W dniach 8-15 maja swoje święto mają wszyscy fani czytania. W tych dniach obchodzimy bowiem Dzień Bibliotekarza i Tydzień Bibliotek. Jest to ogólnopolska akcja organizowana corocznie przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. A jej celem jest promowanie czytelnictwa, zachęcanie do spotkania z lekturą i podkreślanie roli czytania i bibliotek w podnoszeniu jakości życia i edukacji.
W naszej placówce święto to stało się okazją do rozwijania kreatywności i artystyczno – literackich talentów. Uczniowie klas 4-8 tworzyli strony komiksów z dalszymi przygodami ich ulubionych bohaterów literackich. Nowych historii doczekali się: Detektyw Pozytywka, Lasse i Maja z serii Tajemnica, Mikołajek, Garfield oraz Anaruk. Wszyscy uczestnicy byli bardzo kreatywni i stworzyli ciekawe komiksy. Komisja konkursowa postanowiła wyróżnić cztery z nich a laureatami zostali:
I miejsce – Paweł Woźniak, klasa 5b
II miejsce – Zuzanna Gozdalska, klasa 4a
III miejsce – Wiktor Janas, 4a oraz Fabian Stupczyński, 4a
Uczniów klas 1-3 zaprosiliśmy do spotkania z poezją a szczególnie z wierszem Jana Brzechwy „Przyjście lata”. Chętni uczniowie mogli stworzyć ilustrację do tego właśnie utworu.
Laureatem konkursu został Bartek Sowa z klasy 3a.
Tydzień Bibliotek to także tydzień niespodzianek. W bibliotece pojawiła się zupełnie nowa, wyjątkowa seria piernikowa, a w niej aż cztery nowe tytuły: „Życie to nie wyścigi”, „Między kijem a marchewką” „A co za to dostanę” oraz „Szkoła na miarę szyta”. Wyjątkowe książki dla młodszych i starszych. Książki uczące empatii, zachęcające do kreatywnych działań, wzmacniające poczucie własnej wartości i ukazujące to, co w szkole i w życiu powinno być najważniejsze.
Na przełomie kwietnia i maja odbywają się dwa ważne wydarzenia biblioteczne. 22 kwietnia obchodzimy „Światowy Dzień Książki” a w dniach 8-15 maja „Ogólnopolski Tydzień Bibliotek”. Ich celem jest promowanie czytelnictwa. Wydarzenia te zaakcentowaliśmy również w naszej szkole. 22 kwietnia nas szkolnym Facebooku udostępniona została prezentacja z ciekawostkami na temat święta zainicjowanego w Hiszpanii.
Tego dnia zachęciliśmy Was też do wyboru ulubionej literatury. Oto, jak zagłosowaliście.
Ostatnim elementem obchodów „Światowego Dnia Książki” był konkurs dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Zadanie polegało na przygotowaniu plakatu zachęcającego do odwiedzin biblioteki szkolnej. Najbardziej aktywni w tym konkursie byli uczniowie klasy 4b. GRATULUJEMY zwycięzcom i innym uczestnikom.
W maju obchodziliśmy tydzień Bibliotek, który tradycyjnie rozpoczyna się 8 maja, w Dzień Bibliotekarza. Hasło tegorocznych obchodów brzmiało: „Zastaniesz mnie w bibliotece”. Z tej okazji przemówili do Was bohaterowie naszych książek. Nela, Zosia z ulicy Kociej, Tomek z powieści Kobra, Maja z waszej ulubionej serii „Tajemnica”, Kuki z „Magicznego Drzewa”, Miles Halter z powieści Johna Greena oraz stworzony przez Annę Onichimowską Olaf. Mamy nadzieję, że bohaterowie, którzy przemówili do Was na szkolnym Facebooku zachęcą was do odwiedzin biblioteki i odkrywania dalszych ich losów.
Zapraszamy do galerii Światowy Dzień Książki i Tydzień Bibliotek
26 lutego uczniowie klasy 3a obejrzeli spektakl „Daszeńka” prosto z desek radomskiego teatru im. Jana Kochanowskiego.
„Daszeńka” to spektakl na podstawie opowieści Karela Čapka, opowiadający o uczeniu się świata oraz odpowiedzialności, szczególnie za posiadane zwierzątka. Jego bohaterka, urocza foksterierka Daszeńka, z pasją gania za własnym ogonem, jest smakoszem mleka, uwielbia bajki na dobranoc, rozrabia i psoci, ma przy tym nieprzebrane pokłady wdzięku, zadaje morze pytań i nieustannie dziwi się wszystkiemu.
Teatry zamknięte, więc ze sztuką spotkamy się w szkole podczas seansów online.
Przedstawienie odbyło się w ramach udziału w projekcie i-Tatr TVP dla szkół, stwarzającym okazję do spotkań ze sztuką również w okresie pandemii.
Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto to zostało ustanowione w 1999 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. W tym miesiącu szczególnie zapraszamy Was do „spotkania” z książką. Pokażmy wszystkim, że czytamy.
A o to, co się będzie działo:
Jak zachować bezpieczeństwo nad wodą? Jak rozpoznać osobę, która się topi? Jak udzielić pierwszej pomocy? Jak zachować się podczas wyprawy w góry, wycieczki do lasu lub wyprawy na rowerze?
Biblioteka w szkole przypomina najważniejsze zasady bezpieczeństwa podczas wakacji. Zachęcamy do zapoznania się w prezentacją.
Biblioteka szkolna również włączyła się do obchodów 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II. Zapraszamy do zapoznania się z dwiema prezentacjami o Ojcu Świętym. Kalendarium jego życia oraz przesłaniem dla młodzieży. W module e-nauczanie w dzienniku elektronicznym czeka na was jeszcze jedna prezentacja z anegdotami o Janie Pawle II, pieśniami bliskimi jego sercu i słowami, które do Was kierował. A w związku z tym, iż 100 rocznica jego urodzin przypada w poniedziałek, kontynuujemy naszą biblioteczną akcję „Poniedziałki z poezją śpiewaną”, w której prezentujemy wam kilka utworów Karola Wojtyły zaśpiewanych przez współczesnych artystów. Utworów można wysłuchać również w module e-nauczanie dziennika Librus.
Z naturalnych przyczyn w czasie epidemii dużo więcej czasu spędzamy w sieci. Większości młodzieży nie trzeba uczyć, jak wykonać na komputerze podstawowe czynności, ale warto sobie przypomnieć, jak posługiwać się nim bezpiecznie. Zachęcamy Was do przejrzenia prezentacji, w której znajduje się słownik pojęć, 9 najważniejszych zasad oraz wyjaśnienie mitów na temat bezpieczeństwa.
Przypominamy również, że prezentacje/gazetki z biblioteki udostępniane są w okresie pracy zdalnej w module e-nauczanie.
8 maja rozpoczyna się Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Jest to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, organizowana od 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
Każdy z nas zastanawia się czasem, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość, a obecnie – by we względnym spokoju przetrwać ten trudny czas. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi.
Wszystkie badania wskazują, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia na czas kwarantanny.
Z tej okazji zapraszamy naszych młodych czytelników i ich rodziców do zapoznania się z krótkimi prezentacjami „Warto czytać”, które przedstawiają korzyści płynące z czytania oraz sprawdzone sposoby zachęcania dzieci do czytania.
A miłośnikom czytania polecamy rodzinną grę „Literackie Bingo”.
Inne prezentacje/ gazetki z biblioteki szkolnej dostępne są w module e-nauczanie.