 

  • Ósmoklasiści na Targach Edukacyjnych

    Ósmoklasiści na Targach Edukacyjnych

    W piątek 11 marca 2022r. uczniowie klas 8 z naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Poznania. Tym razem celem nie było zwiedzanie stolicy Wielkopolski, ale przede wszystkim wizyta na Targach Edukacyjnych. Podczas pobytu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich nasi wychowankowie zapoznali się z ofertą kilkudziesięciu placówek edukacyjnych – od szkół ponadpodstawowych po uczenie wyższe z kraju i zagranicy.

    Młodzież miała także możliwość odbycia bezpośrednich rozmów z przedstawicielami szkół, służb mundurowych czy różnorodnych centrów kształcenia. Każdy mógł skorzystać z wielorakiej propozycji – makijaż, ćwiczenia fizyczne, odbycie wirtualnej wycieczki po Amsterdamie itp. Warto dodać, że podczas imprezy spotkaliśmy także naszych absolwentów, którzy promowali swoją obecną placówkę. Dla koneserów czytelnictwa też coś się znalazło, gdyż targom edukacyjnym towarzyszyły Targi Książki, a więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie.(TM)

    Zapraszamy do galerii Ósmoklasiści na Targach Edukacyjnych 

  • Spotkanie z legendami i z aktorami Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa

    Spotkanie z legendami i z aktorami Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa

    Dnia, 11 marca 2022r., miłośnicy teatru z klas IVa-c oraz Va-b pod opieka nauczycieli – p.Jolanty Chyby, p.Hanny Tyll-Kasprzak, p.Moniki Licheniak, p.Teresy Szkudlarek i p. Marka Gazińskiego - obejrzeli w Centrum Kultury im. K. Szkudlarka w Witkowie spektakl pt. "Legendy warszawskie”, przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa

    Sztuka składała się z kilku luźno ze sobą powiązanych opowieści i legend, opowiedzianych przez przesympatycznych średniowiecznych braci zakonnych, zatroskanych o należyte wychowanie przyszłych pokoleń. Dzięki nim nasi uczniowie przenieśli się w niezwykły, cudowny świat postaci fantastycznych i historycznych. Dowiedzieli się, kim naprawdę był Jan Ślązak – bohater, który zabił Bazyliszka, a kim Zawisza Czarny z Garbowa herbu Sulima. Przekonali się, że my, Polacy, mamy różne korzenie: niemieckie, szwedzkie, czeskie, rosyjskie. Przypomnieli sobie legendę o bazyliszku oraz Warsie i Sawie, odkryli codzienne troski mieszkańców stolicy sprzed kilkuset lat. Podziwiali również nieznane dotąd legendy. 

    Świetna gra aktorów, komiczne sytuacje, śmieszne dialogi, interesująca scenografia, przepiękne kostiumy, rewelacyjna muzyka oddająca atmosferę grozy, smutku czy radości, efekty specjalne, takie jak: lasery, dym, sprawiły, że młodzi widzowie opuszczali salę widowiskową zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń. Dla jednego z naszych uczniów, Damiana Palucha z klasy IV b, chwile spędzone w teatrze na długo pozostaną w pamięci. Został bowiem zaproszony na scenę i brawuro zagrał rolę zbója.(TSz) 

    Zapraszamy do galerii Spotkanie z legendami i z aktorami Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa 

  • To, co dla nas ważne

    To, co dla nas ważne

    "Nie ma drogi do pokoju. To pokój jest drogą." - Mahatma Gandhi. Cytat ten stał się hasłem przewodnim międzynarodowego projektu ambasadorów eTwinning, do którego dołączyła również nasza szkoła. Dzisiaj w naszych murach wybrzmiewały ważne dla nas wartości oraz dominowały barwy niebiesko-żółte. Poprzez nasze drobne gesty okazywaliśmy wsparcie mieszkańcom Ukrainy.

    Przygotowaliśmy gazetki ścienne, łańcuchy serc i piosenki, zachęcaliśmy do dzielenia się dobrem i bycia życzliwym. Przygotowaliśmy film "To, co dla nas ważne", wzięliśmy udział w zbiórce pieniężnej oraz stworzyliśmy żywą flagę w barwach narodowych Ukrainy. Wszystko po to, aby zamanifestować pokój, uczyć empatii i solidarności.

    Podsumowując ten dzień możemy stwierdzić, że nasze dzieci i młodzież wykazały się wielkim zaangażowaniem. Jesteśmy więc pewni, że zawsze będą wiedziały, po której stronie stanąć.

    Zapraszamy do galerii To, co dla nas ważne 

  • Pomagamy…

    Wojna to największe zło… W ocenie wydarzeń, które mają miejsce za naszą wschodnią granicą, brakuje słów. Przeszliśmy więc do działania. Dziękujemy za ofiarność wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasz apel o pomoc dla mieszkańców objętej wojną Ukrainy. 

    NowaZapraszamy do galerii Pomagamy… 

  • Projekty eTwinning i Deutsch Plus

    W okresie świąteczno – noworocznym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w międzynarodowym projekcie, w ramach którego wymieniali się kartkami bożonarodzeniowymi z uczniami w Polsce i Europie. Grupy piąto- i ósmoklasistów przygotowały samodzielnie kartki z życzeniami w języku niemieckim, dołączając informacje o sobie i świątecznych zwyczajach. Do wysyłanych życzeń dołączono też kody QR z przygotowaną specjalnie w tym celu kolędą.

    Więcej w zakładce Projekty językowe 

  • Podsumowanie I półrocza

    Podsumowanie I półrocza

    "Nauka jest jak niezmierne morze... Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony. Kiedyś poznasz, jaka to jest rozkosz. Ucz się tylko, co jest sił w tobie, żeby jej zakosztować." Stefan Żeromski, "Syzyfowe prace"

    Motto to przyświecało dzisiejszemu apelowi, w czasie którego podsumowaliśmy I półrocze roku szkolnego 2021/2022. Uczniom klas 4-8, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauczaniu (średnia ocen minimum 4,75) i zachowaniu, zostały wręczone "Listy pochwalne".

    Wszystkim wyróżnionym uczniom Gratulujemy! Życzymy dalszej owocnej pracy nad zdobywaniem nowej wiedzy i umiejętności. Do dalszej - jeszcze lepszej pracy - zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły.

    Zapraszamy do galerii Podsumowanie I półrocza 

  • Kacper w roli Burmistrza Gminy i Miasta Witkowo

    Kacper w roli Burmistrza Gminy i Miasta Witkowo

    Szczególne przeżycie stało się dziś udziałem Kacpra Wojciechowskiego z kl. VIII c - na jeden dzień został Burmistrzem Gminy i Miasta Witkowo! To, że Kacper mógł przez kilka godzin poczuć, jak kieruje się gminą, było możliwe dzięki licytacji, którą zainicjował nasz samorząd w ramach akcji „Tymek kontra SMA”.

    Nasz kolega z pełna powagą i wyczuciem chwili wziął udział w posiedzeniu Komisji Oświaty, Kultury i Pomocy Społecznej, przysłuchiwał się sprawozdaniom prezesów witkowskich klubów sportowych, a także mógł się zapoznać z postępem prac związanych z tablicą powstańczą. Poznał pracę urzędu od innej strony. Trzeba przyznać, że wspaniale się prezentował! Może znajdzie w sobie pasję samorządowca? Gratulujemy, Kacper!

    Zapraszamy galerii Kacper w roli Burmistrza Gminy i Miasta 

  • Rekrutacja 2022/2023

    Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Borysa w Witkowie informuje, że w dniach 14 lutego – 11 marca 2022 r. przeprowadzony będzie nabór uczniów do klas I szkoły podstawowej - obowiązkowo z rocznika 2015, z obwodu naszej szkoły. 

    Prosimy wszystkich Rodziców o zgłoszenie się w sekretariacie szkoły w godz. 7.30 – 14.00 celem zgłoszenia dziecka do klasy I. Dokumenty można otrzymać w sekretariacie szkoły – lub pobrać na stronie szkoły: www.sp1.witkowo.pl w zakładce „Rekrutacja 2022/2023” w module Reforma oświaty 

  • Wycieczka do Oświęcimia i Krakowa

    Wycieczka do Oświęcimia i Krakowa

    W dniach 26-27 stycznia uczniowie klas ósmych pod opieką p. Ilony Musidlak, p. Teresy Szkudlarek, p. Arlety Bekas oraz p. Wojciecha Ziółkiewicza wzięli udział w wycieczce do Oświęcimia i Krakowa

    Pierwszego dnia ósmoklasiści zwiedzili wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Muzeum Auschwitz-Birkenau - największy były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady. Nad wejściem do niego widniał słynny napis: „Arbeit macht frei”, czyli „Praca czyni wolnym” – sarkastyczny tekst umieszczony przez Niemców. Po przekroczeniu bramy uczniowie poczuli powagę miejsca, w którym się znajdowali. Wraz z przewodnikami udali się do kilku budynków, w których mogli zobaczyć i uświadomić sobie, co tak naprawdę działo się w Auschwitz. Puste cele, krematoria, komory gazowe, fotografie na ścianach czy bloki z osobistymi rzeczami więźniów za ogromnymi szybami (m.in. buty, okulary, dziecięce ubranka, torby) - to tylko część przerażającego obrazu obozowej rzeczywistości. Każdy eksponat to historia życia więźnia i jego tragedii, zwłaszcza Żydów, stanowiących największą grupę ofiar. 

    Wielkim przeżyciem był także pobyt pod Ścianą Śmierci – tu uczniowie w ciszy i skupieniu oddali hołd pomordowanym. Następnie udali się do bloku 11, zwanego blokiem śmierci, by wysłuchać dalszych opowieści o okrucieństwach za drutami tego obozu. 

    Kolejnym punktem wyjazdu był obóz Auschwitz II- Birkenau w Brzezince, który stał się obozem koncentracyjnym dla więźniów różnych narodowości i ośrodkiem zagłady Żydów w ramach tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Wchodząc na jego teren, uczniowie przekroczyli wartownię SS tzw. „Bramę Śmierci”, potem udali się na rampę kolejową, gdzie Niemcy dzielili – poprzez selekcję – więźniów na tych, którzy kierowani byli prosto na śmierć i na tych, którzy nadawali się do wyniszczającej pracy. Ruiny krematoriów oraz wnętrza zachowanych baraków uświadomiły wszystkim, jak nieludzkich warunkach ostatnie dni, tygodnie, bądź miesiące swojego życia spędzali więźniowie obozu. Każdy z uczestników wycieczki zapamięta na długi czas tę prawdziwą i poruszającą lekcja historii w miejscu, gdzie „ludzie ludziom zgotowali ten los.”

    Następnie uczestnicy wycieczki skierowali się do Krakowa. Podczas wieczornego spaceru zwiedzili w Łagiewnikach Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, w którym znajdują się relikwie św. Faustyny Kowalskiej oraz obraz „Jezu ufam Tobie” Adolfa Hyły. Z tarasu przy nowej bazylice mogli podziwiać nocną panoramę nieco ospałego już miasta.

    W kolejnym dniu wycieczki uczniowie udali się na Wzgórze Wawelskie, gdzie przy Smoczej Jamie powitała ich pani przewodnik, która przybliżyła najważniejsze fakty historyczne dotyczące tego miejsca oraz legendę o Smoku Wawelskim. Wraz z panią przewodnik zwiedzili Wzgórze Wawelskie, Katedrę - krypty, kaplice boczne, ołtarze, wieżę z Dzwonem Zygmunt, gdzie każdy mógł dotknąć jego serca i pomyśleć przy tym życzenie. Pobyt na Wzgórzu Wawelskim uczestnicy wyprawy zakończyli na arkadowym dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu. Młodzi pasjonaci historii przeszli także Traktem Królewskim na Rynek, podziwiając m.in. romański kościół św. Andrzeja, Pałac Biskupi oraz dziedziniec Collegium Maius. Na Rynku Głównym wysłuchali hejnału z wieży Kościoła Mariackiego. W programie nie zabrakło zwiedzania Sukiennic, Kościoła Mariackiego z ołtarzem Wita Stwosza, okolic pomnika Adama Mickiewicza oraz Bramy Floriańskiej

    Na koniec pobytu w Krakowie uczestnicy wycieczki ponownie przenieśli się w podróż w czasy okupacji niemieckiej, odwiedzając Fabrykę Schindlera na krakowskim Zabłociu. W muzeum uczniowie mogli poczuć klimat życia mieszkańców Krakowa przed wojną w sierpniu 1939 roku i w okresie okupacji oraz dowiedzieć o funkcjonowaniu getta i pracy w fabryce Emalia. Poznali także losy uratowanych przez Oskara Schindlera żydowskich pracowników fabryki oraz więźniów podkrakowskiego niemieckiego nazistowskiego obozu pracy w Płaszowie, które znane są na świecie za sprawą filmu Stevena Spielberga - Lista Schindlera z 1993 roku. Warto zaznaczyć, iż wycieczka zbiegła się w czasie z obchodzonym 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który upamiętnia wyzwolenie przez oddziały Armii Czerwonej w 1945 r. niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i obozu zagłady Auschwitz.

    Ósmoklasiści z Jedynki zadowoleni, pełni wrażeń, refleksji i nowych wiadomości z przeszłości Polski wrócili do domu z postanowieniem, że znów odwiedzą Kraków.

    Wycieczka została dofinansowana przez Gminną Komisję Profilaktyki i Rozwiązania Problemów Alkoholowych. Uczestnicy zimowej wyprawy do Oświęcimia i Krakowa dziękują także pani Pilot Ani Mrozińskiej z Biura Usług Turystycznych AnHo - Travel za fachową organizację wycieczki. 

    Zapraszamy do galerii Wycieczka do Oświęcimia i Krakowa 

  • Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

    Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

    W naszej szkole świętowaliśmy 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jedynego na ziemiach polskich zwycięskiego zrywu, który pozwolił Wielkopolanom wywalczyć upragnioną wolność. W tym roku po raz pierwszy obchodziliśmy dzień 27 grudnia jako nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Postanowiliśmy odpowiednio przygotować się do tego święta i godnie je uczcić. 

    Z tej okazji budynek szkoły został przyozdobiony flagą Powstania Wielkopolskiego oraz flagą narodową. W oknach pojawiły się piękne kwiaty w barwach narodowych. Nasze flagi budziły wśród witkowian dumę i radość, ale także wspomnienia byłych uczniów Jedynki. O piękny i niepowtarzalny wygląd szkoły zadbali: dyrektor szkoły pan Marian Łukowski, pani Patrycja Nowakowska – Półrolniczak, pani Monika Ottenburger, pani Marta Fischer, pani Grażyna Flicińska, pani Wiesława Papiewska i pani Magdalena Nowicka

    Rocznica zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego była także inspiracją do ogłoszenia w szkole konkursu „Żywy portret bohatera Powstania Wielkopolskiego”. Uczestnicy wcielili się w bohaterów powstania, wzorując się na starych fotografiach. Powstał piękny, sentymentalny film „Historia na pożółkłej fotografii”, który przenosi widza w czasy powstania. Projekt powstał pod kierunkiem pani Angeliki Stefańskiej i pani Jolanty Chyby.

    Uczniowie naszej szkoły 27 grudnia w aktywny sposób uczcili rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Uczestniczyli w grze „W drodze do niepodległości”. Ich zadaniem było znaleźć wyjście z powstańczego Escape roomu. Labirynty, krzyżówki, wiersze, zadania "prawda-fałsz" nie sprawiły młodym miłośnikom lokalnej historii żadnego kłopotu. Było ciekawie i niecodziennie. Młodym graczom kibicowali nauczyciele – pan Wojciech Ziółkiewicz, pan Tomasz Majchrzak, pani Jolanta Chyba, pani Klaudia Kosz i pani Teresa Szkudlarek, a wiedzy i rozwiązania hasła pogratulował sam pan Dyrektor

    Nie mogło w tym dniu zabraknąć naszej społeczności szkolnej na gminnej uroczystości patriotycznej przy pomniku Powstańców Wielkopolskich i Poległych w Obronie Ojczyzny. Wysłuchała okolicznościowego przemówienia Burmistrza Gminy i Miasta Witkowo o historii i znaczeniu Powstania Wielkopolskiego. Następnie uczestniczyła w Apelu Poległych, uczciła minutą ciszy pamięć powstańców walczących o wolność naszej Małej Ojczyzny. Także złożyła wiązanki kwiatów pod pomnikiem i odmówiliśmy modlitwę w intencji poległych powstańców.

    Po spotkaniu przy pomniku w Centrum Kultury zaprosiliśmy wszystkich uczestników gminnych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego do patriotycznej FOTOBUDKI, zaprojektowanej i wykonanej przez panią Patrycję Nowakowską – Półrolniczak oraz pana Andrzeja Krawczyka. Także dzięki wsparciu pani Adrianny Matela  i jej firmie Mobilny Misz Masz fotoramka prezentowała się wspaniale. Każdy mógł wykonać pamiątkowe zdjęcie z okazji 103. rocznicę wybuchu zbrojnego zrywu Wielkopolan. Na fotografiach można było poczuć atmosferę tamtych lat - lat odzyskiwania niepodległości przez Polskę, bowiem nasze uczennice przebrane w stroje z początków XX wieku, chłopcy w mundurach powstańczych, sprawili, że zdjęcia są niecodzienne i niepowtarzalne. 

    W Centrum Kultury także uczciliśmy święto Wielkopolan zorganizowaniem koncertu „Witkowianie dla Powstania”. Ochotnicy mogli się zgłosić do udziału w koncercie, otrzymać piosenkę i zaśpiewać na scenie. Uczennice naszej szkoły i nauczycielki – pani Kalina Piechowiak i pani Ilona Musidlak - chętnie zaangażowały się w to przedsięwzięcie. W programie usłyszeliśmy przepiękne pieśni wielkopolskie: „Marsyliankę Wielkopolską”, „Rotę”, „Pierwszą Kadrową”, „Sen o Poznaniu”, „Gdy szedłem raz od Warty”, „O mój rozmarynie”, „Przybyli ulani”, „Już lipa roztula”, „Wojenko, wojenko”, „Paderewski jedzie”. Wspaniałe utwory muzyczne i wzruszające wykonanie spowodowały, że koncert ten na długo zostanie w naszych sercach i pamięci.

    Nasza szkoła z dumą i radośnie świętowała Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. (SP1).

    Zapraszamy do galerii Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 

  • Zimowa wyprawa do Gdańska

    Zimowa wyprawa do Gdańska

    W piątek, 10 grudnia br., 42 uczniów klas ósmych udało się na wycieczkę do Gdańska. Organizatorem wyprawy był pan Tomasz Majchrzak, a opiekunami pani Klaudia Kosz, pani Ilona Musidlak i pani Teresa Szkudlarek. Gdańsk, to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce, o ponad tysiącletniej tradycji, z cennymi zabytkami i ciekawą historią przywitało młodych turystów w zimowej szacie. 

    Pierwszym miejscem, które z okien autokaru podziwiali uczniowie, była Oliwa. Wysłuchali opowieści o Archikatedrze, Pałacu Opatów i przyległym do nich parku oraz obejrzeli niezwykłą architekturę - urocze, zabytkowe wille tej dzielnicy Gdańska. Niezapomnianych wrażeń rankiem dostarczyły także spacer na najdłuższym w Europie, liczącym 511 m długości, molo w Sopocie, i wyprawa na „Monciaka”, najsłynniejszą ulicę miasta, z przepięknymi willami z początku XIX wieku. 

    Następnie uczniowie udali się do Gdańska. Rozpoczęli jego zwiedzanie nad zachodnim brzegiem rzeki Mołtawy, na ulicy Długiej, przy której mieszkali najbogatsi mieszkańcy, a najstarsze kamienice pochodzą ze średniowiecza, choć większość zabudowy powstawała w czasach nowożytnych. Wędrując po zabytkowym mieście Traktem Królewskim, na ulicy Mariackiej, kameralnej, cichej, z widokiem na ogromną Bazylikę Mariacką ósmoklasiści podziwiali przepiękną architekturę kamieniczek odbudowanych w I połowie XIX wieku. Klimatu temu miejscu dodają urokliwe sklepiki, przedproża domów czy choćby rzygacze. Kolejne interesujące miejsce zwiedzane przez młodych turystów to Długi Targ, który pełni rolę rynku. To tutaj od XVII wieku stoi symbol Gdańska – fontanna Neptuna, a tuż za nią Dwór Artusa – dawna siedziba bractw kupieckich. 

    Spacer po Gdańsku uczestnicy wycieczki zakończyli w Europejskim Centrum Solidarności, które pokazuje zwycięską rewolucję Solidarności i podkreśla, jak ona zmieniła Polskę, Europę i świat. Przemierzając 7 sal o różnej tematyce, nowoczesną ekspozycję uczniowie poznali samodzielnie poprzez audioprzewodnika,. Mogli obejrzeć około 1800 eksponatów opowiadających o przełomowych wydarzeniach z lat 50., 60., 70. i 80. M. in. 21 postulatów strajkujących robotników w 1980 r. w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, biurko Jacka Kuronia, działacza opozycyjnego w czasach PRL, suwnicę, na której pracowała Anna Walentynowicz, żółte kaski stoczniowców, koksowniki dopełniające krajobraz ulic tamtych czasów, telewizory z przemówieniem gen. Jaruzelskiego, milicyjny STAR, mur z zomowskich tarcz, rozbity w czasie pacyfikacji płot, więzienne cele, zrekonstruowany Okrągły Stół, zbiór słynnych „plakatów z Wałęsą” z wyborów czerwcowych, pamiątki z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski, papamobile. 

    Wycieczkę na północ Polski ósmoklasiści zakończyli na Gdańskim Jarmarku Bożonarodzeniowym, zorganizowanym na Targu Węglowym. Urzekł on wszystkich klimatem i magią Świąt, milionami mieniących się światełek i smakowitymi przysmakami. Na pewno wyprawa do Gdańska była bardzo udana. Ósmoklasiści zobaczyli wiele ciekawych miejsc i wiele się nauczyli. Przywieźli do domu nie tylko pamiątki, zdjęcia, ale i wspaniałe wspomnienia. (TSz)
     

    Zapraszamy do galerii Zimowa wyprawa do Gdańska 

  • Drugie życie odpadów

    Pod takim hasłem w miesiącu listopadzie odbył się konkurs ekologiczny, w którym mogli wziąć udział chętni uczniowie z naszej szkoły. Do organizatorów konkursu wpłynęło około 20 prac, które zostały przygotowane przez zespoły maksymalnie trzyosobowe. Uczniowie przygotowali różnorodne przedmioty użytkowe czy gadżety z odpadów, które prawdopodobnie zostały by wyrzucone na śmieci. Konkurs ten wpisuje się w tematykę główną realizowanego w naszej szkole od 1 listopada br. projektu „Zróżnicowane życie w naszej przyszłości” w ramach programu Erasmus+.

  • W mieście Kopernika

    W mieście Kopernika

    W grudniowy poranek klasy piąte wyruszyły w podróż do Torunia - miasta Kopernika, pierników, gotyckich budowli. Czekały tam na nas niezwykłe spotkania – najpierw w Domu Legend Toruńskich, w którym mogliśmy wcielić się w role bohaterów toruńskich legend - flisaków, rezolutnej Barbarki, czy dzwonników uruchamiających największy na ziemiach polskich średniowieczny dzwon Tuba Dei.

    Następna atrakcja wymagała od uczniów nieco umiejętności piekarniczych, bo w Muzeum Pierników piekliśmy pierniki, które potem zabraliśmy do domu. Zapach przypraw rozniósł się po całym Toruniu! Wizyta w Planetarium okazała się atrakcją nie z tej Ziemi – dosłownie! Wyruszyliśmy bowiem w wirtualną podróż kosmiczną, poznając, przy pomocy najnowszych zdobyczy techniki, tajniki kosmosu. Po seansie długo jeszcze błądziliśmy po międzygwiezdnych przestrzeniach, po Marsie, po księżycu…

    Wieczorny Toruń żegnał nas blaskiem świateł Jarmarku Bożonarodzeniowego. Poczuliśmy, że Święta tuż, tuż, a wszystko to, co zobaczyliśmy w tym pięknym nadwiślańskim grodzie, pozostanie w nas na długo. Po prostu ulegliśmy urokowi Torunia! 

    Zapraszamy do galerii: W mieście Kopernika 

  • Aktualizacja danych

    Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane
  • Stypendia naukowe

    Dnia 22 listopada Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo pan Marian Gadziński wręczył stypendia naukowe naszym najlepszym uczniom. Nagrody powędrowały do: Wojciecha Wędzikowskiego, Macieja Muszyńskiego, Antoniego Brucha, Adriana Borysa, Adama Wasilewskiego, Mateusza Wabińskiego, Liwii Ziemby, Franciszka Szymczaka, Kacpra Wojciechowskiego, Julii Marczak i Zofii Nowickiej. Nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy!

    Zapraszamy do galerii Stypendia naukowe 

  • Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole

    Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole

    Społeczność naszej szkoły radośnie i z dumą uczciła 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 

    Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy już w środę, 10 listopada 2021 r. Po raz kolejny przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji "Szkoła do Hymnu". W uroczystym nastroju we wszystkich klasach o godzinie 11.11 uczniowie wraz nauczycielami odśpiewali hymn Polski. Mury naszej Jedynki wypełnił przepiękny śpiew "Mazurek Dąbrowskiego"

    11 listopada br. włączyliśmy się w gminne obchody Święta Niepodległości. Najpierw uczestniczyliśmy we mszy św. odprawionej w intencji ojczyzny w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja w Witkowie. Następnie wzięliśmy udział w spotkaniu patriotycznym przy pomniku Powstańców Wielkopolskich i Poległych w Obronie Ojczyzny. Wysłuchaliśmy okolicznościowego przemówienia Burmistrza Gminy i Miasta Witkowo pana Mariana Gadzińskiego, uczciliśmy minutą ciszy pamięć poległych Polaków w walce o naszą wolną Polskę i złożyliśmy przy pomniku wiązankę biało – czerwonych kwiatów. 

    W godzinach popołudniowych w Centrum Kultury im. Krzysztofa Szkudlarka zaprezentowaliśmy program artystyczny pt. "Razem dla Niepodległej”, przygotowany nie tylko przez naszych młodych artystów i nauczycieli – panią Arletę Bekas, panią Ilonę Musidlak, panią Kalinę Piechowiak, pana Wojciecha Ziółkiewicza i panią Teresę Szkudlarek, ale i chór Vox Anima. Wiersze, scenki oraz piosenki o tematyce patriotycznej przeniosły wszystkich do czasów walki o wolną ojczyznę, ukazywały radość naszych przodków z odzyskania niepodległości 11 listopada 1918 roku, podkreślały, że dla nas szczególną wartość, obok patriotyzmu, ma wolność. Nasi artyści za wzruszającą i pełną pięknych wspomnień inscenizację otrzymali ogromne brawa. 

    Również wymowny charakter dekoracji, wykonanej przez panią Patrycję Nowakowską – Półrolniczak, panią Anetę Kozanecką, panią Hannę Tyll – Kasprzak, panią Agnieszką Stefańską - Bielą i panią Grażynę Flicińską, pokazał, że ojczyzna jest bliska sercu każdego Polaka. 


    Świętowanie 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości było dla nas niezapomnianą lekcją historii i patriotyzmu. (TSz) 

    Zapraszamy do galerii Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole 

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im.Adama Borysa w Witkowie
    ul.Poznańska 47
    62-230 WITKOWO
  • (+48) 61-477-82-50

Galeria zdjęć