Na kilkanaście dni przed 100 rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego, 15 grudnia, blisko 100 uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Witkowie wyruszyło na ulice Witkowa, aby podczas Questu ułożonego przez nauczycieli - Jolantę Chybę, Tomasza Majchrzaka i Ilonę Musidlak - poznać zakątki naszego miasta, przypomnieć sobie jego historię i sylwetki ludzi, którzy tutaj mieszkali i działali.
Przygoda z historią małej ojczyzny zaczęła się w szkole – Dyrektor i Wicedyrektor powitali uczestników i życzyli powodzenia. Po takim początku nic już nie stanowiło dla młodzieży przeszkody - klasy V od razu rozpoczęły „questowanie", a klasy VII, VIII i III gimnazjum zostały w szkole, gdzie sprawdziły swoja wiedzę, rozwiązując krzyżówki, analizując poezję powstańczą, rozwiązując matematyczne „powstaniowe” zagadki.
Potem przyszedł czas na przejście trasą Questu. Uczestnicy zaopatrzeni byli w kartę, na której znajdowały się rymowane opisy miejsc, do których trzeba było dotrzeć. Ulica Poznańska, plac zabaw, tablica ku czci Stanisława Połczyńskiego, bank, skwer Gaworzewskiego, budynek dawnego Sąd Grodzkiego, pomnik Powstańców Wielkopolskich, tablice na kościele parafialnym, pomnik Jana Pawła II, dawny budynek starostwa, kirkut, a przy tym dużo zagadek, odczytywania, dopasowywania słów, wiele zabawy, ale i zadumy nad losami miasta. Wychowawcy bardzo pomagali swoim podopiecznym! Wreszcie… szkolne boisko, gdzie ukryty był skarb. Z radością przeczytaliśmy: „Głowa do góry! Zajrzyj do kątka. Widzisz? W pudełku ukryta pamiątka”. Skarbem była pieczątka, którą każdy przyłożył na swoim Queście. Trochę trzeba było się jej naszukać!
Później wspólne zdjęcia, dyplomy za udział i wiele radości z przejścia trasy w pochmurny, grudniowy dzień. W naszej zabawie nie chodziło o punkty i nagrody - chcieliśmy po prostu wspólnie spędzić sobotnie przedpołudnie i uczcić pamięć powstańców wielkopolskich oraz innych, ważnych dla naszego miasta postaci. To była wspaniała lekcja historii w ciekawej, niecodziennej formie!(JCh)
Zapraszamy do galerii Quest na 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
W dniu 11 grudnia 2018 roku wybraliśmy się razem z naszymi nauczycielami na naukową, a zarazem magiczną i świąteczną wycieczkę do Torunia. Po przyjeździe do Światowej Stolicy Piernika udaliśmy się do Centrum Chemii w Małej Skali. Tam zostaliśmy miło powitani i poczęstowani pysznymi kanapkami.
Następnie, po podziale na dwie grupy, udaliśmy się z niezwykle sympatycznymi przewodnikami na spacer toruńskimi uliczkami. Obejrzeliśmy makietę Torunia i wysłuchaliśmy opowieści o powstaniu Torunia w XIII wieku i jego założycielach Zakonie Krzyżackim, wyglądzie grodu w średniowieczu i rozbudowie w następnych stuleciach, zwłaszcza w XIX wieku.
Podziwialiśmy Ratusz Staromiejski i Dwór Artusa. Przechadzaliśmy się Piernikową Aleją Gwiazd, słuchając legendy o toruńskim piernikarzu i jego córce Katarzynie, która wymyśliła kształt pierników nazywanych od jej imienia „Katarzynkami”. Odwiedziliśmy także dom i pomnik wybitnego astronoma, Mikołaja Kopernika. Przy średniowiecznej baszcie – Krzywej Wieży – poznaliśmy historię miłości zakonnego rycerza do torunianki. Budowla była przestrogą dla innych Krzyżaków chcących złamać zasady zakonnego życia. Podobno istnieje sposób na to, aby sprawdzić, czy ma się czyste sumienie. Trzeba oprzeć się plecami o jej mur, tak aby pięty również go dotykały i wyciągnąć przed siebie ręce. Jeśli uda się przez dłuższą chwilę utrzymać równowagę, oznacza to, że nie ma się nic na sumieniu. Nikomu z nas to się nie udało. Tę część wyprawy zakończyliśmy wspólnym zdjęciem przy pomniku twórcy teorii heliocentrycznej i pobytem na Jarmarku Bożonarodzeniowym.
I to nie koniec atrakcji. Kolejna przygoda czekała na nas w Toruńskiej Piernikarni Mistrza Bogumiła. Tutaj mieszczka Bogusia opowiedziała o historii i recepturze wyrobu tradycyjnych toruńskich smakołyków. Wszyscy z uwagą słuchaliśmy opowiadania przewodnika o przyprawach i narzędziach służących do produkcji pierników. Usłyszeliśmy kolejną legendę, tym razem o piekarczyku, jego miłości do Róży i uratowaniu królowej pszczół, która odwdzięczyła się wybawcy, dając mu miód, a ten dodany do pierników rozsławił je w całym kraju. Potem każdy miał możliwość własnoręcznego wykonania oraz ozdabiania pierników. Zakasaliśmy rękawy i z ochotą przystąpiliśmy do tego zadania. Ciężka praca przyniosła efekt w postaci pamiątkowych pierników i certyfikatu czeladnika.
Po zjedzeniu smacznego obiadu w restauracji „Sowa” czekały na nas kolejne niespodzianki w Centrum Chemii w Małej Skali. Wzięliśmy udział w dwóch warsztatach naukowych. Już na pierwszych przekonaliśmy się, że chemia może być ciekawa nauką. Wykonywaliśmy eksperymenty i doświadczenia. Syczało, skwierczało, było kolorowo i wybuchowo! Poznaliśmy również mini zestaw sprzętu laboratoryjnego. Zajęcia były prowadzone przez wspaniałych, zabawnych ludzi. Chemia została nam przedstawiona w sposób, jakiego się nie spodziewaliśmy. Wszyscy śmialiśmy się dosłownie do łez i w dodatku wszystko rozumieliśmy.
Nie mogło w taki czas zabraknąć świątecznej tradycji. Atrakcją naukową nr 2 były warsztaty „Bombowe święta”, czyli zdobienie dawną metodą bombek prawdziwym srebrem. Każdy z nas wlewał odczynniki lustra srebrnego do bombki (metodą srebrzenia), pracował ze srebrzoną bombką w łaźni wodnej, by na koniec cieszyć się pięknie wykonaną własnoręcznie ozdobą choinkową.
Kiedy podziękowaliśmy organizatorom za cały dzień wspaniałych niespodzianek, udaliśmy się do autokarów. Żegnał nas pięknie oświetlony wieczorem Toruń, mieniący się setkami tysięcy kolorowych lampek.
Wycieczka była udana. Poznaliśmy historię i zabytki pięknego grodu Mikołaja Kopernika, a warsztaty naukowe wprowadziły nas w arkana nauk przyrodniczych. Wróciliśmy do domu pełni niezapomnianych wrażeń, zadowoleni i szczęśliwi. Zakupione pamiątki będą przypominały nam ten mile spędzony dzień.
Zapraszmay do galerii Piątoklasiści odkrywają uroki Torunia.
Do Wiednia i Bratysławy, dwóch stolic połączonych "modrą wstęgą Dunaju", wybraliśmy 7 i 8 grudnia 2018r. Po ponad dziesięciogodzinnej podróży dotarliśmy do stolicy Austrii, która przywitała nas nie tylko wiosenną aurą, ale wspaniałą architekturą i naturalnym pięknem.
Pierwszym punktem wycieczki była ulica i dom Hundertwassera, znakomitego artysty, któremu znudziła się szablonowość Wiednia. Zbudował więc kolorowe kamienice z krzywymi ścianami i falującym chodnikiem.
Kolejna atrakcją był przejazd Aleją Ring, powstałą z końcem XIX wieku na miejscu dawnych murów obronnych, będącą obwodnicą starego miasta, przy której znajdują się najbardziej monumentalne budowle stolicy stojące vis a vis siedziby cesarskiej muzea: Kunsthistorisches i Naturhistorisches, budynek Parlamentu, imponujący neogotycki Ratusz, gmach Uniwersytetu Wiedeńskiego, wspaniały budynek najbardziej prestiżowej sceny teatralnej w krajach niemieckojęzycznych – Burgtheater czy Park Miejski ze słynnym „złotym Strauusem”.
Niezapomnianych wrażeń dostarczył nam spacer najsłynniejszymi ulicami i placami przez Starówkę, gdzie znajduje się chociażby cesarska rezydencja Hofburg, Pałac Biskupi, park ze wspaniałym posągiem cesarzowej Austrii Sisi, bardzo kochanej przez naród austriacki., Katedra św. Szczepana i Dom Mozarta. Dotarliśmy także do letniej rezydencji cesarskiej Schönbrunn i urzekającego ogrodu z różami.
Podziwialiśmy także najpiękniejszą i najbardziej elegancką ulicą handlową Wiednia - Graben. Wielkie budynki z II połowy XIX wieku nie tylko mają bogatą historię i wspaniałe zdobienia, ale na parterze mieszczą sklepy najbogatszych firm. Również Polacy w tym cudownym mieście zasłużyli się dla jego historii. Wiedeński kościół św. Anny zdobią rzeźby Wita Stwosza, słynną katedrę św. Szczepana budował Octavianus Wolckner z Krakowa, na wzgórzu Kahlenberg odsieczą Wiednia dowodził Jan III Sobieski, a pierwszą wiedeńską kawiarnię założył (podobno) Franciszek Kulczycki.
Piątkowe popołudnie spędziliśmy na Wiedeńskim Jarmarku Bożonarodzeniowym na Placu Ratuszowym, który przywitał nas ustawioną na wejściu kilkumetrową brama w kształcie łuku ze świeczkami. Na 150 stoiskach poczuliśmy magię Świąt. W powietrzu unosił się zapach świątecznych wypieków, tradycyjnych smakołyków i prażonych migdałów. Choinki, drzewa i uliczki migotały tysiącami kolorowych lampek.
Z żalem opuszczaliśmy Wiedeń, by wyruszyć na Morawy, do Hodonina – miasta w południowych Czechach, w którym znajdował się nasz hotel.
W sobotę udaliśmy się na podbój Bratysławy, stolicy Słowacji, równie pięknego i uroczego miasta. Zwiedzając pieszo miasto, zobaczyliśmy: Parlament i największą atrakcję Zamek Bratysławski, zwany „odwróconym stołem”.
Po zejściu ze wzgórza zamkowego dotarliśmy na Stare Miasto i podziwialiśmy: Katedrę Św. Marcina, ul. Michalską i ul. Venturską - najstarsze ulice miasta, Pałac Palfich, Pałac de Pauliho, Pałac komory austro-węgierskiej, Bramę Michalską, Kościół Franciszkański, Rynek, Ratusz, Plac Hviezdoslava, Pałac Arcybiskupi. Bratysława urzekła nas swoją architekturą. Stare zabytkowe budowle przeplatają się tu z nowoczesnymi budynkami, detale architektury barokowej konkurują z nowoczesnymi rzeźbami.
Ostatnim punktem naszej wycieczki był Jarmark Bożonarodzeniowy w stolicy Słowacji zorganizowany na dwóch głównych placach Hlavne oraz Hviezdoslavovo. Mogliśmy kupić pamiątki regionalne, posmakować tradycyjnych potraw kuchni słowackiej. Cała Bratysława oświetlona tysiącem kolorowych lampek, dających niepowtarzalny urok, wprowadziła nas w świąteczny nastrój.
Nasza turystyczna przygoda z Wiedniem i Bratysławą dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń. Z niecierpliwością czekamy na kolejny wyjazd, by odkrywać następne miejsca na mapie Europy.
Zapraszamy do galerii Z wizytą w Wiedniu i Bratysławie.
W listopadzie Urząd Gminy i Miasta w Witkowie ogłosił konkurs na wykonanie kartki świątecznej, w którym wzięli udział uczniowie ze szkół położonych na terenie naszej gminy. W naszej szkole na konkurs wpłynęło kilkadziesiąt prac. Wszystkim autorom należą się dowody uznania, bo prace wykonane były na wysokim poziomie.
W sobotę, 1 grudnia, w hali naszej szkoły uczniowie, nauczyciele i Rodzice wzięli udział w V Rodzinnym Turnieju Mikołajkowym. Po odśpiewaniu hymnu, jako że jesteśmy w jubileuszowym roku stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, ruszyliśmy do sportowych zmagań zachęceni przez Dyrekcję szkoły i przewodniczącego Rady Rodziców.
Do rekreacyjnych rozgrywek zaplanowanych i przygotowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego stanęli przedstawiciele klas VII, VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum, wychowawcy, inni nauczyciele i oczywiście Rodzice.
Dla każdego znalazło się coś odpowiedniego – mecz piłki siatkowej, rzucanka siatkarska, dobry na wszystko turniej „Piłkarzyków” i rzut do kosza. Emocje sięgały zenitu, a komentarze przy „Piłkarzykach” brzmiały lepiej niż te, które wypowiadają zawodowi dziennikarze sportowi. Wszystko „otulone” było delikatnie sączącą się muzyką świąteczną. Niektórzy pierwszy raz w tym roku usłyszeli „Last Christmas” George’a Micheala… Pomyśleliśmy: ”Święta tuż, tuż”. Jeśli dodać do tego aromat ciast, które oferowała Rada Rodziców, to można powiedzieć, że w naszej szkole już naprawdę poczuliśmy święta. Ci, którzy akurat nie rozgrywali żadnego meczu podrygiwali w rytm muzyki, tańcząc „Makarenę” i inne, nieznane nauczycielom i Rodzicom układy. Czas szybko mijał. Jeszcze tylko podsumowanie, cukierki w nagrodę, uśmiech wszystkich i… czekamy na święta. (JCh)
Zapraszamy do galerii Oczekiwanie na Święta Bożego Narodzenia rozpoczęte... na sportowo.
Serdecznie zapraszamy w sobotę 1 grudnia 2018 roku do hali sportowej SP nr 1 im. Adama Borysa w Witkowie przy ul. Poznańska 47 na V Rodzinny Mikołajkowy Turniej sportowo – rekreacyjny „Z Mikołajem na sportowo”.
Turniej odbędzie się w 2 częściach. Pierwsza od godziny 10.00 przeznaczona będzie dla uczniów klas VII i VIII SP oraz III Gimnazjum. W drugiej, która rozpocznie się o godzinie 13.00 udział wezmą klasy I-II SP i V SP.
Organizatorzy to:
Regulamin do pobrania: V_Rodzinny_Turniej_Mikolajkowy.pdf
W czwartek 22 listopada 2018r. w naszej szkole odbyła się młodzieżowa debata dotycząca klimatu, która została zorganizowana w ramach realizacji programu CEO - KLIMAT TO TEMAT!
Zgromadzeni na spotkaniu uczniowie debatowali na temat przyczyn i skutków zmian klimatycznych. W efekcie tych dyskusji powstały plakaty prezentujące zdanie młodzieży z naszej szkoły. Jedna z grup opracowała Dekalog Klimatyczny, którego celem jest przestrzeganie go przez każdego ucznia z naszej szkoły oraz pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych.
Udział uczniów w tego typu przedsięwzięciu jest cenną lekcją obywatelską, gdyż dzięki temu możemy poznać zdanie młodzieży oraz pozwolić im wypowiedzieć się w danej kwestii.
Zapraszamy do galerii Młodzieżowa Debata Klimatyczna.
We wtorek 20 listopada 2018r. w naszej szkole rozpoczęła się kampania informacyjna poświęcona zmianom klimatu oraz jego ochronie. Przeprowadzona w szkole akcja jest elementem ogólnopolskiego programu KLIMAT TO TEMAT!, którego organizatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Grupa uczestników projektu przygotowała okolicznościowe plakaty oraz ulotki tematyczne, które dzisiaj w naszej szkole rozdawała młodszym i starszym. Akcją informacyjną zostali objęci także nauczyciele naszej szkoły, pracownicy obsługi oraz mieszkańcy lokalnej społeczności.
Celem akcji jest poinformowanie społeczeństwa co dzieje się z klimatem, jaki wpływ na niego wywiera każdy z nas oraz co możemy zrobić, aby klimat chronić.
Zapraszamy do galerii Klimat to temat! Czas kampanii informacyjnej.
W dniach 19 i 21 listopada w ramach VI Tygodnia Konstytucyjnego w naszej szkole odbyły się zajęcia warsztatowe prowadzone przez Panią prawnik Magdalenę Wywiał-Musielak. Uczestnicy warsztatów w niezwykle interesujący i przystępny sposób zostali zapoznani z problematyką konstytucyjną i jej bezpośrednim wpływem na życie codzienne każdego z obywateli. Pani prawnik zaprezentowała przede wszystkim praktyczny wymiar obowiązywania Konstytucji, a więc praw i obowiązków z niej wynikających, z których bardziej lub mniej świadomie korzystamy w życiu codziennym. Zwrócona została również uwaga na konsekwencje prawne członkostwa Polski w Unii Europejskiej.
Organizatorem Tygodnia Konstytucyjnego jest Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Patronat Honorowy nad tegoroczną edycją Tygodnia Konstytucyjnego objął Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar, natomiast nadzór merytoryczny nad programem sprawują prof. Ewa Łętowska i prof. Marcin Matczak. (WZ)
Zapraszamy do galerii Tydzień Konstytucyjny.
Z wielką radością pragniemy poinformować, że nasza szkoła otrzymała zaszczytne wyróżnienie w projekcie organizowanym przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Działaniom projektowym towarzyszyło hasło: „Powstanie Wielkopolskie1918/1919. Pamiętamy! Tobie Polsko ta kropla krwi wrzącej”.
W roku 2018 obchodzimy wielki jubileusz - 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej tak doniosłej okazji nasza szkoła w niedzielę, 11 listopada, wzięła udział w gminnych uroczystościach upamiętniających to wydarzenie.
Świętowanie rozpoczęliśmy w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja w Witkowie, uczestnicząc we mszy świętej, która inaugurowała obchody Święta Niepodległości w witkowskiej Małej Ojczyźnie. Po zakończeniu nabożeństwa wraz z uczestnikami uroczystości przemaszerowaliśmy pod pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie wysłuchaliśmy okolicznościowego przemówienia Burmistrza Gminy i miasta Witkowo p.Mariana Gadzińskiego. W dowód hołdu poległym za ojczyznę złożyliśmy wiązanki kwiatów biało – czerwonych.
W ten wyjątkowy jubileusz wspólnie z władzami Gminy i Miasta Witkowo i witkowianami w samo południe przy pomniku i w Centrum Kultury odśpiewaliśmy polski hymn narodowy, włączając się w ogólnonarodowy projekt „Niepodległa do hymnu!”. W ten sposób dołączyliśmy do wielu miejscowości w Polsce, które śpiewały Mazurka Dąbrowskiego. Pokazaliśmy, że jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną.
Następnie, po zakończeniu spotkania patriotycznego przy pomniku, nasi uczniowie, niosąc barwy biało-czerwone, stanęli na czele Marszu Niepodległościowego, który udał się ulicami: Gnieźnieńską, Armii Poznań i Jana Pawła II do Centrum Kultury im. K. Szkudlarka. Tutaj artyści z naszej szkoły uświetnili obchody 100 - lecia odzyskania niepodległości programem artystycznym „WOLNA, NIEPODLEGŁA!”, upamiętniającym naszych przodków i ich poświęcenia dla wolnego kraju oraz dokumentującym wydarzenia dotyczące utraty niepodległości w 1795 roku, walki Polaków o wolność w XIX wieku, I wojnę światową aż po dzień odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Widowisko pokazało, jak niewiele trzeba, by stracić wolność, a jak wiele, by ją odzyskać. Wymowną treść miały nie tylko wiersze, piosenki i muzyka Zespołu Flażoletów, ale także napisy; „Niewola”, „Walka”, „Wojna”, „Wolność” i daty ilustrujące tragiczne oraz radosne losy naszej ojczyzny. Nie zabrakło wzruszających chwil, w szczególności podczas dwóch układów tanecznych – rozpoczynającego montaż zatytułowanego "Niewola" i kończącego pt. "Wolność".
Również finałowa piosenka "Ja to mam szczęście…" wzruszyła serca niejednego uczestnika patriotycznej uroczystości. Gromkie brawa, jakie otrzymali nasi artyści od widzów, były najlepszą nagrodą.
Radość i wzruszenie towarzyszyło nam podczas kolejnego wydarzenia upamiętniającego wielki jubileusz naszej ojczyzny. Żeby uczcić właśnie to, że już sto lat jesteśmy, żyjemy w niepodległej Polsce, i my, jako uczniowie, mamy prawo uczyć się w wolnych szkołach zatańczyliśmy poloneza do muzyki Wojciecha Kilara z filmu pt. „Pan Tadeusz”.
Na witkowskim targowisku bawiło się z nami aż 129 par. Kroki i figury taneczne przygotowali nauczyciele z uczniami na lekcjach wychowania fizycznego, a wszystkich w tańcu poprowadziła pierwsza para: Wicedyrektor SP1 - pani Arleta Bekas i Burmistrz Gminy i Miasta - pan Marian Gadziński. Tańczącym towarzyszyły barwy biało – czerwone, podkreślające ważność i wyjątkowość tej chwili.
Wspólne, radosne i patriotyczne świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości na długo pozostanie w pamięci całej naszej szkolnej społeczności. (TSz)
Zapraszamy do galerii Dla Wolnej, Niepodległej….
Szkolne obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę celebrowaliśmy podczas uroczystego apelu, który odbył się 9 listopada br. Uroczystości towarzyszyła niezwykła i podniosła atmosfera oraz koncert piosenek patriotycznych. W tym wyjątkowym dniu swoje święto mieli także stypendyści - laureaci stypendium Burmistrza Gminy i Miasta Witkowo.
Spotkanie naszej społeczności rozpoczęło się w wyjątkowej chwili – włączenia się w akcję bicia „Rekordu dla Niepodległej” i wspólnego śpiewania hymnu państwowego. Ponad 450 uczniów odświętnie ubranych z przypiętymi kokardami narodowymi z nauczycielami i pracownikami szkoły o godz. 11.11 odśpiewało z dumą 4 zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.
Przepiękny i donośny śpiew popłynął w świat, dołączając do uczniów wszystkich szkół polskich i wyrażając wielką radość z okazji dostojnej rocznicy odzyskania wolności. Do wspólnego śpiewania naszego hymnu dołączył pan Marian Gadziński, Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo, który zaszczycił swoją obecnością naszą uroczystość. Na pewno ta chwila na długo pozostanie w pamięci wielu uczestników tego niecodziennego wydarzenia.
Apel był nie tylko okazją do świętowania wielkiego jubileuszu Niepodległej, ale stał się ważnym wydarzeniem dla uczniów, którzy za swoją systematyczną pracę, wzorową postawę w zdobywaniu wiedzy i osiągnięcie wysokich wyników w nauce oraz zachowaniu otrzymali Stypendium Burmistrza Gminy i Miasta Witkowo. Stypendia 12 laureatom oraz Listy Gratulacyjne Rodzicom wręczyli Burmistrz i dyrektor szkoły, życząc uczniom dalszych sukcesów w nauce i zdobywania kolejnych laurów. Zaszczytne wyróżnienie za II semestr roku szkolnego 2017/2018 otrzymali: z klasy III a - Dominik Łukowski, Olga Radacz i Julia Szymańska, z klasy III b – Angelika Kaźmierczak, z klasy III c – Oliwia Ławniczak oraz Weronika Prabucka, z klasy III d – Katarzyna Ceglewska, Aleksandra Mańkowska, Julia Mańkowska, Sara Szymczak, a z klasy III e – Weronika Popek i Amelia Sucholas. Do gratulacji i życzeń dla Stypendystów dołączyli się także przedstawiciele naszego Samorządu Uczniowskiego.
Uroczystość stała się także okazją do podsumowania szkolnych obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości. Zespół humanistów przygotował z tej okazji dwa konkursy - recytatorski i literacki. Nagrody dla zwycięzców wręczyły polonistki – pani Halina Krych, pani Anna Muszyńska, pani Jolanta Chyba oraz dyrektor szkoły. W Konkursie Recytatorskim Wierszy Patriotycznych w kategorii klas młodszych zwyciężyli: I miejsce – Zofia Nowicka z klasy 5 b, II miejsce - Julia Marczak z klasy 5 c i III miejsce - Antoni Bruch z 5a, a w kategorii klas starszych: I miejsce Alicja Sikorska z klasy 7c, II - Patrycja Jakubowska z klasy 3a, Weronika Ostrowska z klasy 3c, a III - Julia Olszewska i Angelika Kaźmierczak – uczennice klasy 3 b. Natomiast laureatami Konkursu Literackiego List Powstańca Wielkopolskiego zostali: Maciej Serżysko z klasy 8e, Nicola Łysiak z klasy 7c i Martyna Szymczak z klasy 3e.
Polonistki zorganizowały również plebiscyt na najpiękniej brzmiące słowo w języku polskim. 150 uczniów, którzy głosowali, miało do wyboru kilkadziesiąt tysięcy słów, które funkcjonują w naszym ojczystym języku. Zwyciężyło słowo „miłość”.
Do grona nagrodzonych dołączyli także najmłodsi uczniowie naszej szkoły, dla których Mały Samorząd zorganizował konkurs pt. Moja ulubiona postać bajkowa. I miejsce zajęli – Nikodem Kurkowski, Jakub Kujawa kl. Ic, Oliwier Głaczyński kl. IIa oraz Wiktor Rewers kl. IIb. II miejsce wywalczyli: Gabriela Walczak kl. Ic, Amelia Gozdalska kl. Ia, Miłosz Paluch kl. IIa, Bartosz Stefański kl. IIb. III miejsce uzyskali: Aleksandra Świdzińska kl. Ia, Karolina Korytko kl. Ib, Edyta Reszel kl. IIb.
Do grona wyróżnionych w tym konkursie dołączyli: Zuzanna Gozdalska kl. Ia, Ksawery Woroniecki kl. Ia, Maria Zamiar kl. Ib, Jakub Majchrzak kl. Ic, Maja Szymańska kl. Ic, Kaja Kostyszyn kl. Ic, Kajetan Kaczyński kl. Ic, Szymon Nowaczyk kl. Ic i Zuzanna Sobaszkiewicz kl. Ic. Nagrody zwycięzcom wręczyły opiekunki Małego Samorządu – pani Natalia Biesek i pani Marta Fischer.
Natomiast uczniowie klas II rywalizowali w quizie Mali Patrioci, w którym zwyciężyła klasa II b.
Wspaniałą kartę historii szkoły zapisali nasi sportowcy, którzy w 100- lecie odzyskania niepodległości zdobyli dwa zaszczytne tytuły. Dziewczęta - Ola Wendland, Zuzanna Nowicka, Julia Olszewska, Angelika Kaźmierczak, Martyna Łysiak, Klaudia Stefaniak, Weronika Mierzejewska, Dominika Bielak, Daria Wierzbicka, Wiktoria Łuczyńska, Olga Radacz, Klaudia Kerber, Wiktoria Nowińska - wywalczyły tytuł wicemistrzowski w XX Finale Mistrzostw Wielkopolski w Sztafetowych Biegach Przełajowych w Poznaniu na dystansie 10x1000m. Natomiast chłopcy w składzie: Nikodem Blaszyński, Mateusz Szcześniak, Jakub Białas, Dawid Białas, Oliwier Nowak, Igor Kasprzyk, Mikołaj Kuliński, Szymon Walerus, Bartosz Majorczyk, Patryk Włodarczyk, Arkadiusz Kośmiński, Jakub Górsk na dystansie 10x1200m zdobyli tytuł mistrza Wielkopolski. Za sukcesy zostali nagrodzeni przez Burmistrza Gminy i Miasta Witkowo bonem na wyjazd na basen, a od swoich trenerów – pana Pawła Piniarskiego i pana Krzysztofa Nowińskiego - otrzymali nagrodę niespodziankę.
W koncercie, który podkreślał patriotyczny i uroczysty charakter apelu uczennice zaśpiewały piosenki: Ojczyzna ma, Niepodległa, niepokorna i 11 listopada. Na pewno poruszyły one serca uczestników uroczystości. Uroczysty apel, całoroczne obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i podjęte z tej okazji w szkole działania, począwszy od tych najmłodszych, aż po gimnazjalistów, pozwoliły poznać młodemu pokoleniu swoją ojczyznę, uczyć się historii i patriotyzmu. Uczniowie uświadomili sobie, że Ojczyznę kocha się nie dlatego, że jest wielka, ale dlatego, że własna. (TSz)
Zapraszany do galerii Świętujemy Niepodległą!.
Sprawy wyjątkowe wymagają szczególnej oprawy. Tak też było w naszej szkole przed uroczystymi obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Już kilka dni przed tym jubileuszem na murach szkoły pojawiły się dwie niecodziennych rozmiarów flagi, obwieszczając niecodzienne wydarzenie. Na szybach okien „wyrosły” biało-czerwone kwiaty, a w klasach można było obejrzeć wystawy prac o patriotycznej tematyce. Całości dopełniały gazetki ścienne. Także korytarze nabrały uroczystego wyglądu – biel i czerwień nadawały tym zwyczajnym miejscom nadzwyczajnego charakteru.
Szczególnym akcentem był swoisty „tryptyk”, na którym wystawiono prace poświęcone naszej Ojczyźnie wykonane przez uczniów naszej szkoły. Tam także umieszczone zostało słowo, które uczniowie uznali za najpiękniejsze w naszym języku - słowo "miłość". Uczniowie i nauczyciele również przygotowali się do uroczystości – ich odświętnie stroje ozdabiały niepodległościowe rozetki. Tak przygotowani mogliśmy o 11.11 zaśpiewać hymn narodowy…
Zapraszamy do galerii Biało-czerwona szkoła dla Niepodległej.
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. Dlatego 8 listopada uczniowie klasy 1c wraz z wychowawcą włączyli się do ogólnopolskiej akcji "Śniadanie Daje Moc". Celem akcji było uświadomienie dzieciom, jak ważne w codziennym życiu jest zdrowe odżywianie.(NB)
Zapraszamy do galerii Śniadanie Daje Moc.
W ostatnich tygodniach uczestnicy Klubu Małego Ekologa w trakcie zajęć wykonywali latawce. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością oraz kreatywnością, wykorzystując przy tym różnorodne materiały. Gdy latawce były gotowe ruszyliśmy na stadion, aby sprawdzić jak latają. Mimo słabego wiatru uczniowie bardzo miło spędzili czas. A własnoręcznie wykonane latawce dały jeszcze większą radość. (NB)
Zapraszamy do galerii Latawce Klubu Małego Ekologa.
Tak! Wybraliśmy najpiękniejsze, według nas, polskie słowo. W plebiscycie, w którym wzięło udział około 150 uczniów, było do wyboru kilkadziesiąt tysięcy słów, które funkcjonują w naszym ojczystym języku. Zwyciężyło słowo „miłość”. Oprócz tego wiele głosów zdobył także wyraz „ojczyzna”. Inne pięknie brzmiące wyrazy to, według uczniów naszej szkoły, „źdźbło”, „halabarda”, śnieżynka” „prażynki”, muszelka”, „ancymonek”, „srebrzysty”, „łuna”, „huncwot”.
Prawda, że niektórych już nie używamy? Warto pamiętać, że takie wyrazy były. Naprawdę nie sposób podać wszystkie słowa, jakie wytypowali uczestnicy. Szukaliśmy wyrazów eufonicznych, czyli takich, które są przyjemne dla ucha.
Dziękujemy za udział wszystkim tym, którzy zatrzymali się na chwilę w codziennej gonitwie i w przededniu setnej rocznicy odzyskania Niepodległości pomyśleli o języku, który przecież jest elementem jednoczącym Polaków. Dziękujemy!
W XX Finale Mistrzostw Wielkopolski w Sztafetowych Biegach Przełajowych rozgrywanym w ramach rywalizacji Igrzysk Młodzieży Szkolnej, uczniowie z naszej szkoły zdobyli I miejsce w kategorii chłopców oraz II miejsce w kategorii dziewcząt.
Z okazji święta Wszystkich Świętych i tradycyjnego w naszej kulturze odwiedzania grobów najbliższych, grupa uczniów należąca do Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z opiekunami udała się z wizytą na miejscowy cmentarz. Uczniowie zapalili znicze na grobie patrona szkoły Adama Borysa oraz na grobach Powstańców Wielkopolskich.
Zapraszamy do galerii: Z wizytą na miejscowym cmentarzu.
W sobotę 27 października 2018r. uczniowie klas V a, b, c i VII a, b wraz z wychowawcami, wbrew rutynie i sztampie, postanowili inaczej uczcić 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i spotkali się w szkole na grze dydaktycznej zatytułowanej „Droga do niepodległości”, łącząc zabawę z nauką. Na początku imprezy wicedyrektor pani Arleta Bekas podkreśliła, że historii Polski i miłości do ojczyzny można uczyć nie tylko w ławce szkolnej, ale w czasie gry dydaktycznej. Podziękowała koordynatorom gry, nauczycielom i uczniom, którzy poświęcili sobotnie przedpołudnie dla poznawania dziejów naszej ojczyzny oraz uczczenia wielkiej rocznicy. Życzyła wielu wrażeń i dobrej zabawy.
Kiedy oficjalne słowa otwarcia wybrzmiały i pan Tomasz Majchrzak objaśnił zasady gry, 7 drużyn z wielkim zapałem wyruszyło na podbój ośmiu stanowisk. Zadania dla uczestników miały różny stopień trudności. Nie lada wiedzą trzeba było się wykazać w quizie „Co Ty wiesz o Marszałku?” oraz podczas rozwiązywania krzyżówki. Z kolei w punktach muzycznych uczniowie zdobywali wiedzę o pieśniach z lat niewoli i pierwszej wojny światowej. Każda grupa udowodniła że zna hymn Polski, nie tylko śpiewane zwrotki na apelu szkolnym. Piątoklasiści i siódmoklasiści również doskonale poradzili sobie z kalamburami.
Najważniejszym, podsumowującym grę, zadaniem było wypracowanie Kodeksu Młodego Patrioty, który brzmi następująco:
Dla uczestników gry nie liczyły się zdobyte punkty, ale przede wszystkim emocje, napięcie, działanie, które wynikały z świetnej zabawy. Z uczestnikami gry bawili się także chętni uczniowie z klasy VIII c i klas III gimnazjum, nauczyciele – pan Tomasz Majchrzak, pani Ilona Musidlak i pani Teresa Szkudlarek jako koordynatorzy gry oraz dopingujące swoich uczniów wychowawczynie klas VII – pani Jolanta Chyba i pani Anna Brząkowska.
Grę dydaktyczną podsumował dyrektor szkoły pan Marian Łukowski, który podkreślił wielkie zaangażowanie uczniów i postawę godną młodego patrioty, który zna historię Polski oraz rozumie, na czym polega patriotyzm. Uczestnicy, jak podkreślił dyrektor, spotykając się na I piętrze, nawiązali do tradycji tego szkoły, bowiem w poprzedniej podstawówce i w gimnazjum uroczystości odbywały się w tym właśnie miejscu. (TSz)
Zapraszamy do galerii Patriotyczne przedpołudnie w SP 1.
W piątek 26 października 2018r. uczniowie klas V z naszej szkoły wyjechali na jednodniową wycieczkę edukacyjną do Gołuchowa. Miejsce to nie zostało wybrane przypadkowo, gdyż w tam mieści się Ośrodek Kultury Leśnej. Celem głównym wyjazdu był udział w zajęciach edukacyjnych z geografii oraz biologii, które prowadzone były w zabytkowym budynku „Powozowni”.
Pięcioklasiści uczestniczyli w lekcji na temat zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, które zostały wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi. Podczas zajęć uczniowie pracowali w grupach rozwiązując zadania w karcie pracy, a następnie prezentowali wylosowany gatunek zwierzęcia na forum. W ten sposób uczniowie zdobyli nowe wiadomości oraz nabyli umiejętności przekazywania swojej wiedzy innym.
Wizyta w Gołuchowie nie zakończyła się zaraz po lekcji. Kolejnym punktem programu było wzięcie udziału w grze – queście, a tym samym w terenowej lekcji geografii. Tematem przewodnim questu była wyprawa śladami Izabelli z Czartoryskich Działyńskiej, wielkiej miłośniczki sztuki, twórczyni pierwszego prywatnego muzeum w Gołuchowie.
Uczniowie z pomocą mapy i rymowanego tekstu wędrowali śladami wspomnianej bohaterki, dzięki czemu poznali historię jej życia. Po rozwiązaniu zagadek wszyscy uczniowie dotarli do celu, gdzie czekał na nich „skarb”. Była to okolicznościowa pieczęć przedstawiająca księżną Izabellę. Podczas tej części wyjazdu uczniowie nabywali umiejętności „czytania” i orientowania się na mapie. Uczyli się także korzystać z map w wersji cyfrowej.
Ostatnim punktem wyjazdu edukacyjnego była wizyta w Pokazowej Zagrodzie Zwierząt. Tam po raz pierwszy większość uczniów zobaczyła żubry, koniki polskie czy daniele. Pogoda dopisała a Gołuchów leżący w południowej Wielkopolsce ma do zaoferowania wielkie bogactwo walorów edukacyjnych, przyrodniczych, turystycznych i kulturowych.
Zapraszamy do galerii Śladami Izabelli z Czartoryskich Działyńskiej.