Nawigacja

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im.Adama Borysa w Witkowie
    ul.Poznańska 47
    62-230 WITKOWO
  • (+48) 61-477-82-50


  • Zostali wicemistrzami powiatu!

    W czwartek, 25 października br., w Trzemesznie odbyły się Mistrzostwa Piłki Nożnej Halowej powiatu gnieźnieńskiego szkół podstawowych (kl. VII, VIII SP oraz III Gimnz.) w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Udział w zawodach wzięły 4 szkoły, które we wcześniejszych eliminacjach awansowały do rozgrywek szczebla powiatowego, a były to: SP nr 1 w Gnieźnie, SP nr 1 w Witkowie, SP w Kłecku oraz SP nr 1 w Trzemesznie.

  • Klimat to temat!

    Klimat to temat!

    Tematyka związana z ochroną środowiska oraz troską o klimat jest istotna dla uczniów naszej szkoły. W związku z tym starsi uczniowie naszej szkoły przystąpili, pod opieką nauczycieli koordynatorów (T.Majchrzak, A.Bekas, T.Szkudlarek), do realizacji programu edukacyjnego Klimat to temat!, którego organizatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej

    Celem programu jest zapoznanie uczniów i społeczność lokalną z konsekwencjami zmian klimatycznych, które dzieją się na naszych oczach oraz z działaniami, które możemy wspólnie podjąć, aby ten nasz klimat chronić. 

    Realizacja programu w naszej szkole przebiegać będzie trzema ścieżkami: przeprowadzenie przez wychowawców klas lekcji na temat zmian klimatu, przeprowadzenie kampanii społecznej w szkole i poza nią oraz przeprowadzenie szkolnej debaty na temat dbania o klimat naszej planety. 

    Powołany w tym celu zespół uczniów rozpoczął już przygotowania do przeprowadzenia kampanii oraz debaty, a kulminacja działań będzie miała miejsce w Tygodniu Edukacji Globalnej, który przypada w dniach 19-23 listopada.

    O działaniach młodych „Klimatomaniaków” na bieżąco będziemy informować naszą społeczność szkolną oraz opinię publiczną. 

  • Pasowanie na ucznia klas pierwszych

    Pasowanie na ucznia klas pierwszych

    22 październik był dniem wyjątkowym w naszej szkole, bowiem dzieci z klas pierwszych zostały pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Borysa w Witkowie. Na uroczystość przybyli licznie zgromadzeni rodzice, dziadkowie, najbliżsi oraz zaproszeni goście. W tak ważnym dniu nie mogło zabraknąć również pana Dyrektora, pani Wicedyrektor oraz wychowawców klas. Tego dnia panowała świąteczna atmosfera. 

    Dzieci wszystkich klas pierwszych ubrane były w odświętny strój galowy, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście. 

    Pierwszoklasiści pięknie recytowali wiersze oraz śpiewali piosenki. Musieli także wykazać się wiedzą i umiejętnościami, aby zasłużyć na pasowanie. Po zakończeniu części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. 

    Po złożeniu ślubowania Pan Dyrektor oraz Pani Wicedyrektor dokonali symbolicznego pasowania na ucznia, dotykając ołówkiem – jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych. Był to niezwykły moment dla uczniów. Swoje ślubowanie złożyli także rodzice, podkreślając to, że dziecko jest unikalnym skarbem, któremu należy się szacunek, wsparcie oraz miłość. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci pierwszaków, jak również ich rodziców. 

    Zapraszamy do galerii Pasowanie na ucznia klas pierwszych.

  • Geografia na 6!

    W październiku br. rozpoczyna się w naszej placówce Szkolny Konkurs Geograficzny pod tytułem „Geografia na 6!”. Konkurs jest skierowany dla uczniów klas 5, którzy chcą w dodatkowy sposób poszerzyć swoje horyzonty geograficzne.

  • „Klimatyczna klasa”

    Od października br. uczniowie klas V wraz ze swoimi wychowawcami biorą udział w ogólnopolskim projekcie pod hasłem „Klimatyczna klasa”. Celem projektu jest kształcenie wśród uczniów kompetencji społecznych, integracja zespołów klasowych oraz poruszanie ważnych dla każdego człowieka kwestii ochrony środowiska i dbania o klimat. Uczestnicy projektu, w trakcie cyklu lekcji wychowawczych będą musieli zaprojektować ciekawą kampanię społeczną, którą następnie będą musieli zrealizować w środowisku lokalnym. 

  • Śpiewać każdy może!

    Śpiewać każdy może! Trochę lepiej lub trochę gorzej :)  U nas zdecydowanie to  LEPIEJ !!!

    16 października w Auli I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie odbył się międzypowiatowy - diecezjalny konkurs piosenki chrześcijańskiej. W tegorocznym przeglądzie zespołów i solistów wystartowała też ekipa z naszej szkoły.

  • Jesienne drzewo z surowców wtórnych

    W ramach obchodów Dnia Drzewa w naszej szkole odbył się konkurs dla uczniów klas pierwszych i drugich pt.: "Jesienne drzewo z surowców wtórnych". Rozstrzygnięcie konkursu było bardzo trudne, gdyż dotarło bardzo dużo przepięknych prac. Prace uczniów można było podziwiać w korytarzach szkoły.

  • Dwie drużyny i dwa medale...

    Nie da się opisać słowami tego, co oczy nasze widziały, a uszy słyszały ... Dwie drużyny i dwa medale...
    Dzień 17.10.2018 r. zapewne przejdzie do historii naszej szkoły (po raz ostatni reprezentowali nas uczniowie klas III Gimnazjum, zdobyliśmy dwa medale). Tego dnia, w Poznaniu, odbył się XX Finał Mistrzostw Wielkopolski w Sztafetowych Biegach Przełajowych rozgrywany w ramach rywalizacji Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

  • Patriotyczne strofy

    15 października 2018r. w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole odbył się Konkurs Poezji Patriotycznej. Do turnieju recytatorskiego przystąpiło 27 uczniów z klas V,VII,VIII i III gimnazjum. Konkurs oceniany był przez jurorów: Halinę Krych, Joannę Rzetelską i Kalinę Piechowiak. Komisja w trakcie oceny brała pod uwagę dobór tekstu, interpretację utworu oraz ogólny wyraz artystyczny.

  • Zatańcz z klasą i bądź FIT!

    Zatańcz z klasą i bądź FIT!

    W poniedziałek, 15 października uczniowie klas pierwszych i drugich wzięli udział w pokazie grupy tanecznej Hajdasz. Spotkanie z artystkami odbyło się w hali sportowej.

    Następnie, na boisku szkolnym, podczas przerwie śniadaniowej, przedstawicielki Ogólnopolskiej Szkółki Tańca i Dobrych Manier zaprezentowały ciekawe formy spędzenia wolnego czasu w szkole. Zaprosiły również wszystkich uczniów na zajęcia, które odbywać się będą w Szkole Podstawowej nr 2.

    Zapraszamy do galerii Zatańcz z klasą i bądź FIT!.

  • Wielkie święto w naszej szkole

    Wielkie święto w naszej szkole

    W piątek, 12 października, w naszej szkole świętowaliśmy. Okazją był przypadający 14 października Dzień Edukacji Narodowej. Były życzenia, kwiaty i uroczysty apel, na który zostali zaproszeni wszyscy, którzy tworzą lub tworzyli naszą szkołę. Swoją obecnością zaszczycili nas Burmistrz Gminy i Miasta Marian Gadziński, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja - ks. Stanisław Goc, przewodniczący Komisji Oświaty- p.Tadeusz Śliwecki, przewodniczący Rady Rodziców p.Mikołaj Michalski, emerytowani nauczyciele, a także Rodzice.

    Dyrektor w swoim przemówieniu przypomniał historię tego święta, a także zwrócił uwagę na specyfikę pracy w szkole. Podczas uroczystego spotkania w hali poznaliśmy nauczycieli, którzy otrzymali w tym roku Nagrodę Burmistrza Gminy i Miasta.

    Są to – p. Teresa Szkudlarek, p. Jolanta Chyba i p. Tomasz Majchrzak, a także Nagrodę Dyrektora. Wyróżnieni w tym roku nauczyciele to: p. Iwona Piórkowska, p. Natalia Betke, p. Anna Boruta, p. Wacława Filińska, p. Marta Fischer, p. Wojciech Kędzierski, p. Krzysztof Chołdecki, p. Hanna Tyll-Kasprzak, p. Marek Gaziński, p. Violetta Cejman, p. Irena Borys, p. Katarzyna Śmierzchalska, p. Krzysztof Nowiński, p. Paweł Piniarski i p. Tomasz Pluciński

    Wśród wyróżnionych pracowników obsługi i administracji znaleźli się: p. Agnieszka Franczak, p. Agnieszka Szymańska, p. Karolina Witczak, p. Andrzej Krawczyk, p. Halina Rachelska, p. Ryszard Jaworski i p. Jolanta Kulińska.

    Kilku nauczycieli i innych pracowników obchodziło jubileusz pracy, była więc okazja, by to podkreślić. Najbardziej barwną częścią uroczystości był występ klas II. Tego jeszcze w murach naszej szkoły nie było! Barwny korowód postaci, które wystąpiły w inscenizacji wiersza Juliana Tuwima „Rzepka”, rozbawił wszystkich do łez. Dziadek, babcia, wnuczek, kot, żaba – długo by wymieniać, aby dojść do finałowej sceny wspólnego wyrwania rzepki. Poza tym – życzenia na transparentach, wspólne „Sto lat”, piosenki chóru i koncert falżolecistów! To było piękne przeżycie! Od poniedziałku zaczyna się szara szkolna rzeczywistość, ale w tym dniu o tym nikt nie myślał. Chciało się powiedzieć: ”Chwilo, trwaj!”. Wspaniały dzień!

    Zapraszamy do galerii Wielkie święto w naszej szkole.

  • Otwarcie ścieżki rowerowej

    Otwarcie ścieżki rowerowej

    To nie był dla klas siódmych zwykły dzień. Już od rana na szkolnym boisku można było zobaczyć niespotykaną ilość rowerów; mało tego – do szkoły rowerami przyjechali nawet nauczyciele! Wszystko dlatego, że po 2 lekcji ponad 100 siódmoklasistów, ich wychowawcy, inni nauczyciele, a także rodzice skierowali się w stronę Kamionki, aby wziąć udział w uroczystym otwarciu ścieżki rowerowej. Pogoda była tak piękna, że wydawało się, iż wakacje nadal trwają.

    W Kamionce w obecności władz naszej gminy, radnych, przedstawicieli powiatu, biur poselskich uroczyście przecięto wstęgę – ścieżka rowerowa otwarta!

    Po przerwie na grochówkę, chleb ze smalcem, ciasto i herbatę pojechaliśmy do Skorzęcina, aby znowu być świadkami niezwykłego wydarzenia – zasadzenia dębu, który upamiętni 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Niezwykłe przeżycie! Do Witkowa wracaliśmy nową ścieżką, już oficjalnie otwartą. 

    Zapraszamy do galerii Otwarcie ścieżki rowerowej.

  • Sprzątanie świata ’2018

    To już 25 raz ludzie na całym świecie sprzątali swoją planetę. Również 100 uczniów z naszej szkoły, wraz z Panią Wicedyrektor i wychowawcami, w sobotę 29 września w Skorzęcinie zbierało to, co pozostawili po sobie turyści. Imprezę rozpoczął Burmistrz Gminy i Miasta Marian Gadziński – organizator całego przedsięwzięcia. Mówił o idei akcji, a także podziękował młodzieży, że podjęła to ekologiczne wyzwanie. Współorganizatorem wydarzenia był Ośrodek Sportu i Rekreacji w Witkowie. Jego dyrektor – Tomasz Radacz – poinformował o sprawach organizacyjnych. Przyjemnie było usłyszeć, że po wysiłku czekać na nas będzie gorąca herbata, ciastka i chleb ze smalcem! Akcja się zaczęła… 

    Pachnące i ładne były tylko worki,w które wrzucaliśmy śmieci. To, co w nich lądowało, było zupełnie inne… Papiery, butelki, kapsle, stare kubki, kołdry, poduszki, a nawet taboret, stolik pod telewizor kineskopowy, komplet sztućców - to wszystko ktoś „zapomniał” wrzucić do kosza. Ale właśnie po to byliśmy my! Przyjechaliśmy do naszej turystycznej perełki, aby zrobiło się trochę czyściej… Skorzęcin po naszej akcji wyglądał już o wiele lepiej. Góra śmieci była dowodem na to, że byliśmy naprawdę potrzebni! Na zakończenie – ciepła grochówka ufundowana przez Urząd Gminy i Miasta i ciekawe spotkanie z płetwonurkami, którzy oczyszczali jezioro. Ich praca też nie należała do łatwych. Nasz mały świat posprzątany! (JCh)

  • Rajd klas piątych - Wędrujemy, świętujemy, integrujemy się!

    Rajd klas piątych - Wędrujemy, świętujemy, integrujemy się!

    29 września br. uczniowie klas piątych wraz z wychowawcami i rodzicami po raz kolejny zorganizowali pieszy rajd. Tym razem okazją było Święto Pieczonego Ziemniaka i Dzień Chłopca. Wędrówkę rozpoczęliśmy pięknym rankiem, towarzyszyła nam słoneczna pogoda i babie lato, czyli charakterystyczne elementy polskiej złotej jesieni, toteż trasę Witkowo – Mąkownica pokonaliśmy szybko w dobrych humorach.

    Nasza impreza odbywała się w Świetlicy Wiejskiej w Mąkownicy, której gospodyni, sołtys wsi pani Janina Wędzikowska, zawsze wita słodko i serdecznie. Kiedy dotarliśmy na miejsce czekały na nas duże rozpalone ogniska, pachnące smażone na kijkach kiełbaski, w popiele piekły się ziemniaki. Na stołach pojawiły się słodkie co nie co. Rozpoczęliśmy więc świętowanie od biesiadowania. Pieczone ziemniaki jedliśmy po poznańsku, czyli z gzikiem i solą. Również kiełbaski i słodkości były przepyszne.

    Po zakończeniu wspaniałej uczty przyszedł czas na zabawy, gry, wyścigi, które sprawiły nam dużo radości i były okazją do aktywnego, zdrowego spędzenia wolnego czasu na łonie natury. Bawiliśmy się wszyscy, mogliśmy lepiej poznać się, niektórzy z nas zawarli nowe przyjaźnie. Zabawa była świetna. Dopisywał nam dobry humor. 

    Na zakończenie spotkania na chłopców czekała miła niespodzianka. Dziewczęta z każdej klasy przygotowały życzenia i prezenty z okazji Dnia Chłopca. Obdarowanym spodobały się upominki.

    Nasza impreza nie odbyłaby się, gdyby nie wielkie zaangażowanie rodziców. Dziękujemy paniom: Annie Wojciechowskiej, Annie Marczak Beacie Zawodnej i Dorocie Wawrzyniak

    Z uśmiechem na twarzach powróciliśmy pieszo do Witkowa. Mamy nadzieję, że Święto Pieczonego Ziemniaka wrośnie już w tradycję naszych klas piątych. (TSz)

    Zapraszamy do galerii Rajd klas piątych - Wędrujemy, świętujemy, integrujemy się!.

  • Szkolna demokracja

    Szkolna demokracja

    W dniach 27-28 września 2018r. w naszej placówce trwało święto szkolnej demokracji. W tych dniach uczniowie naszej szkoły wybierali swoich przedstawicieli do samorządu szkolnego. 

    Pierwsi na wybory poszli uczniowie edukacji wczesnoszkolnej, którzy w demokratyczny sposób wybrali swoich przedstawicieli do „małego” samorządu uczniowskiego. Uczniowie ci mieli nie lada „orzech do zgryzienia”, gdyż zgłosiło się aż 10 kandydatów.

    Jednakże po przeliczeniu głosów przez komisję wyborczą w składzie: Bartosz Majorczyk, Jeremiasz Ottenburger, Angelika Kaźmierczak, Bartłomiej Kowalski, Aleksander Nowakowski okazało się, że w skład rady „małego” samorządu uczniowskiego weszli następujący uczniowie: Sebastian Matczak, Edyta Reszel oraz Maja Adamczewska. Opiekunkami „małego” samorządu zostały panie: Marta Fischer i Natalia Biesek.

    W drugim dniu na wybory poszli pozostali uczniowie naszej społeczności szkolnej. Wybierali oni swoją reprezentację spośród pięciu kandydatek. Po przeliczeniu głosów okazało się, że radę samorządu uczniowskiego będą tworzyć: Patrycja Jakubowska, Julia Jóźwiak, Oliwia Paluch oraz Malwina Wabińska. W tym dniu młodzież także wybierała swojego opiekuna. W ostatecznym rozrachunku obie kandydatki będą opiekunkami samorządu uczniowskiego: p. Kalina Piechowiak oraz p. Natalia Betke.

    Wszystkim wybranym uczniom oraz ich opiekunom życzymy owocnej pracy w krzewieniu idei samorządności szkolnej.(TM)

    Zapraszamy do galerii Szkolna demokracja.

  • Konferencja naukowa

    Konferencja naukowa

    21 września w Centrum Kultury im. K.Szkudlarka w Witkowie odbyła się konferencja naukowa pod hasłem „Gatunki inwazyjne w parkach krajobrazowych – szanse i zagrożenia”. Tematyka konferencji była wpisana w podstawę programową biologii i geografii dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. 

    Na konferencję zostali zaproszeni uczniowie, dyrektor i nauczyciele przedmiotów przyrodniczych (głównie: biologia i geografia) z naszej szkoły. Całe spotkanie podzielone było na 2 części, w których prelegenci dzielili się doświadczeniami i przemyśleniami w zakresie szans i zagrożeń wynikających z obecności gatunków inwazyjnych (obce gatunki roślin i zwierząt) na obszarach chronionych: Powidzki Park Krajobrazowy, Nadwarciański Park Krajobrazowy, Wielkopolski Park Narodowy.

    Nasza uczennica Katarzyna Ceglewska (IIID Gim) przygotowała plakat edukacyjny. Praca została zaprezentowana w sesji posterowej, co było elementem współpracy ze środowiskiem lokalnym i instytucjami zewnętrznymi. Każdy z uczestników otrzymał materiały konferencyjne oraz certyfikat uczestnictwa. Konferencja przebiegała w miłej i przyjaznej atmosferze.

    Zapraszamy do galerii Konferencja naukowa.

  • Konkurs - "Rowerowo, Bezpiecznie i Zdrowo"

    Konkurs - "Rowerowo, Bezpiecznie i Zdrowo"

    Samorząd Gminy i Miasta Witkowo, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Borysa w Witkowie, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Lotnictwa Polskiego w Witkowie oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Powstańców Wielkopolskich w Mielżynie zapraszają do udziału w konkursie artystycznym na temat projektu "Zintegrowany niskoemisyjny transport w powiecie gnieźnieńskim - Gmina i Miasto Witkowo" oraz bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych. 

    Konkurs organizowany jest w trzech kategoriach: 

    • klasy I-III - konkurs plastyczny,
    • klasy IV-VI - konkurs techniczny,
    • klasy VII-VIII i klasy III gimnazjum - konkurs fotograficzny.

    Prace konkursowe należy składać w swoich szkołach do 8 października 2018r. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody!

  • Język angielski z lektorem z Wielkiej Brytanii

    Język angielski z lektorem z Wielkiej Brytanii

    We wtorek, 18.09.2018r. grupa uczniów z klas 3b, 3c i 3e gimnazjum pod opieką p. Katarzyny Śmierzchalskiej wzięła udział w lekcji j. angielskiego przeprowadzonej w naszej szkole po raz pierwszy w nietypowy sposób. Zajęcia odbyły się w sali językowej za pośrednictwem Skype'a a poprowadził je lektor pochodzący z Wielkiej Brytanii. Ich głównym celem była komunikacja.

    Uczniowie mieli okazję sprawdzić i ocenić swoje umiejętności językowe w bezpośredniej rozmowie z native speakerem. Wzięli też udział w quizie dotyczącym brytyjskiej rodziny królewskiej. Praca była intensywna, ale dzięki otwartości i poczuciu humoru naszego lektora lekcja upłynęła szybko w wesołej i przyjaznej atmosferze. 

    Bezpłatne lekcje w takiej formie zorganizowane zostały w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków przez Instytuty Kultury oraz Ambasady działające w ramach Stowarzyszenia Narodowych Instytucji Kultury Unii Europejskiej (EUNIC) w Warszawie i Krakowie, we współpracy z Komisją Europejską.

  • Kolejna wymiana polsko-niemiecka zakończona sukcesem

    „Łączy nas sport” to hasło 24 polsko - niemieckiego spotkania młodzieży, które odbyło się w dniach 10 - 15 września na terenie gminy zbiorowej Land Hadeln w Niemczech, niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas trzecich gimnazjum oraz ósmych szkoły podstawowej wraz z dyrektorem szkoły Marianem Łukowskim i nauczycielami języków obcych: Hanną Tyll-Kasprzak, Elizą Marcinkowską, Joanną Rzetelską oraz młodzież Schule am Dobrock z Cadenberge, której towarzyszyli nauczyciele: Arne Gade, Julia Eickstädt i przedstawiciel samorządu Karl-Heinz Linck.

    Więcej w zakładce Międzynarodowa wymiana młodzieży 

  • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

    Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

    Rok szkolny 2018/2019 rozpoczął się nieco później niż zwykle, bo 3 września. Tego dnia uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele wraz z dyrekcją szkoły uczestniczyli we Mszy Świętej a następnie w uroczystym apelu. Podczas uroczystości dyrektor Marian Łukowski przywitał całą brać uczniowską oraz nowych uczniów z klas pierwszych i siódmych. Serdecznie powitał również grono pedagogiczne i pracowników szkoły oraz przedstawił nowe nauczycielki: panią Alicję Bogielczyk, Małgorzatę Kubacką, Natalię Biesek oraz wychowawczynię świetlicy panią Grażynę Flicińską.

    Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo - pan Marian Gadziński życzył wszystkim owocnej pracy w nowym roku szkolnym! Wręczył również wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie "Zachowaj trzeźwy umysł". Nagrody otrzymali: Maciej Muszyński, Natalia Bethke, Julia Mańkowska, Aleksandra Mańkowska. 

    Zapraszamy do galerii Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im.Adama Borysa w Witkowie
    ul.Poznańska 47
    62-230 WITKOWO
  • (+48) 61-477-82-50

Galeria zdjęć