2 września 2024 roku, w poniedziałkowy poranek, Uczniowie, Nauczyciele i Rodzice naszej szkole wypoczęci po wakacjach z radością powitali nowy rok szkolny 2024/2025. Uroczystość w hali sportowej poprzedziła msza św. w kościele pw. św. Mikołaja w Witkowie. Inaugurację roku szkolnego zaszczycił swoją obecnością Zastępca Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo p. Paweł Czarnecki i Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej p. Krzysztof Chołodecki.
Oficjalnego rozpoczęcia roku szkolnego 2024/2025 dokonał dyrektor szkoły pan Marian Łukowski, który z tej okazji złożył Uczniom, Nauczycielom i Rodzicom życzenia. Podziękował także pani Arlecie Bekas, dotychczasowej wicedyrektor, za pracę w naszej i życzył wszystkiego najlepszego na emeryturze.
Dyrektor szczególnie miło powitał pierwszoklasistów, ósmoklasistów, których w tym roku czeka egzamin. Przedstawił nową wicedyrektor szkoły p. Kalinę Piechowiak oraz nowych pracowników szkoły: p. Klaudię Zielińską – wychowawcę klasy Ia i wychowawcę świetlicy, panią Lucynę Wentland – wychowawcę klasy I b, wychowawcę świetlicy oraz nauczyciela współorganizującego, p. Izabelę Webner - psychologa, p. Roksanę Drapińską – nauczyciela współorganizującego, p. Jarosława Kamińskiego – pedagoga specjalnego i nauczyciela współorganizującego, ks. Łukasza Abrama oraz p. Mirosława Feręca – woźnego i konserwatora.
Życzenia z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego społeczności SP1 złożył Zastępca Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo p. Paweł Czarnecki.
Nasi uczniowie uczcili minutą ciszy 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej, a na dobry początek nowego roku solistki zaśpiewały trzy piosenki. Uroczystość zakończyła się pierwszym dzwonkiem w nowym roku i spotkaniami z wychowawcami klas. (TSz)
Zapraszamy do galerii Witaj szkoło!
Na ten dzień czekaliśmy wszyscy – uczniowie, nauczyciele, rodzice… W piątek 21 czerwca podsumowaliśmy 10 miesięcy pracy. Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2023/2024 zaszczycił swoją obecnością Burmistrz Gminy i Miasta – Krzysztof Szoszorek. Gościliśmy także Radę Rodziców i tych rodziców, którzy chcieli razem z całą szkolną społecznością wziąć udział w radosnym wydarzeniu.. Podczas uroczystości wręczono stypendia Burmistrza Gminy i Miasta Witkowo. Tę nagrodę za wyniki w nauce w mijającym półroczu otrzymali: Gabriela Dutkiewicz, Bartosz Kubacki i Piotr Wasielewski. Wszyscy są uczniami kl. VIIa. Dumni Rodzice stypendystów przyjęli gratulacje od Burmistrza i Dyrektora, a także od wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej – Krzysztofa Chołodeckiego.
Ci najlepsi otrzymali stypendia, natomiast w każdej klasie są tacy uczniowie, którzy uzyskali wyróżniające wyniki w nauce i świadectwo z biało-czerwonym paskiem. Ich nazwiska przedstawiła wicedyrektor szkoły - Arleta Bekas. Przy dźwiękach wakacyjnych piosenek śpiewanych przez chór najmłodszych oraz solistki ze starszych klas mogliśmy jeszcze raz podsumować efekty naszej pracy. Na koniec Burmistrz Gminy i Miasta pogratulował wszystkim ukończenia kolejnego roku nauki i życzył pięknych, słonecznych wakacji. Jeszcze tylko ostatni dzwonek i już mogliśmy rozejść się do klas na ostatnie w tym roku spotkania z wychowawcami. Do zobaczenia we wrześniu! Niech żyją wakacje! (JCh)
Zapraszamy do galerii Zakończenie roku szkolnego 2023/2024
Dnia 19 czerwca br. odbył się Szkolny Przegląd „Mam Talent”. Wszyscy chętni mieli okazję zaprezentować swoje zainteresowania i pasje. Występy były bardzo różnorodne - od tańca, śpiewu, gry na instrumencie, hobby horse, recytacji, akrobacji, pokazu karate po układanie kostki Rubika czy klocków Lego. Zarówno widownia, jak i jury z entuzjazmem reagowali na kolejnych uczestników. Każdy z wykonawców został nagrodzony gromkimi brawami, otrzymał pamiątkowy dyplom i coś słodkiego od Samorządu Uczniowskiego, a przede wszystkim mógł odczuć satysfakcję z tego, że prezentował „to, co mu w duszy gra”.
Zapraszamy do galerii Szkolny Przegląd „Mam Talent”
Szkolny Dzień Sportu na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń. Tak było też w piątek, 14 czerwca. Podzieleni na zespoły rzucaliśmy do kosza, strzelaliśmy do bramki (przecież Euro 2024 właśnie się zaczyna!), walczyliśmy o tytuł szkolnego Wilhelma Tella, celując lotką do tarczy, uczyliśmy się zasad bezpieczeństwa i podstaw ratownictwa medycznego. Wreszcie na „Orliku” rozegraliśmy miedzyklasowe mecze i graliśmy w „dwa ognie”.
Wszystko przebiegało w duchu zdrowej rywalizacji i radości ze wspólnej sportowej zabawy! Na osłodę zjedliśmy ufundowane przez Radę Rodziców lody! Były pyszne i ostudziły trochę sportowe emocje.(JCh)
Zapraszamy do galerii Szkolny Dzień Sportu
Drodzy rodzice, jeśli Wasze dziecko od września rozpoczyna swoją szkolną przygodę, warto zapoznać się z wyprawką pierwszoklasisty. Wyprawka do 1 klasy zazwyczaj obejmuje te same elementy, ale warto sprawdzić indywidualne wymagania szkoły. Oto lista rzeczy, które powinna zawierać wyprawka do szkoły dla 7-latka rozpoczynającego naukę w Szkole Podstawowej nr 1 im. Adama Borysa w Witkowie.
Materiały plastyczne:
Materiały plastyczne pozostają w klasie - prosimy o ich podpisanie.
Wyposażenie piórnika:
Zeszyty:
Dodatkowe informacje:
Planowanie majowej wycieczki klasy VI i VII zaczęły już w październiku. Tak więc 21 maja 53 osobowa grupa wraz z opiekunami mogła wyruszyć na czterodniową wyprawę w Karkonosze. W programie wycieczki była również stolica Czech – Praga. Najpierw zwiedziliśmy zamek Czocha, gdzie przez długie lata była siedziba tajnego ośrodka szkoleniowego szyfrantów. Później odwiedziliśmy uzdrowisko Świeradów – Zdrój. W kolejnym dniu próbowaliśmy wejść na Śnieżkę, ale warunki, jakie panowały na najwyższym szczycie Sudetów, nie pozwoliły nam na jego zdobycie.
Nie straconego - kiedyś na pewno tam wrócimy, a przeżyć towarzyszących nam podczas wjazdu na Kopę i w czasie zejścia ze schroniska „Dom Śląski” nikt nam nie zabierze. W trzecim dniu wyprawy urzekło nas piękno Pragi - Hradczany, Most Karola, plac Wacława, budynek Senatu, ogrody, ściana Lennona, odprawa wart przy Pałacu Prezydenckim, wielonarodowy tłum turystów – wszystko to sprawiło, że poczuliśmy niezwykłość tego miasta. W kolejnym dniu powędrowaliśmy do wodospadu Kamieńczyk, a potem spędziliśmy czas w Centrum Edukacji w pałacu Sobieszów. Mogliśmy eksperymentować, bawić się, układać, rozwiązywać zagadki, a wszystko po to, aby lepiej poznać świat Karkonoszy.
To był wspaniały czas i nie chciało się nam wracać do domu. Już planujemy kolejna wycieczkę, ale to dopiero za rok.(JCh)
Zapraszamy do galerii Wycieczka w Karkonosze
W Dniu Pustej Klasy uczniowie VIa i VIb wybrali się do Powidza, by wziąć udział w edukacyjnej grze terenowej, której celem było poznanie historii Powidza, szczególnie z czasów zaborów, walki o niepodległość w okresie powstania wielkopolskiego i rozwoju uzdrowiska w pierwszej połowie XX wieku. Klasy VII w wyjechały do Skorzęcina. Słońce się obraziło, ale nie przeszkodziło to w świetnej zabawie. Dzień poza klasą nawet w pochmurną pogodę może być wspaniały! Dzień Pustej Klasy przebiegł również pod znakiem podchodów ekologicznych. Były krzyżówki, małe sprzątanie, quiz ekologiczny, a na końcu film w Centrum Kultury.
Dzień Pustej Klasy spędziliśmy na łonie natury, która pokazała nam różne oblicza. Mimo deszczu (przelotnego), nie brakowało pomysłów na zabawy, gry i harce na plaży. Zadowoleni i uśmiechnięci wróciliśmy do naszej szkoły. Takie lekcje mogą być częściej.
Zapraszamy do galerii Dzień Pustej Klasy
Przez cały rok szkolny uczniowie z naszej szkoły realizowali różnorodne zadania ekologiczne, które wynikały z przystąpienia do Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Z ekologią na Ty”.
Jako koordynator projektu, jest mi niezmiernie miło poinformować, że nasza szkoła otrzymała certyfikat udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Z ekologią na Ty”.
27 maja 2024 r. panie z Urzędu Skarbowego w Gnieźnie, pani Alicja Wojciechowska i pani Małgorzata Bojarska, przeprowadziły lekcję w klasie 5a i 5b na temat płacenia podatków. Spotkanie z młodymi obywatelami odbyło się w ramach akcji „Dlaczego warto płacić podatki?”, zorganizowanej dla szkół podstawowych powiatu gnieźnieńskiego. Celem akcji jest przekazanie wiedzy i kształtowanie świadomości, jak wielką rolę odgrywa płacenie podatków.
Pracownice Urzędu Skarbowego przybliżały tematy związane z budżetem, podatkami, urzędem skarbowym i jego rolą w pobieraniu podatków. Tłumaczyły, dlaczego warto brać paragon podczas robienia zakupów i jaki ma to wpływ na finanse państwa. Zapoznały też dzieci z e-usługami Krajowej Administracji Skarbowej, takimi jak portal informacyjny podatki.gov.pl, e-Urząd Skarbowy czy internetowa rejestracja wizyty w urzędzie skarbowym.
Piątoklasiści z zainteresowaniem wysłuchali informacji o podatkach, aktywnie brali udział w zajęciach i zadawali pytania. W końcu finanse osobiste i państwa to ważna sprawa. Młode pokolenie musi nauczyć się nimi samodzielnie gospodarować, mądrze wydawać pieniądze, znać swoje prawa i obowiązki wobec państwa, ukształtować aktywną i świadomą postawę obywatelską. (T.Sz.)
Zapraszamy do galerii W klasach piątych o podatkach
W dniach 6 - 10 maja 2024 r. klasy Va, Vb i VIc z wychowawcami p. Tomaszem Majchrzakiem, p. Teresą Szkudlarek, p. Kaliną Piechowiak i p. Iloną Musidlak uczestniczyły w wycieczce do Kotliny Kłodzkiej, na Morawski Kras i do Pragi. Wczesnym rankiem w poniedziałek młodzi turyści opuścili Witkowo i po kilku godzinach dotarli do Polanicy Zdroju, do hotelu „Europa”.
Nim jednak osiągnęli cel podróży, po drodze przeżywali pierwsze swoje przygody. Odwiedzili Park Miniatur Minieuroland w Kłodzku, podziwiając tu makiety najznamienitszych budowli Dolnego Śląska, Ziemi Kłodzkiej, Europy i świata. Znajdują się one w otoczeniu pięknego ogrodu, obfitującego w tysiące unikatowych gatunków drzew i krzewów. Atrakcją obiektu było także spotkanie egzotycznymi ptakami i zwierzętami.
Kolejne wrażenia czekały na uczniów podczas wyprawy górskiej z Międzygórza na szczyt Iglicznej, w okolicach którego znajduje się Sanktuarium Marii Śnieżnej. Wchodząc na Igliczną zatrzymali się przy wodospadzie Wilczki.
W drugi dzień wycieczki piątoklasiści i szóstoklasiści odwiedzili Czechy. Tam zwiedzili Morawski Kras, tajemniczą krainę pełną jaskiń (ponad 1100), krasowych kanionów i pięknych leśnych szlaków. Poznali jedną z najpiękniejszych jaskiń Punkveni i Przepaść Macochy. Nie tylko podziwiali kształty skał wyrzeźbione przez wodę i odległy czas, poznali opowieści o tym miejscu, ale i płynęli łodziami po podziemnej rzeczce Punkvi.
Ogromnym wyzwaniem dla miłośników górskiej turystyki stał się najdłuższy wiszący most na świecie – Sky Bridge (długości 721 m, na wysokości 95 m nad głęboką doliną). Spacer w chmurach wymagał od uczniów nie lada odwagi, ale zapewnił niezwykle i niezapomniane wrażenia oraz zapierające dech w piersiach malownicze widoki na góry i rzekę Morawy.
Młodzi turyści kontynuowali swoje przygody w środę. Tym razem w Górach Stołowych piątoklasiści i szóstoklasiści zwiedzali urokliwy rezerwat – Błędne Skały, podziwiając różnorodne formy skalne, takie jak: maczugi, grzyby, słupy czy zwierzęta. Większości podobało się przeciskanie przez skalne szczeliny.
Szczeliniec Wielki był kolejną atrakcją dnia. Wspinaczka na szczyt przeniosła dzieci w świat sprzed 60 milionami lat. Tu też podziwiali piękne widoki na okolice, jak również oglądali fantastycznie wyrzeźbione przez wiatr, deszcz i lód formy skalne, przypominające ludzi i zwierzęta, a także wysłuchali niezwykłych opowieści.
Ostatnim punktem dnia była gra terenowa w Polanicy Zdroju. Wczesnym rankiem w czwartek, spragnieni kolejnych przygód, młodzi turyści wyruszyli do stolicy Czech. W Pradze spacerowali po Hradczanach, podziwiając piękne pałace hradczańskie i Ratusz Hradczański. Zachwycili się zabudowaniami starego Pałacu Królewskiego, katedrą św. Wita, Mostem Karola, Rynkiem Staromiejskim, Zegarem Orloj oraz pomnikiem Jana Husa, Placem Wacława, Bramą Prochową. Z fantastycznie opowiadającą panią Przewodnik odkrywali tajemnicze zakątki i osobliwości, coraz mocniej zakochując się "Sercu Europy". Wyprawę do Kotliny Kłodzkiej uczniowie zakończyli w Kłodzku, zwiedzając tamtejszą Twierdzę, poszerzając w czasie „żywej” lekcji wiedzę z historii i historii wojskowości.
Atrakcją tego dnia było zwiedzanie Kopalni Złota w Złotym Stoku. Każdy poczuł się tu jak poszukiwacz złotodajnych rud i minerałów. Spacer podziemnymi chodnikami Sztolni Gertrudy, wspinanie się schodami w dół i w górę, zjazd w dół, słuchanie opowieści o górnikach i wydobywanie rud złota oraz arszeniku, poznanie ciekawostek, spotkanie z Gertrudą poszukującą nadal swojego męża w kopalni, podróż podziemną kolejką … i wiele innych atrakcji... sprawiło, że uczniowie przeżyli fantastyczną i niezapomnianą przygodę!
Tegoroczna wycieczka klasowa była strzałem w dziesiątki! Uczniowie poszerzyli wiedzę z różnych dziedzin, przeżyli wiele przygód i doznali niesamowitych emocji. Na pewno jeszcze długo w domu będą snuć opowieści o swojej fantastycznej wyprawie. (T.Sz.)
Zapraszamy do galerii Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej, na Morawski Kras i do Pragi
Dnia 21 marca 2024 roku zorganizowano w naszej szkole XXXIII Edycję Międzynarodowego Konkursu KANGUR MATEMATYCZNY. Z radością informujemy, iż troje uczniów naszej szkoły uzyskało wyróżnienia: Szymon Kujawski IIb, Krystian Walczak IIIc i Aleksander Sterling IVb.
Dnia 19.04.2024 w Żerkowie na malowniczym stadionie odbyły się Mistrzostwa Wielkopolski w Drużynowych Biegach Przełajowych. W zawodach wystartowało ponad 1000 uczestników w 4 kategoriach wiekowych. Nasza ekipa rozpoczęła od startu dziewcząt w wieku 2013 i młodsze osiągnęły 6 miejsce na ponad 60 szkół, skład drużyny: Julia Walczak(6), Barbara Średzińska, Gabriela Średzińska, Hanna Kujawa, Helena Goliszek, Zuzanna Zawieja.
Jednym z projektów ogólnopolskich realizowanych w naszej szkole jest projekt ekologiczny pod hasłem EKOSZKOŁA 24. W ramach tego projektu uczniowie z klasy 6b podjęli się zadania związanego z bioróżnorodnością. Ich celem było przygotowanie szkolnej imprezy, która poruszałaby właśnie tę tematykę.
W ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Z ekologią na Ty” uczniowie klasy 2b przystąpili do realizacji jednego z zadań projektowych. Ich celem było stworzenie albumu o najbliższym parku narodowym. Uczniowie nie mieli zbyt wielkiego wyboru, gdyż najbliżej naszej szkoły znajduje się Wielkopolski Park Narodowy.
9 kwietnia trzecioklasiści wybrali się na wycieczkę do Łodzi. Wizytę rozpoczęli od Centrum Nauki i Techniki EC1, gdzie wraz z animatorkami przeszli ścieżkę dydaktyczną "Przetwarzanie energii". Ciekawą atrakcją był spacer na taras widokowy Chłodni Kominowej. Z wysokości 40 metrów można było podziwiać nie tylko panoramę Łodzi, ale także (dzięki pracownikowi Planetarium i teleskopowi) zjawiska zachodzące na powierzchni Słońca. Po spacerze ulicą Piotrowską, młodzi turyści mieli okazję podziwiać niezwykły, cały wyłożony lustrzaną mozaiką, Pasaż Róży. Zwieńczeniem wyjazdu była wizyta w Orientarium, gdzie trzecioklasiści m.in. przyglądali się karmieniu słoni i spotkali Domino -kilkumiesięczne żyrafiatko. Z pewnością wyjazd na długo wszystkim zapadnie w pamięci.(AM)
Zapraszamy do galerii W poszukiwaniu prądu i słoni
Jednym z zadań ogólnopolskiego projektu EKO-SZKOŁA 24 było zagadnienie dotyczące odnawialnych źródeł energii. Jego realizacji podjęli się uczniowie z klasy 6a, którzy w tym celu obejrzeli film dotyczący tych zagadnień.
Z ogromną przyjemnością ogłaszam wyniki szkolnego konkursu plastycznego Pani Wiosna. Jego organizatorem była Pani Agnieszka Stefańska-Biela. Komisja konkursowa wyłoniła 12 laureatów konkursu oraz przyznała wyróżnienia. Do konkursu przystąpiło 27 uczniów z klas 1-3.
W przedświąteczną środę, 27 marca, społeczność naszej szkoły świętowała Dzień Patrona. Każdego roku ten dzień traktowany jest w szczególny sposób. Na uroczystym apelu Dyrektor przywitał gości: Przewodniczącego Rady Miejskiej – p. Piotra Jóźwika, Burmistrza Gminy i Miasta – p. Mariana Gadzińskiego, Wiceburmistrza Gminy i Miasta – p. Marka Wiatrowskiego, Radnego – przewodniczącego Komisji Oświaty – p. Pawła Szymańskiego, Dyrektorów placówek oświatowych naszej gminy – p. Annę Molendowicz-Koteras – Dyrektor Zespołu Szkól Ponadpodstawowych w Witkowie, p. Bernadettę Nowak - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Witkowie i p. Urszulę Potaś – Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mielżynie. Razem z nami świętowały p. Katarzyna Wiśniewska i p. Magdalena Szcześniak z Rady Rodziców.
Naszą uroczystość zaszczyciła też p. Magdalena Antoniewicz, zastępca pełnomocnika do spraw Partnerstwa Kraju Związkowego Brandenburgia na Wielkopolskę. Nasz gość specjalny odwiedził szkołę, aby odebrać książki zgromadzone w ramach akcji „Wielkopolska zbiórka książek”. Akcja ta była prowadzone pod patronatem Kuratorium Oświaty w Poznaniu, ODN w Poznaniu, Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania oraz Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego oddział Poznań i zamku Trebnitz – Centrum Edukacji i Spotkań. Serdecznie powitani też zostali Rodzice stypendystów oraz uczniowie i grono pedagogiczne.
Po oficjalnym powitaniu gości Dyrektor przedstawił sylwetkę naszego Patrona. Przy okazji święta wyróżnieni uczniowie otrzymali z rąk Burmistrza i Dyrekcji szkoły Stypendia Burmistrza Gminy i Miasta Witkowo. Najlepsze wyniki w nauce i zachowaniu osiągnęli: Gabriela Dutkiewicz z kl. 7a, Bartosz Kubacki z kl. 7a i Piotr Wasielewski z kl. 7a. Rodzice tychże uczniów otrzymali listy gratulacyjne. W swoim wystąpieniu Burmistrz wyraził uznanie dla pracy stypendystów i życzył dalszych sukcesów. W oficjalnej części uroczystości głos zabrała także p. Magdalena Antoniewicz, która podziękowała za zebrane książki. Zostaną one przeznaczone dla młodzieży uczącej się języka polskiego w Kraju Związkowym Brandenburgia.
Podczas uroczystości wręczono również nagrody za konkursy plastyczne: „Wizerunek powstańca wielkopolskiego” oraz „Veto dla hejtu w sieci”. Wyróżnieni otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.
Po części oficjalnej przyszedł czas na „Koncert dla bohaterów”. Tak właśnie była zatytułowana część artystyczna. Scenerię przedstawienia stanowiła „żywa ulica”-barykada, punkt szycia opasek dla powstańców, harcerze podczas zbiórki. Sednem inscenizacji było przybliżenie sylwetek bohaterów Powstania Warszawskiego, którzy związani byli z naszym miastem .Młodzi artyści oddali hołd: Adamowi Borysowi, Marii Wiśniewskiej - matce chrzestnej sztandaru Gimnazjum im. Adama Borysa, Braciom Łukowskim – witkowianom, którzy polegli w powstaniu, Józefatowi Sztuce – podkomendnemu Adama Borysa. Prezentacja sylwetek przeplatana była piosenkami powstańczymi. Finał występu stanowiła pieśń o wolności – nasi chórzyści dali z siebie wszystko, aby wyśpiewać „Czy słyszysz głos wolności, woła nas z oddali, bo musimy przetrwać to?”. Program, przygotowany przez zespól nauczycieli przedmiotów humanistycznych wzbudził wielkie emocje, a wykonawcy otrzymali nagrodę w postaci głośnych braw.
Po uroczystości Samorząd Uczniowski złożył kwiaty przy Kąciku Patrona, a jedna z klas udała się na witkowski cmentarz, aby zapalić znicze na grobach: Adama Borysa i braci Alfreda i Zbigniewa Łukowskich.
Kolejny Dzień Patrona przeszedł do historii. Pamięć o Patronie to element tradycji naszej szkoły- raz w roku świętujemy, a przez pozostałe dni staramy się uczyć i pracować wg Jego życiowych ideałów. (JCh)
Zapraszamy do galerii: Dzień Patrona w Szkole Podstawowej nr 1 im. Adama Borysa w Witkowie została
W sobotę odbył się kolejny turniej, który miał na celu wzmacnianie klasowych więzi poprzez wspólny udział w zmaganiach rekreacyjno-sportowych. I trzeba przyznać, że cel został osiągnięty. Było sportowo, radośnie i razem.
Zapraszamy do galerii Szkolny Turniej Wielkanocny
Podczas Konkursu Recytatorskiego, zorganizowanego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Witkowie młodzież ze Szkół Podstawowych z Witkowa, Powidza i Mielżyna oraz ze Szkół Ponadpodstawowych z Witkowa i Gniezna, prezentowała utwory poetyckie w polskiej i angielskiej wersji językowej. Ich interpretacje wybranych utworów oceniało profesjonalne jury: pani Katarzyna Kalinowska – aktorka Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, pani Marlen Hess – Amerykanka stacjonująca w bazie w Powidzu oraz pan Sławomir Fesyna – dyrektor MM Publications. Pierwsze i drugie miejsce w kategorii szkół podstawowych zajęły uczennice: Nela Majchrzak i Anastazja Jankowska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Powidzu.