Nawigacja

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im.Adama Borysa w Witkowie
    ul.Poznańska 47
    62-230 WITKOWO
  • (+48) 61-477-82-50


  • Dbamy o siebie i o innych, czyli Tydzień Zdrowia i Ratownictwa Medycznego

    Dbamy o siebie i o innych, czyli Tydzień Zdrowia i Ratownictwa Medycznego

    W dniach 18 – 22 listopada w naszej szkole trwał nietypowy tydzień nauki, gdzie tematem przewodnim było zdrowie i ratownictwo medyczne. W ciągu tych pięciu dni uczniowie brali udział w różnorodnych przedsięwzięciach i działaniach, których celem było zwrócenie uwagi na dbanie o zdrowie własne i innych.
    W ramach obchodów Tygodnia Zdrowia i Ratownictwa Medycznego uczniowie wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielką Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Gniezna, która poprowadziła pogadankę w klasach 6-8 na temat szkodliwości palenia e-papierosów. Następnie klasa 7c uczestniczyła w warsztatach o tej tematyce.

    W kolejnym dniu uczniowie z klasy 2a i 3a udali się na „kolorowe warsztaty” do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Witkowie. Tematem przewodnim warsztatów było zdrowe odżywianie. Najmłodsi dowiedzieli się jak zdrowo się odżywiać i prowadzić zdrowy tryb życia, a następnie samodzielnie przygotowywali kanapki i naleśniki. 

    Kolejnym wydarzeniem, w którym uczestniczyli nasi uczniowie było spotkanie z lekarzem pediatrą p. Beatą Byttner. Z uczniami klas 1-3 pani doktor rozmawiała na temat: „Zdrowe żywienie u dzieci oraz ubieranie się na cebulkę”, natomiast z uczniami klas 4-8 na temat: „Szkodliwy wpływ substancji psychoaktywnych, alkoholu, tytoniu, kofeiny i tauryny”. Zarówno ci młodsi jak i starsi byli zainteresowani poruszaną tematyką. 

    Podczas Tygodnia Zdrowia i Ratownictwa Medycznego nie mogło zabraknąć działań praktycznych. Od dłuższego już czasu w naszej szkole pojawiają się przedstawiciele lokalnej straży pożarnej, którzy jednocześnie są ratownikami medycznymi. Celem ich wizyt w szkole jest przeszkolenie uczniów z udzielania pierwszej pomocy. Warsztaty cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów, dlatego też w kolejnych miesiącach ta współpraca będzie kontynuowana. 

    W minionym tygodniu nie mogło także zabraknąć akcji mającej na celu promowanie profilaktyki i szerzenie wiedzy dotyczącej „męskich” nowotworów. „Movember 2024 - zapuść wąsy!” to właśnie listopadowa akcja poświęcona wspomnianej tematyce. W naszej szkole był to tzw. „Niebieski Czwartek”, dzień w którym uczniowie i dorośli ubrali się na niebiesko i przyczepili sobie wąsy – symbol akcji. Być może dzięki tego typu przedsięwzięciom uda się wzbudzić ciekawość uczniów i ich rodziców, aby zmienić oblicze męskiego zdrowia.

    Na koniec obchodów Tygodnia Zdrowia i Ratownictwa Medycznego odbył się „Szkolny Konkurs Wiedzy o Zdrowiu” dla drużyn z klas 4 – 8. Uczniowie z poszczególnych klas rywalizowali ze sobą rozwiązując nie łatwe zadania nawiązujące do tematyki poruszanej w ciągu całego tygodnia oraz na lekcjach biologii, przyrody czy tzw. godzinach wychowawczych. Rywalizacja była zacięta, ale udało wyłonić się najlepsze drużyny:

    I miejsce: Julia Bala, Maria Zamiar – kl. 7b, Piotr Kaźmierczak, Jakub Kujawa – kl. 7c
    II miejsce: Aleks Marszałek, Piotr Wasielewski – kl. 8a
    III miejsce: Aleksander Bruch, Franciszek Kmiecik – kl. 5a

    Gratulujemy zwycięzcom oraz pozostałym drużynom, tym bardziej, że różnice między poszczególnymi lokatami były minimalne.

    Pomysłodawca i organizator Tygodnia Zdrowia i Ratownictwa Medycznego bardzo dziękuje wszystkim osobom, które pomogły i zaangażowały się w realizację celów edukacyjnych tego przedsięwzięcia. Warto nadmienić, że tematyka zdrowotna nadal będzie naszym priorytetem, a różnorodne działania pojawią się wkrótce.

    Zapraszamy do galerii: Tydzień Zdrowia i Ratownictwa Medycznego 

  • Odkrywanie uroków Londynu

    Odkrywanie uroków Londynu

    W sobotę wczesnym rankiem grupa uczniów z naszej szkoły wybrała się na czterodniową wycieczkę do Wielkiej Brytanii. Celem ich podróży był Londyn. 
    Po prawie dwugodzinnym locie do London Stansted i transferze uczniowie zaczęli odkrywać uroki tej bardzo wielkiej metropolii. Na „pierwszy ogień” poszedł Notting Hill. Urokliwa ulica z pięknymi kolorowymi domami, mnóstwem straganów i tysiącami turystów zachwyciła uczestników wyjazdu. Po spacerze po tej kolorowej ulicy w jesiennej odsłonie przyszedł czas na wizytę w Muzeum Historii Naturalnej. Jest to obowiązkowe „must see” dla każdego odwiedzającego Londyn. Zwiedzając muzeum uczniowie zapoznali się z dziejami naszej planety, zobaczyli mnóstwo okazów ze świata flory i fauny. Odważniejsi doświadczyli trzęsienia ziemi, które w 2011 roku nawiedziło Japonię. Trudno opisać wszystkie atrakcje tego miejsca - to trzeba zobaczyć samemu. Na koniec tego dnia uczniowie przekonali się na czym polega tzw. street-art. Zobaczyli setki dzieł stworzonych przez artystów, a spacer przeniósł ich do muzeum sztuk pięknych w nieoczywistym miejscu. 

    W niedzielny poranek uczestników wyjazdu „przywitała” typowa londyńska pogoda, czyli mżawka, która się pojawiała i znikała. Jednakże to nie przeszkadzało w zwiedzaniu i odkrywaniu miasta. Na początek była wizyta w Muzeum Brytyjskim, gdzie uczniowie poznawali różnorodne dzieła sztuki zgromadzone w muzeum. Na szczególną uwagę zasługiwały liczne mumie egipskie, które świadczyły o pochówku władców egipskich. Warto nadmienić, że można było także zobaczyć mumie zwierząt, np. kotów czy koni. Po obcowaniu ze sztuką przez duże „SZ” przyszła pora na skosztowanie jednego z dań oferowanych w Londynie, mianowicie fisch and chips. Londyński przysmak przypadł uczniom do gustu, dostarczył także sił do dalszego zwiedzania miasta. 

    Po lunchu uczniowie odkrywali cuda królewskie: Opactwo Westminster, Big Ben, Westminster Abby czy Plac Parlamentarny. W drodze do Buckingham Palace, idąc przez St. James’s Park było spotkanie z ciekawą fauną mieszkającą w Londynie: pelikany, czapla siwa, wiewiórki czy łabędzie czarne. Docierając do pałacu królewskiego uczniowie niestety nie zastali w nim króla Karola III, a świadczyła o tym flaga na maszcie. W dalszej części spaceru zobaczyli dom Karola III, księżniczki Anny oraz tereny Gwardii Królewskiej. 

    W dalszej części dnia uczniowie poznawali uroki Soho czy China Town, aby wieczorem podziwiać Tower Hill czy Katedrę św. Pawła

    W trzecim dniu pobytu w Londynie uczniowie udali się do jednej z dzielnic położonej zarówno na półkuli wschodnie i zachodniej - Greenwich. Tam zwiedzili bardzo nowoczesne Narodowe Muzeum Morskie. Dzięki eksponatom oraz multimediom zapoznali się z historią rozwoju marynarki morskiej, wypraw polarnych oraz z zagadnieniami astronomicznymi. Po zwiedzeniu ekspozycji wszyscy udali się na wzgórze, na którym znajduje się Królewskie Obserwatorium Astronomiczne. Poznali tam historię nietypowego zegara oraz zobaczyli wyznaczony południk zerowy. Dzięki temu południkowi mogli stanąć jednoczenie na obu półkulach - wschodniej i zachodniej. Z tego też miejsca zobaczyli piękną panoramę z nowoczesną zabudową Londynu. 

    Z Greenwich na piechotę przeszli tunelem pod Tamizą, który do dziś spełnia rolę drogi dla mieszkańców, a atrakcji turystycznej dla podróżnych. W tym dniu mieli także okazję jechać kolejką DLR, która całkowicie jest zautomatyzowana - nie ma maszynisty. Po tych wrażeniach uczniowie udali się do najważniejszego obiektu turystycznego miasta - London Eye. Słynne londyńskie koło pozwoliło im spojrzeć na miasto „z góry” i zobaczyć te obiekty, które widzieli z innej perspektywy. Na koniec dnia uczestnicy wyjazdu udali się na jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic miasta - Oxford Street, gdzie podziwiali witryny sklepowe znanych światowych marek. Nie mogło też zabraknąć przejażdżki londyńskim piętrusem - double decker

    Wtorek był ostatnim dniem pobytu naszych uczniów w stolicy Wielkiej Brytanii. Po śniadaniu i wymeldowaniu z hotelu uczniowie udali się do Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud. W 9 salach uczniowie obejrzeli mnóstwo postaci ze świata muzyki, filmu czy polityki. Wśród postaci byli m.in.: Barack Obama, rodzina królewska, Fredy Mercure, Elżbieta II, Beyonce, rodzina Davida Beckhama i inni. Pozostałymi atrakcjami tego muzeum, które zobaczyli uczniowie były: sala strachów, przejażdżka londyńską taksówką pomiędzy ruszającymi się figurami przedstawiającymi historię miasta - "Spirit of Londyn" (Duch Londynu), „Marvel Super Heroes", czyli projekcja filmu animowanego w 4D w specjalnej kopule na temat bohaterów Marvela, figury woskowe przedstawiające postacie z uniwersum Star Wars (Gwiezdnych Wojen). Po kilku godzinach spędzonych wśród tych osobistości i bohaterów przyszedł czas na obiad „u Chińczyka” oraz wizyta na Piccadilly Circus. Stamtąd już kierowaliśmy się na dworzec autobusowy, aby w godzinach popołudniowych udać się w kierunku lotniska Stansted Airport. 

    Należy dodać, że po Londynie młodzi podróżnicy przemieszczali się metrem co jest nie lada wyzwaniem logistycznym. To sprawiło, że uczniowie nie tylko kształcili swoje umiejętności językowe, ale także liczne kompetencje społeczne. 

    Czas spędzony w Londynie upłynął naszym uczniom bardzo szybko, a każdego dnia pokonywali kilka kilometrów metrem i około 15 km pieszo. Uczniowie wraz z opiekunami serdecznie dziękują naszej pilotce Pani Anicie z biura „Smile Travel”, która przekazywała nam szereg różnych ciekawostek o tym mieście, bezbłędnie wyprowadzała nas z metra, a przede wszystkim za poczucie humoru i anielską cierpliwość do uczniów. Dziękujemy.

    Zapraszamy do galerii Odkrywanie uroków Londynu 

  • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

    Dnia 18 października w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Wcześniej kandydaci przedstawiali swoje propozycje pracy poprzez bezpośredni kontakt z uczniami oraz plakaty wyborcze. 
    Oto wyniki głosowania: Przewodnicząca SU: Klara Warkocka, Zastępca: Wiktor Szcześniak, Skarbnik: Maja Skrzeszewska, Sekretarz: Aleksandra Świdzińska

    Gratulujemy i życzymy owocnej pracy!

  • Pomóżmy doposażyć świetlicę!

    Pomóżmy doposażyć świetlicę!

    Szanowni Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie, W związku powodzią, jaka przeszła miesiąc temu m.in. przez Lądek Zdrój, chcemy odpowiedzieć na prośbę i udać się z pomocą dla jednej ze szkół w Lądku Zdroju. Przypominam, ze przez 7 lat dzieci młodzież naszej gminy wypoczywała w Lądku w czasie 10-cio dniowych kolonii profilaktycznych. Władze samorządowe udzielały nam wsparcia, finansowały jeden dzień atrakcji, np. wyciąg, basen itd. Pomóżmy doposażyć świetlicę, która straciła w czasie powodzi całe wyposażenie. Przynosimy zakupione - nowe rzeczy do szkoły - do 25.10.2024r. Lista potrzebnych artykułów i list z prośbą o pomoc znajdziecie Państwo w załączniku.

    Marian Łukowski

    Prosba_o_dofinansowanie_swietlica.pdf

  • Dzień Edukacji Narodowej

    Dzień Edukacji Narodowej

    Dziś w naszej szkole panował niezwykle odświętny nastrój. Świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Punktem kulminacyjnym obchodów był uroczysty apel. Gościliśmy na nim: Burmistrza Gminy i Miasta Witkowo- Krzysztofa Szoszorka, proboszcza parafii p.w. Mikołaja – ks. Huberta Nowaka, przewodniczącą Rady Rodziców – Patrycję Frąckowiak. Podczas uroczystości wyróżnieni zostali ci nauczyciele, którzy otrzymali nagrody. Dyrektor poinformował, że Nagrodę Wielkopolskiego Kuratora Oświaty otrzymali w tym roku – p.Tomasz Majchrzak i p.Paweł Piniarski. Burmistrz Gminy i Miasta – Krzysztof Szoszorek natomiast przedstawił nazwiska nauczycieli, którzy wyróżnieni zostali Nagrodą Burmistrza. Są to - p.Kalina Piechowiak i p.Ilona Musidlak.

    Nagrody Dyrektora z kolei otrzymali: Jarosław Barszcz, Urszula Błach, Anna Boruta, Krzysztof Chołodecki, Jolanta Chyba, Marek Gaziński, Aneta Kozanecka, Eliza Marcinkowska, Anna Muszyńska, Wiesława Papiewska, Patrycja Półrolniczak, Agnieszka Stefańska-Biela, Teresa Szkudlarek, Angelika Wolniewicz, Żaneta Zielińska i Wojciech Ziółkiewicz. Podczas części oficjalnej nauczyciele otrzymali życzenia od Burmistrza, Rady Rodziców i od Samorządu Uczniowskiego. Również Dyrektor w swoim przemówieniu podkreślił wagę zawodu nauczyciela i jego wpływ na kształtowanie postaw młodego pokolenia. 

    Bardzo ważnym momentem dzisiejszego Święta Edukacji było pasowanie pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Borysa w Witkowie. Nasi najmłodsi poczuli, że bycie uczniem naszej szkoły zobowiązuje! Pierwszaki dzielnie się spisały, zgodnym chórem ogłaszając: „Przyrzekamy!” 

    Po części oficjalnej przyszła pora na część wypełnioną śpiewem i tańcem. Szkolny chór zaśpiewał piosenki dedykowane nauczycielom. Później na scenę wkroczyły klasy drugie, które zaprezentowały układ z tańca Minionków. To był niezwykły występ, który porwał do zabawy wszystkich zgromadzonych w hali. To jednak nie był koniec świętowania. Przyszła bowiem pora na… turniej. W konkursowe szranki stanęły trzy drużyny: Drużyna Dyrektora, Drużyna Gości, Drużyna Uczniów. Tego jeszcze w naszej szkole nie było – rozwiązywanie zadań zrodziło niespotykane emocje, a poziom rywalizacji był bardzo wyrównany. Brawa dla uczestników! Po takich emocjach trzeba było ochłonąć, dlatego też wolontariuszki zatańczyły „Jerusalema”. Spokojny rytm wyciszył wszystkich.

    Świętowanie Dnia Edukacji Narodowej pokazało, że społeczność naszej szkoły potrafi dobrze się bawić, a ten dzień jest świętem wszystkich, którzy tworzą szkołę. Dziękujemy nauczycielom, którzy uświetnili te wyjątkowe chwile - p.Agnieszce Stefańskiej–Bieli i p. Anecie Kozaneckiej. (JCh)

    Zapraszamy do galerii Dzień Edukacji Narodowej 

  • Lekcje z X Muzą

    Lekcje z X Muzą

    W środę 9 października br. klasy Va, VIa i VIIc zamiast zasiąść w szkolnych ławkach wybrały się do Cinema City Kinepolis w Poznaniu na spotkanie z X Muzą. Uczniowie rozpoczęli wizytę w kinie od lekcji Film animowany od ołówka do programu komputerowego i animacji 3D. Poznali początki kina, które sięgają 28 grudnia 1895r., kiedy to bracia Lumiere w Grand Café w Paryżu zorganizowali pierwszy komercyjny pokaz kinowy. Dowiedzieli się także, jak powstaje animacja, jakie są jej rodzaje, kto go tworzy, jak powstaje obraz i jak się go udźwiękawia. Dzieci w czasie prezentacji mogły pochwalić się doskonałą znajomością współczesnych, jak i z czasów dzieciństwa swoich nauczycieli, bohaterów filmów animowanych.

    Po zajęciach przyszedł czas na film pt. Mój przyjaciel pingwin, opowiadający prawdziwą, niezwykłą i poruszającą historię przyjaźni rybaka z brazylijskiej wioski z pingwinem, którego uratował od śmierci. Spotkanie z Dindimem (tak nazywano pingwina) sprawiło, że po latach cierpienia po stracie ukochanego syna mężczyzna otwiera się na świat. Każdego roku pingwin go odwiedza, pokonując 8 tys. kilometrów, a rybak stopniowo odnajduje radość i sens życia. 

    Uczniowie po seansie uświadomili sobie, jak ważna w życiu jest empatia i wzajemna pomoc, ochrona przyrody, siła relacji, akceptacja odmienności – przyjaźni człowieka ze zwierzęciem. Film udowodnił także młodemu widzowi, że przyroda jest pełna tajemnic, których nie da się zamknąć tylko w sztywnych sformułowaniach naukowych. 

    Wszyscy uczestnicy wyjazdu wracali do szkoły pełni refleksji nad naturą, przyjaźnią i rolą, jaką oni sami odgrywają w świecie. Film, ich zdaniem, zasługuje na szóstkę. (TeSz)

    Zapraszamy do galerii: Lekcje z X Muzą 

  • Kolejne sportowe zmagania za nami

    Złota polska jesień powitała 8 października 2024 roku uczestników Mistrzostw Wielkopolski w Sztafetowych Biegach Przełajowych na Hipodromie Wola w Poznaniu. W tej pięknie aurze startowali dzisiaj zawodnicy z naszej szkoły a startowali aż w trzech finałach. Świetne 4. miejsce zajęły dziewczęta klas 6-5 w składzie: Julia Włodarczyk, Barbara Średzińska, Gabriela Średzińska, Marta Nowak, Helena Goliszek, Julia Walczak.

  • Święto językowej różnorodności

    Święto językowej różnorodności

    Europejski Dzień Języków Obcych obchodzony jest co roku 26 września z inicjatywy Rady Europy. Święto zostało ustanowione w 2001 roku i ma na celu promowanie nauki języków obcych oraz podkreślenie bogactwa językowego i kulturowego Europy. Wydarzenie to zwraca uwagę na znaczenie wielojęzyczności, komunikacji międzykulturowej oraz zachęca do uczenia się nowych języków przez całe życie.

    26 września młodzież uczestniczyła w specjalnych lekcjach języka niemieckiego, podczas których zwracano uwagę na różnorodność językową na naszym kontynencie. Uczniowie uczestniczyli w quizach, opowiadali o swoich umiejętnościach językowych oraz zastanawiali się, które języki są w Europie najbardziej popularne.

    Klasy 7-8 wzięły też udział w językowym pojedynku „Kahoot Challenge”. Na podium stanęli: Zuzia, Igor, Jakub i Zuzanna, którzy otrzymali drobne upominki od organizatorów. A informacje przydatne podczas językowego wyzwania można było zdobyć dzięki specjalnej gazetce okolicznościowej, przygotowanej na ten dzień.

    O podkreślaniu wartości językowej różnorodności Europy pamiętali również nasi najmłodsi uczniowie z klas 1-3, którzy świętowali podczas lekcji języka angielskiego.

    A już dziś możemy też zdradzić tajemnicę, że kolejny Europejski Dzień Języków Obcych spędzimy najprawdopodobniej w Niemczech na projekcie polsko-niemieckim . Właśnie trwają przygotowania do tego wydarzenia.(EM)

    Zapraszamy do galerii: Święto językowej różnorodności 

  • „Oko w oko” z „łowcą burz”

    „Oko w oko” z „łowcą burz”

    W piątek 4 października br. uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z p. Łukaszem Kulińskim, czyli Wielkopolskim Łowcą Burz. Podczas nietypowej lekcji geografii uczniowie dowiedzieli się co to są burze, jak powstają, jakie są ich typy oraz główne cechy. Prelegent wyjaśniał te zagadnienia w sposób bardzo prosty i zrozumiały dla uczniów wspomagając się przygotowaną prezentacją. Nie zabrakło także informacji dotyczących bezpieczeństwa i zachowania się podczas burzy. 

    W trakcie spotkania poruszona została również tematyka związana ze zmianami klimatu oraz czy prognozy pogody się sprawdzają czy nie? Na koniec spotkania p. Łukasz poświęcił trochę czasu na zagadnienia dotyczące zorzy polarnej. Uczniowie dowiedzieli się co to jest zorza, jak powstaje i kiedy można się jej spodziewać. Nie zabrakło także licznych pytań pod adresem prelegenta ze strony uczniów. 
    Warto dodać, że spotkanie odbyło się dzięki hojności Rady Rodziców naszej szkoły. Dziękujemy.

    Zapraszamy do galerii „Oko w oko” z „łowcą burz” 

  • Międzynarodowy Dzień bez Przemocy

    Międzynarodowy Dzień bez Przemocy

    Drugiego października obchodzimy Międzynarodowy Dzień bez Przemocy (Dox of Non-Vidence) ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 15 czerwca 2007 roku i zainspirowany pionierskimi działaniami Mahatmy Gandhiego, indyjskiego prekursora ruchu na rzecz pokoju na świecie. 

    Celem inicjatywy jest szerzenie idei życia bez przemocy oraz upowszechnianie tolerancji międzyludzkiej. 

    Czym jest przemoc? 
    Przemoc to celowe działanie mające na celu zrobienie komuś krzywdy. Wyróżniamy przemoc fizyczną, psychiczną, seksualną, finansową, a także poprzez zaniedbanie.  

     Przemoc fizyczna – zamierzone działanie człowieka, zwrócone przeciwko fizyczności, niosące ryzyko uszkodzenia ciała, np.: popychanie, odpychanie, obezwładnianie, przytrzymywanie itd. 

     Przemoc psychiczna – wszystkie działania zmierzające do poniżenia ofiary, obrażenia, zastraszenia, pozbawienia wiary we własne możliwości, szantaż emocjonalny, „zabawa” uczuciami, manipulacja, wyśmiewanie poglądów, religii, pochodzenia, narzucanie własnych poglądów itd.  

     Przemoc seksualna – zmuszanie osoby do jakiejkolwiek formy aktywności seksualnej wbrew jej woli i bez zgody.  

     Przemoc ekonomiczna – kontrolowanie finansów, odbieranie zarobionych pieniędzy, uniemożliwianie podjęcia pracy zarobkowej, niezaspokajanie podstawowych materialnych potrzeb rodziny 

     Zaniedbanie – stosują ją najczęściej osoby dorosłe wobec dzieci, a także członkowie rodziny wobec swoich starszych lub niepełnosprawnych najbliższych. Jest to niezaspokajanie ich podstawowych potrzeb emocjonalnych i fizycznych. 

  • Mamy dwa Finały Wojewódzkie w Sztafetowych Biegach Przełajowych!

    W dniu 26.09 2024 roku na hipodromie w Gnieźnie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Każda drużyna składała się 6 osób, w rywalizacji szkół z powiatu prym potwierdzili nasi uczniowie. W kategorii zarówno dziewcząt jak i chłopców klas 6 i młodszych, nasi sportowcy byli bezkonkurencyjni, zajmując 1 miejsce i uzyskując awans do Finału Wojewódzkiego. 

  • Sprzątanie Świata 2024

    Sprzątanie Świata 2024

    Kolejny rok nasza szkoła, dbając o świadomość ekologiczną uczniów oraz pokazując lokalnej społeczności, jak ważne dla naszej planety jest segregowanie śmieci, włączyła się w ogólnopolską akcję Sprzątanie Świata 2024. Tegorocznej 31. edycji przyświecało hasło: „Na straży czystej ziemi. Od 1994 roku”

    W działania zaangażowali się wszyscy uczniowie od klasy pierwszej aż do ósmej. Przez cały tydzień (od 16 do 21 września br.) na zajęciach większość klas wraz z wychowawcami sprzątały teren Witkowa - ulice, skwery, parki i teren wokół różnych, publicznych obiektów. Natomiast klasy V a, VI a, VI b i VII c dołączyły do akcji w słoneczne, sobotnie przedpołudnie i uporządkowały Park oraz Orlik przy ul. Wrzesińskiej. Młodzi ekolodzy, zaopatrzeni w worki do segregacji śmieci i rękawiczki, z wielkim zaangażowaniem zebrali sporo śmieci: szklane butelki, plastikowe opakowania, papier i puszki. 

    Moc akcji Sprzątanie Świata łączy uczniów naszej szkoły z naturą i ze sobą nawzajem. Dzięki ich działaniom świat będzie piękniejszy. Wierzymy, że kto raz wyszedł posprzątać, nie będzie już śmiecić. Apelujemy: Dbajmy na co dzień o czystość naszej planety! (TSz)

    Zapraszamy do galerii Sprzątanie Świata 2024 

  • Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie

    16 września grupa sportowa z SP1 uczestniczyła w zawodach organizowanych przez PZLA (w ramach programu Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie), rozegranych w Poznaniu. Konkurencje biegowe 60m, 600m i techniczne: skok w dal, wzwyż oraz rzut piłeczką palantową. W tych konkurencjach nasi reprezentanci mogli się sprawdzić w rywalizacji z ponad 500 uczestnikami z całego województwa.

  • Ekstremalny Bieg Lechitów

    W niedzielę 15. września odbyła się już 47. edycja Biegu Lechitów. W biegach młodzieżowych udział wzięli uczniowie z SP1. Biegacze zmagali się nie tylko z własnymi słabościami na trasie, ale głównie ze strugami deszczu i wiatrem. 

  • Witaj szkoło!

    Witaj szkoło!

    2 września 2024 roku, w poniedziałkowy poranek, Uczniowie, Nauczyciele i Rodzice naszej szkole wypoczęci po wakacjach z radością powitali nowy rok szkolny 2024/2025. Uroczystość w hali sportowej poprzedziła msza św. w kościele pw. św. Mikołaja w Witkowie. Inaugurację roku szkolnego zaszczycił swoją obecnością Zastępca Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo p. Paweł Czarnecki i Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej p. Krzysztof Chołodecki.

    Oficjalnego rozpoczęcia roku szkolnego 2024/2025 dokonał dyrektor szkoły pan Marian Łukowski, który z tej okazji złożył Uczniom, Nauczycielom i Rodzicom życzenia. Podziękował także pani Arlecie Bekas, dotychczasowej wicedyrektor, za pracę w naszej i życzył wszystkiego najlepszego na emeryturze. 

    Dyrektor szczególnie miło powitał pierwszoklasistów, ósmoklasistów, których w tym roku czeka egzamin. Przedstawił nową wicedyrektor szkoły p. Kalinę Piechowiak oraz nowych pracowników szkoły: p. Klaudię Zielińską – wychowawcę klasy Ia i wychowawcę świetlicy, panią Lucynę Wentland – wychowawcę klasy I b, wychowawcę świetlicy oraz nauczyciela współorganizującego, p. Izabelę Webner - psychologa, p. Roksanę Drapińską – nauczyciela współorganizującego, p. Jarosława Kamińskiego – pedagoga specjalnego i nauczyciela współorganizującego, ks. Łukasza Abrama oraz p. Mirosława Feręca – woźnego i konserwatora.
    Życzenia z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego społeczności SP1 złożył Zastępca Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo p. Paweł Czarnecki

    Nasi uczniowie uczcili minutą ciszy 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej, a na dobry początek nowego roku solistki zaśpiewały trzy piosenki. Uroczystość zakończyła się pierwszym dzwonkiem w nowym roku i spotkaniami z wychowawcami klas. (TSz)

    Zapraszamy do galerii Witaj szkoło! 

  • Zakończenie roku szkolnego 2023/2024

    Zakończenie roku szkolnego 2023/2024

    Na ten dzień czekaliśmy wszyscy – uczniowie, nauczyciele, rodzice… W piątek 21 czerwca podsumowaliśmy 10 miesięcy pracy. Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2023/2024 zaszczycił swoją obecnością Burmistrz Gminy i Miasta – Krzysztof Szoszorek. Gościliśmy także Radę Rodziców i tych rodziców, którzy chcieli razem z całą szkolną społecznością wziąć udział w radosnym wydarzeniu.. Podczas uroczystości wręczono stypendia Burmistrza Gminy i Miasta Witkowo. Tę nagrodę za wyniki w nauce w mijającym półroczu otrzymali: Gabriela Dutkiewicz, Bartosz Kubacki i Piotr Wasielewski. Wszyscy są uczniami kl. VIIa. Dumni Rodzice stypendystów przyjęli gratulacje od Burmistrza i Dyrektora, a także od wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej – Krzysztofa Chołodeckiego

    Ci najlepsi otrzymali stypendia, natomiast w każdej klasie są tacy uczniowie, którzy uzyskali wyróżniające wyniki w nauce i świadectwo z biało-czerwonym paskiem. Ich nazwiska przedstawiła wicedyrektor szkoły - Arleta Bekas. Przy dźwiękach wakacyjnych piosenek śpiewanych przez chór najmłodszych oraz solistki ze starszych klas mogliśmy jeszcze raz podsumować efekty naszej pracy. Na koniec Burmistrz Gminy i Miasta pogratulował wszystkim ukończenia kolejnego roku nauki i życzył pięknych, słonecznych wakacji. Jeszcze tylko ostatni dzwonek i już mogliśmy rozejść się do klas na ostatnie w tym roku spotkania z wychowawcami. Do zobaczenia we wrześniu! Niech żyją wakacje! (JCh)

    Zapraszamy do galerii Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 

  • Szkolny Przegląd „Mam Talent”

    Szkolny Przegląd „Mam Talent”

    Dnia 19 czerwca br. odbył się Szkolny Przegląd „Mam Talent”. Wszyscy chętni mieli okazję zaprezentować swoje zainteresowania i pasje. Występy były bardzo różnorodne - od tańca, śpiewu, gry na instrumencie, hobby horse, recytacji, akrobacji, pokazu karate po układanie kostki Rubika czy klocków Lego. Zarówno widownia, jak i jury z entuzjazmem reagowali na kolejnych uczestników. Każdy z wykonawców został nagrodzony gromkimi brawami, otrzymał pamiątkowy dyplom i coś słodkiego od Samorządu Uczniowskiego, a przede wszystkim mógł odczuć satysfakcję z tego, że prezentował „to, co mu w duszy gra”.

    Zapraszamy do galerii Szkolny Przegląd „Mam Talent” 

  • Szkolny Dzień Sportu

    Szkolny Dzień Sportu

    Szkolny Dzień Sportu na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń. Tak było też w piątek, 14 czerwca. Podzieleni na zespoły rzucaliśmy do kosza, strzelaliśmy do bramki (przecież Euro 2024 właśnie się zaczyna!), walczyliśmy o tytuł szkolnego Wilhelma Tella, celując lotką do tarczy, uczyliśmy się zasad bezpieczeństwa i podstaw ratownictwa medycznego. Wreszcie na „Orliku” rozegraliśmy miedzyklasowe mecze i graliśmy w „dwa ognie”.

    Wszystko przebiegało w duchu zdrowej rywalizacji i radości ze wspólnej sportowej zabawy! Na osłodę zjedliśmy ufundowane przez Radę Rodziców lody! Były pyszne i ostudziły trochę sportowe emocje.(JCh)

    Zapraszamy do galerii Szkolny Dzień Sportu 

  • Wyprawka szkolna

    Wyprawka szkolna

    Drodzy rodzice, jeśli Wasze dziecko od września rozpoczyna swoją szkolną przygodę, warto zapoznać się z wyprawką pierwszoklasisty. Wyprawka do 1 klasy zazwyczaj obejmuje te same elementy, ale warto sprawdzić indywidualne wymagania szkoły. Oto lista rzeczy, które powinna zawierać wyprawka do szkoły dla 7-latka rozpoczynającego naukę w Szkole Podstawowej nr 1 im. Adama Borysa w Witkowie.

    Materiały plastyczne:

    • Blok rysunkowy z kolorowymi kartkami - A4
    • Blok techniczny z białymi kartkami - A4
    • Blok techniczny z kolorowymi kartkami - A4
    • Blok techniczny z kolorowymi kartkami - A3
    • Ryza papieru ksero
    • Farby plakatowe - 12 kolorów
    • Pędzle - cienkie i grube
    • Kubek do wody
    • Plastelina (12 kolorów)
    • Teczka z gumką na prace uczniów
    • Chusteczki higieniczne w kartoniku

    Materiały plastyczne pozostają w klasie - prosimy o ich podpisanie.

    Wyposażenie piórnika:

    • Miękkie kredki ołówkowe
    • Kredki świecowe "Bambino"
    • Nożyczki
    • Klej w sztyfcie
    • Ołówek miękki (2 sztuki)
    • Długopis niebieski lub czarny (najlepiej zmazywalny)
    • Długopis zielony
    • Linijka
    • Gumka
    • Temperówka z pojemniczkiem na ścinki

    Zeszyty:

    • Zeszyt 16-kartkowy w niebiesko-czerwone linie
    • Zeszyt 16-kartkowy w kratkę
    • Teczka z gumką na karty pracy

    Dodatkowe informacje:

    • Zeszyty i książki proszę zaopatrzyć w okładki i podpisać
    • Strój gimnastyczny - biała bluzka, czarne bądź granatowe spodenki, obuwie sportowe na jasnej, bezpiecznej podeszwie. Wszystkie rzeczy wkładamy do worka przeznaczonego na strój sportowy. (prosimy o podpisanie}
    • Strój galowy - dziewczynki: biała bluzka, granatowa lub czarna spódnica, chłopcy: biała koszula, granatowe lub czarne spodnie.
  • Wycieczka w Karkonosze

    Wycieczka w Karkonosze

    Planowanie majowej wycieczki klasy VI i VII zaczęły już w październiku. Tak więc 21 maja 53 osobowa grupa wraz z opiekunami mogła wyruszyć na czterodniową wyprawę w Karkonosze. W programie wycieczki była również stolica Czech – Praga. Najpierw zwiedziliśmy zamek Czocha, gdzie przez długie lata była siedziba tajnego ośrodka szkoleniowego szyfrantów. Później odwiedziliśmy uzdrowisko Świeradów – Zdrój. W kolejnym dniu próbowaliśmy wejść na Śnieżkę, ale warunki, jakie panowały na najwyższym szczycie Sudetów, nie pozwoliły nam na jego zdobycie.

    Nie straconego - kiedyś na pewno tam wrócimy, a przeżyć towarzyszących nam podczas wjazdu na Kopę i w czasie zejścia ze schroniska „Dom Śląski” nikt nam nie zabierze. W trzecim dniu wyprawy urzekło nas piękno Pragi - Hradczany, Most Karola, plac Wacława, budynek Senatu, ogrody, ściana Lennona, odprawa wart przy Pałacu Prezydenckim, wielonarodowy tłum turystów – wszystko to sprawiło, że poczuliśmy niezwykłość tego miasta. W kolejnym dniu powędrowaliśmy do wodospadu Kamieńczyk, a potem spędziliśmy czas w Centrum Edukacji w pałacu Sobieszów. Mogliśmy eksperymentować, bawić się, układać, rozwiązywać zagadki, a wszystko po to, aby lepiej poznać świat Karkonoszy

    To był wspaniały czas i nie chciało się nam wracać do domu. Już planujemy kolejna wycieczkę, ale to dopiero za rok.(JCh)

    Zapraszamy do galerii Wycieczka w Karkonosze 

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im.Adama Borysa w Witkowie
    ul.Poznańska 47
    62-230 WITKOWO
  • (+48) 61-477-82-50

Galeria zdjęć