Kwiecień w naszej szkole zdecydowanie należał do sportowców i ich trenerów. Powodów do radości najpierw dostarczyli piłkarze, którzy zwyciężyli w Mistrzostwach Gminy. Mistrzami zostały obie drużyny - zarówno kl. 5 i 6, jak i 7 i 8. Kolejnym sukcesem było awansowanie do Finału Powiatu. Wisienkę na torcie stanowiło trzecie miejsce uzyskane w rozgrywkach powiatowych przez drużynę klas 7 i 8. Miejsce na podium było dla młodych piłkarzy nagrodą za wspaniała grę i zaangażowanie. Drużyna młodszych zawodników uzyskała czwarta lokatę. Niewiele zabrakło do podium.
Pod takim hasłem odbył się dzisiaj apel z okazji Dnia Patrona. Z tej okazji zaszczycili nas swoją obecnością goście: Pan Krzysztof Szoszorek - Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo wraz ze swoim zastępcą Panem Pawłem Czarneckim, Pan Krzysztof Chołodecki - Przewodniczący Komisji Oświaty, ksiądz doktor Hubert Nowak -Proboszcz Parafii św. Mikołaja oraz Dyrektorki zaprzyjaźnionych placówek: Pani Anna Malendowicz-Koteras - Zespoł Szkół Ponadpodstawowych, Pani Bernadetta Nowak - Szkoła Podstawowa nr 2, Pani Urszula Potaś - ZS-P Mielżyn, Pani Iwona Piórkowska - Przedszkole Miejskie "Bajka", Siostra Nikodema Włodarczyk - DPS Mielżyn.
Spotkanie to było nie tylko okazją do uczczenia pamięci naszego Patrona - Adama Borysa, ale także do wręczenia stypendiów naukowych Burmistrza GiM Witkowo najlepszym uczniom. Z rąk włodarza naszego miasta odebrali je: Maja Trudzińska, Maja Szymańska, Gabriela Dutkiewicz, Kaja Kostyszyn, Jan Król oraz Michał Depczyński.
Następnie zgromadzeni obejrzeli program artystyczny pod hasłem "Exegi monumentum...". Cytat z nieśmiertelnego wiersza Horacego posłużył do przedstawienia wartości, którymi kierował się w życiu Adam Borys - Ojczyzna, Praca, Człowieczeństwo - te hasła padły z ust młodych aktorów. Bez wątpienia są to idee, którymi powinien kierować się każdy prawy człowiek, a nie tylko bohaterowie. Integralną częścią programu był wspaniały i wzruszający występ naszego szkolnego chóru, który zwieńczył dzieło.
Zapraszamy do galerii Exegi monumentum...
W dniach 31 marca – 4 kwietnia 2025r. w naszej szkole został zorganizowany Tydzień Przyrodniczy. Nauczyciele przedmiotów przyrodniczych przygotowali swoim uczniom sporo atrakcji związanych z szeroko rozumianymi zagadnieniami przyrodniczymi i ekologicznymi.
W ramach tego tygodnia uczniowie z klas 5 oraz klas 6 uczestniczyli w dwóch wycieczkach edukacyjnych: piątoklasiści – szukali cech krajobrazu wielkomiejskiego podczas pobytu w Warszawie, natomiast szóstoklasiści we Wrocławiu od rana byli w tzw. „miejskiej dżungli” – uczestniczyli w grze miejskiej, a w godzinach południowych podczas zajęć edukacyjnych i zwiedzania Afrykarium szukali odpowiedzi na pytanie: czy różowe delfiny istnieją?
Oprócz wycieczek zostały także zorganizowane konkursy przyrodnicze dla uczniów z klas 1 - 8, które sprawdzały wiedzę i umiejętności ekologiczne, przyrodnicze czy geograficzno-biologiczne. Drużyny uczniowskie z wielkim zapałem i zaangażowaniem przystąpiły do rozwiązywania różnorodnych zadań, aby „znaleźć się” na podium. Na podstawie uzyskanych wyników klasyfikacja generalna wygląda następująco:
Na poziomie klas 1 - 3
I miejsce: klasa 2a
II miejsce: klasa 3a
III miejsce: klasa 3b
Na poziomie klas 4
I miejsce: klasa 4a
II miejsce: klasa 4c
III miejsce: klasa 4b
Na poziomie klas 5 – 8
I miejsce: klasa 6b
II miejsce: klasa 5b
III miejsce: klasa 6a
Wszystkim drużynom z podium gratulujemy; gratulacje także dla pozostałych drużyn, którym w tym roku nie udało znaleźć się w ścisłej czołówce.
Tydzień Przyrodniczy to nie tylko wycieczki i konkursy. Na lekcjach przyrody, biologii i geografii uczniowie rozmawiali na tematy związane ze smogiem czy zmianami klimatu. Uczniowie m.in. udali się do miasteczka „Smog City”, aby pomóc bohaterom zamienić ich miasteczko w „Eko City”; próbowali także wygrać ze smogiem podejmując różne działania proekologiczne. Zajęcia były prowadzone w sposób interaktywny, gdyż nauka i pozyskiwanie nowej wiedzy odbywało się w formie filmów, quizów czy zajęć interaktywnych. Tematyka tych zajęć związana jest z realizacją w naszej szkole projektu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej. Są to ważne zagadnienia, gdyż dzięki naszym codziennym wyborom możemy przyczynić się do zahamowania zmian klimatycznych czy poprawić jakość powietrza w naszej miejscowości.
Organizatorzy Tygodnia Przyrodniczego uważają, że założone cele zostały zrealizowane, a podjęte działania przyczyniły się do podniesienia ich wiedzy i umiejętności z zakresu szeroko rozumianej edukacji klimatycznej. Również odbiorcom, czyli uczniom zaproponowane działania się spodobały o czym świadczyły liczne pozytywne komentarze po interaktywnych lekcjach czy konkursach i wycieczkach.
Zapraszamy do galerii Tydzień Przyrodniczy za nami…
3 kwietnia br. uczniowie klas szóstych przeżyli niesamowitą przygodę. Wczesnym rankiem wybrali się pociągiem do Wrocławia na lekcję biologii. Podróż upłynęła w radosnej atmosferze, a dla niektórych uczniów było to pierwsze doświadczenie podróży pociągiem, więc ekscytacja była ogromna. Wrocław, nazywany „Wenecją Północy”, powitał nas piękną, słoneczną pogodą. Nasza wycieczka rozpoczęła się od Rynku, jednego z największych i najpiękniejszych placów w Europie. Znajduje się tu ratusz z gotycką fasadą, a wokół niego kolorowe kamienice nadające miejscu niepowtarzalny charakter. Poznawaliśmy piękno tego miejsca tym razem z innej strony. Rozwiązywaliśmy kartę pracy zatytułowaną "W miejskiej dżungli". Naszym zadaniem było znalezienie zwierząt na wrocławskim Rynku i odgadnięcie hasła składającego się 33 liter. Dokładna obserwacja, spostrzegawczość, współpraca grup opłaciły się! Wszystkie zadania rozwiązaliśmy i spisaliśmy się na medal.
Kolejnym punktem programu było Afrykarium. Miło spędziliśmy tu czas i poznaliśmy fascynujący świat zwierząt wodnych. Zauroczył każdego z nas. Po spacerze w Afrykarium przyszedł czas na główny punkt naszej wycieczki - lekcję biologii i odkrycie tajemnicy, czy istnieją różowe delfiny. Owszem, istnieją! Zamieszkują oceany, ale i ... rzeki. Zajęcia rozpoczęły się od krótkiego wprowadzenia na temat delfinów, ich gatunków i środowiska życia. Prowadząca opowiedziała ciekawie o delfinach. Większość ma szare lub niebieskawe ubarwienie, ale istnieje wyjątkowy gatunek delfina, który może mieć różową barwę. Prowadząca wyjaśniła że te delfiny różnią się od swoich morskich kuzynów nie tylko kolorem, ale także budową. Zajęcia były bardzo interesujące i dostarczyły nam wielu nowych informacji. Lekcja pozwoliła zrozumieć, jak różne mogą być gatunki delfinów i jak przystosowują się do swoich środowisk. Cała lekcja była inspirującym doświadczeniem i zachęciła nas do dalszego zgłębiania wiedzy na temat życia zwierząt wodnych. Na zakończenie podziwialiśmy modele tych niezwykłych ssaków w skali 1:1 na specjalnej wystawie w Afrykarium. Wycieczka do Wrocławia na długo pozostanie w naszej pamięci, a to tylko preludium do większych przygód, bo już niedługo zaplanowana dłuższa wyprawa… (TSz)
Zapraszamy do galerii Czy delfiny różowe istnieją?
W poniedziałek 31 marca br. uczniowie klas piątych mieli okazję odkrywać stolicę Polski podczas wyjątkowej wycieczki edukacyjnej do Warszawy. W ramach lekcji geografii zwiedziliśmy najważniejsze miejsca Warszawy, poznając nie tylko wielkomiejski krajobraz naszej stolicy, ale i jej historię, współczesność, kulturę. Co zobaczyliśmy? Zwiedzanie stolicy zaczęliśmy wizytą na PGE Narodowym, gdzie przeszliśmy trasę zwaną „Piłkarskie emocje”. Dowiedzieliśmy się, że to nie tylko stadion, na której gra polska reprezentacja piłki nożnej, ale i miejsce najlepszych wydarzeń sportowych, rozrywkowych, biznesowych w Polsce. Opuszczając obiekt, chłopcy pomyśleli, że wrócą tu kiedyś, by rozegrać mecz na zielonej murawie PGN Narodowego.
W trakcie zwiedzania miasta uczniowie mieli możliwość poznania historii i zabytków naszej stolicy, przejechania się warszawskim metrem, które ułatwiało nam poruszanie się w wielkim mieście. Po emocjonującej przygodzie w podziemnej kolejce udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki. Na tarasie widokowym na 30 piętrze podziwialiśmy panoramę Warszawy. Piękna, słoneczna pogoda pozwoliła nam zobaczyć wiele charakterystycznych budynków stolicy, od drapaczy chmur po Stare Miasto, które stało się celem naszej dalszej wędrówki po wielkomiejskich ulicach. Spacerując, odwiedziliśmy Grób Nieznanego Żołnierza, na Krakowskim Przedmieściu Pałac Prezydencki i Plac Zamkowy z kolumną Zygmunta. Na rynku Starego Miasta w otoczeniu urokliwych kamieniczek czekała na nas warszawska Syrenka. Przeszliśmy także wzdłuż murów miejskich i dotarliśmy do Pomnika Małego Powstańca, symbolu powstania 1944. Nasza stolica jest pięknym miastem, zachwyciła nas wielkomiejskim krajobrazem, historycznymi zabytkami, jak i nowoczesną architekturą. Dzień spędzony w Warszawie był intensywny, ale bardzo udany. Świadczą o tym zdjęcia w galerii poniżej. Wracamy do domu w doskonałych nastrojach, z bagażem wiedzy i refleksji. I... z pamiątkami dla najbliższych.(TSz.)
Zapraszamy do galerii Na tropach geografii...
W naszej szkole 21 marca na dobre zapanował wiosenny nastrój! Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny uczniowie wzięli udział w wyjątkowej zabawie, która dostarczyła mnóstwa radości i śmiechu.
Największym hitem dnia był konkurs na najbardziej szaloną fryzurę. Kreatywność uczestników przeszła najśmielsze oczekiwania! Na scenie pojawiły się fryzury inspirowane tęczami, kwiatami, kucykami, a nawet… potrawami! Jury miało naprawdę trudne zadanie, ale ostatecznie udało się wyłonić zwycięzców, którzy zdobyli fantastyczne nagrody.
Kolejną atrakcją były wiosenne transformacje – każda klasa wytypowała jednego ucznia, który wcielił się w rolę Pani Wiosny. Stroje pełne kwiatów, zieleni i wiosennych akcentów zachwyciły wszystkich obecnych. Wybór najpiękniejszej Pani Wiosny wzbudził wiele emocji i aplauz publiczności!
Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie! To był dzień pełen pozytywnej energii i niezapomnianych wrażeń. Już nie możemy się doczekać kolejnej wspólnej zabawy!
Zapraszamy do galerii Pierwszy Dzień Wiosny
W ramach współpracy z Goethe-Institut oraz realizowanego przez naszą szkołę projektu Deutsch Plus, uczniowie klas 7 i 8 uczestniczyli w wyjątkowym spotkaniu online z Clarissą – pochodzącą z Brazylii praktykantką Goethe-Institut, studiującą w Mannheim w Niemczech.
Podczas spotkania Clarissa opowiedziała o brazylijskich zwyczajach i systemie edukacji, swoim doświadczeniu studiowania w Niemczech oraz pobycie w Polsce. Uczniowie mieli również okazję poznać ciekawostki o Mannheim – mieście, w którym aktualnie mieszka. Cała rozmowa odbyła się w języku niemieckim, co było doskonałą okazją do rozwijania umiejętności językowych oraz poznania niemieckiej kultury.
Spotkanie przebiegło w bardzo sympatycznej atmosferze i dostarczyło wielu inspiracji! Serdecznie dziękujemy Clarissie za poświęcony czas i ciekawe opowieści.(EM)
Zapraszamy do galerii Lekcja niemieckiego z Clarissą
Dla naszych ósmoklasistów zbliża się czas pierwszych ważnych decyzji - już za kilkanaście tygodni będą musieli wybrać szkołę ponadpodstawową. Aby ułatwić im tę decyzję, szkolny doradca zawodowy wraz z wychowawczyniami zorganizował wyjazd na Powiatowe Targi Edukacyjne, które odbyły się 26 lutego w auli I LO w Gnieźnie. Tam przyszli absolwenci naszej szkoły mogli zapoznać się z ofertą wszystkich szkół ponadpodstawowych z naszego powiatu. Był czas na rozmowy z nauczycielami i uczniami szkół. To z pewnością ułatwi decyzję. Życzymy Wam trafnych wyborów! (JCh)
Zapraszamy do galerii Powiatowe Targi Edukacyjne
W dniu 23 lutego obchodzimy Dzień Walki z Depresją, w naszej szkole już dziś uczniowie mogą zapoznać się z problemem. Została dla nich przygotowana gazetka, na której znalazły się informacje o objawach, przyczynach oraz sposobach leczenia depresji. Uczniowie otrzymali ulotki oraz kwestionariusze do samodzielnej oceny samopoczucia.
Obecnie w Polsce depresja jest na 3. miejscu najczęściej diagnozowanych chorób. Szacuje się, że w 2030 roku będzie na 1. miejscu. Na świecie na depresję choruje 350 mln ludzi, a w Polsce 1,5 mln. Wiele osób wśród nas ma objawy depresji, które nie są rozpoznane przez osobę chorą oraz przez otoczenie, przez to chorujący nie podejmuje skutecznego leczenia. Są to także dzieci, w Polsce około 10 procent dzieci ma co najmniej 2 objawy depresji.
Zapraszamy do galerii Dzień Walki z Depresją
Dziś w naszej szkole święto naszego języka ojczystego! Każda klasa miała do wykonania jakieś językowe zadanie -kl.IV - "dyktando biegane", kl.V - stworzenie profilu wybranej postaci mitologicznej, kl.VI - pokazywały swoje zdolności w pięknym pisaniu polskich tekstów, a kl.VII i VIII zagrały w polonistycznego Kahoota. W świętowanie tego dnia zostali zaangażowani także nauczyciele i inni pracownicy szkoły - wybrane zostało najpiękniej brzmiące po polsku słowo.Wygrało słowa "ancymonek", choć swoich zwolenników miała także "filiżanka" ,"miłość" i "głębia". Uczniowie wybrali inaczej - dla nich najpiękniej brzmiącym słowem jest "prażynka". Wiele głosów zebrała "głębia" i "opuszek". W jednej z klas IV zwyciężyło słowo "bochenek". Jedno jest pewne - taki dzień jest potrzebny, aby zobaczyć, ile piękna jest w naszym ojczystym języku.(AM)
Zapraszamy do galerii Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Pierwsze półrocze pracy w roku szkolnym 2024/2025 mamy już za sobą. Zgodnie z tradycją naszej szkoły zostało ono podsumowane przez Pana Dyrektora Mariana Łukowskiego i Panią Wicedyrektor Kalinę Piechowiak na uroczystym apelu, który odbył się w hali sportowej 12 lutego 2025 roku.
Uczniowie klas IV – VIII za uzyskanie wysokich wyników w nauce oraz wzorowe i bardzo dobre zachowanie otrzymali listy pochwalne, które wręczyli Dyrekcja i wychowawcy klas. Jak widać na zdjęciach była to bardzo liczna grupa uczniów, którzy osiągnęli sukces dzięki systematycznej pracy, zaangażowaniu i wytrwałości Wyróżnieni zostali również nagrodzeni gromkimi brawami.
Dyrektor i Wicedyrektor pogratulowali także sześciu stypendystom z klas VII – VIII, którzy za najwyższe w szkole wyniki w nauce i wzorowe zachowanie w pierwszym półroczu otrzymają w dniu Święta Patrony Szkoły (27 marca br.) stypendia Burmistrza Gminy i Miasta Witkowo.
Pamiętajcie uczniowie, że, każdy, kto wkłada wysiłek w naukę, robi ogromny krok naprzód. Bądźcie więc nadal pilni w nauce i zdeterminowani, a sukcesy na pewno przyjdą! (TSz)
Zapraszamy do galerii Apel podsumowujący pierwsze półrocze roku szkolnego 2024/2025
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Borysa w Witkowie informuje, że w dniach 10 lutego – 07 marca 2025 r. przeprowadzony będzie nabór uczniów do klas I szkoły podstawowej - obowiązkowo z rocznika 2018, zamieszkałych w obwodzie naszej szkoły. Więcej w zakładce Rekrutacja 2025-2026
W czwartek, 16 stycznia, w gościńcu „la Mirage” w Gorzykowie nasi ósmoklasiści przeżyli swój pierwszy bal. Było wszystko, co być powinno – wspaniały tort, pyszne słodkości, dobre jedzenie, wspaniała muzyka i…wspaniała zabawa. Najstarsi uczniowie naszej szkoły bawili się razem ze swoimi wychowawczyniami – p. Urszulą Błach i p. Jolantą Chybą. Gośćmi byli także: Dyrektor szkoły, Wicedyrektor, nauczyciele uczący w obu klasach. Wieczorem na specjalne zaproszenie przyjechał ks. Julian Wawrzyniak, który przez kilka lat uczył w naszej szkole religii. Na takim niezwykłym balu nie mogło zabraknąć Mickiewiczowskich słów ”Poloneza czas zacząć!”. Tak więc młodzież ruszyła do poloneza, dając przykład, że narodowy taniec jest najlepszy na taką okazję. Po polonezie rozpoczęła się zabawa w rytmie ulubionych młodzieżowych przebojów. O dobrą muzykę zadbał DJ – Damian Siwiński. Atmosfera wspólnej zabawy jeszcze długo w nas pozostanie. Wiemy jedno – pierwszy egzamin ósmoklasiści już zdali – egzamin z dobrej zabawy.
Dziękujemy Rodzicom za zorganizowanie balu, a także za opiekę podczas tego fantastycznego wydarzenia. (AM)
Zapraszamy do galerii Ach, co to był za bal!
W dniu 20 grudnia 2024r. nasza szkoła miała zaszczyt oglądać wyjątkowe jasełka pt. „W drodze do Betlejem". To coroczne wydarzenie, które wprowadziło nas w świąteczny nastrój i przypomniało o najważniejszych wartościach Bożego Narodzenia.
Jasełka przygotowane przez uczniów, były prawdziwą ucztą dla oczu i uszu. Wspaniały występ dziewczynek z klas 1 – 3 zachwycił zgromadzoną publiczność pięknym tańcem aniołów.
W części muzycznej wystąpili uczniowie chórku dziecięcego z klas 1-3 oraz chóru szkolnego klas IV-VIII, pod opieką Pani Kaliny. Ich piękne głosy niosły się po sali, a kolędy i pastorałki, które wykonali, poruszyły serca wszystkich obecnych. Muzyczne występy były doskonałym uzupełnieniem jasełkowej narracji i wprowadziły nas w refleksyjny nastrój.
W trakcie wydarzenia mieliśmy przyjemność wysłuchać przemówienia księdza Łukasza, który podkreślił znaczenie miłości, pokoju i wspólnoty w czasie świąt. Jego słowa były pełne mądrości i otuchy, przypominając nam, że Boże Narodzenie to czas, kiedy powinniśmy być blisko siebie, dzielić się dobrem i otwierać serce na innych. Pan Dyrektor Marian Łukowski, w swoim wystąpieniu wyraził dumę z talentu i zaangażowania uczniów oraz nauczycieli, którzy przygotowali to piękne przedstawienie. Podkreślił, jak ważne jest kultywowanie tradycji i wartości, które łączą nas jako społeczność. Na zakończenie złożył wszystkim życzenia z okazji nadchodzących świąt.
Jasełka „W drodze do Betlejem” były nie tylko artystycznym wydarzeniem, ale także okazją do wspólnego przeżycia radości, wzruszeń i refleksji nad sensem świąt. Wszyscy obecni opuszczali salę z uśmiechem na twarzach i sercami pełnymi ciepła, gotowi na nadchodzące Boże Narodzenie.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania tego wyjątkowego wydarzenia, a także wszystkim uczniom za ich niesamowite występy. Niech magia świąt towarzyszy nam przez cały nadchodzący rok!
Zapraszamy do galerii W drodze do Betlejem
W piątek 20 grudnia 2024r. został rozstrzygnięty szkolny konkurs na “Najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową”. Komisja konkursowa uznała, że wszystkie szopki są bardzo piękne i że ich autorzy zajmują równorzędnie pierwsze miejsce. Byli to: Kornelia Rolewicz 4b, Lena Losik 5a, Lena Młodzińska 6a i Dawid Paluch 6b.
Wszyscy otrzymali okolicznościowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców z naszej szkoły. Organizatorka konkursu gratuluje wszystkim uczestnikom, jednocześnie dziękuje Radzie Rodziców za ufundowanie nagród.
Zapraszamy do galerii Szopki bożonarodzeniowe
10 grudnia klasy 4 odwiedziły Bydgoszcz. Celem ich wyjazdu było Muzeum Mydła i Historii Brudu, gdzie prócz wykładu na temat higieny na przestrzeni wieków, czekały na nich warsztaty mydlarskie. Kolejne warsztaty odbyły się w Karmelowej Krainie, tym razem była to czekolada. Potem czwartoklasiści udali się na spacer po świątecznej Bydgoszczy i udało im się jeszcze spotkać pana Twardowskiego! Był to dzień pełen wrażeń, smaków i zapachów.(AM)
Zapraszamy do galerii Na tropie mydła, czekolady i świąt...
7 grudnia odbyło się wyjątkowe spotkanie z Mikołajem dla naszych uczniów. Dzieci, te młodsze i starsze, miały okazję wziąć udział w sportowych konkurencjach, które dostarczyły im mnóstwo radości i emocji. Wspólna zabawa, współpraca i zdrowa rywalizacja sprawiły, że to spotkanie na długo zostanie w pamięci naszych małych sportowców. Na końcu, wszyscy uczestnicy zostali obdarowani przez Mikołaja cukierkami.
Po emocjonujących konkurencjach czekał na nas poczęstunek – ciasto i kawa przygotowane przez Radę Rodziców, które były prawdziwą przyjemnością! Na dzieci czekała wata cukrowa, soczki i hot-dogi. Dodatkową atrakcją były świąteczne fotobudki, gdzie można było zrobić zabawne zdjęcia w mikołajkowych klimatach. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się stolik z malowaniem twarzy oraz kącik artystyczny.
Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy za rok.(NZ)
Zapraszamy do galerii Spotkanie z Mikołajem
W tym roku przypada 20. rocznica śmierci naszego Noblisty - Czesława Miłosza. W związku z tym, rok 2024 r. ogłoszono "Rokiem Miłosza". Nasza szkoła zaangażowała się w realizację przedsięwzięć, mających na celu przybliżenie uczniom sylwetki tego wielkiego Polaka. Działania były różnorodne: gazetki klasowe, rysunki do wierszy, quizy, tworzenie biogramów poety, recytacja Jego wierszy. Nasze działania odbywały się w ramach ogólnopolskiego projektu "Miłosz w szkole", czego świadectwem jest certyfikat, który otrzymaliśmy.(AM)
W czwartkowy ranek druga grupa uczniów z naszej szkoły odleciała z wrocławskiego lotniska na czterodniową wycieczkę do Londynu. Po przylocie i transferze do hotelu młodzi podróżnicy rozpoczęli eksplorowanie miasta. Zwiedzanie rozpoczęli od jednego z najlepszych muzeów w Londynie - Muzeum Brytyjskiego. Uczniowie z dużym zainteresowaniem oglądali zgromadzone tam eksponaty, a szczególną uwagę zwrócili m.in. na mumie egipskie. Po zakończeniu wizyty w muzeum wszyscy udali się do kolejnego „top” miejsca w mieście. Na uczestników wyjazdu czekała przejażdżka London Eye. Ładna pogoda, zbliżający się wieczór sprawiły, że podniebne widoki zapierały dech w piersiach. Następnie udali się na zasłużony obiad w polskiej restauracji „Mamuśka”. Po sycącym i smacznym posiłku uczniowie pojechali do Tower Hill. Tam zapoznali się z historią tego miejsca oraz podziwiali oświetlony Tower Bridge.
Piątek był drugim dniem odkrywania uroków tej metropolii przez naszych uczniów. Swoje podboje zaczęli od wizyty w Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud. W 9 salach uczniowie obejrzeli mnóstwo postaci ze świata muzyki, filmu czy polityki. Wśród postaci byli m.in.: Barack Obama, rodzina królewska, Fredy Mercure, Elżbieta II, Beyonce, rodzina Davida Beckhama i inni. Pozostałymi atrakcjami tego muzeum, które zobaczyli uczniowie były: sala strachów, przejażdżka londyńską taksówką pomiędzy ruszającymi się figurami przedstawiającymi historię miasta - "Spirit of Londyn" (Duch Londynu), „Marvel Super Heroes", czyli projekcja filmu animowanego w 4D w specjalnej kopule na temat bohaterów Marvela, figury woskowe przedstawiające postacie z uniwersum Star Wars (Gwiezdnych Wojen). Po kilku godzinach spędzonych wśród tych osobistości i bohaterów przyszedł czas na kulinarne doznania. Mianowicie, uczestnicy wyjazdu mogli posmakować „fish and chips”, dania z którego słynie Anglia. Kolejnym punktem zwiedzania miasta był spacer wzdłuż Tamizy do Big Bena i Opactwa Westminster. Stamtąd udali się pod siedzibę króla Karola III - Pałac Buckingham. Po drodze zobaczyli urokliwy St. James’s Park, gdzie liczne zwierzęta były na wyciągnięcie ręki. W dalszym programie uczniowie zobaczyli tereny Gwardii Królewskiej, siedzibę premierą Wielkiej Brytanii - Downing Street 10 oraz Trafalgar Square. Nie mogło ich także zabraknąć w dzielnicy bankowej i biznesowej Citi. W godzinach wieczornych młodzież spędziła czas w Soho i China Town. Stamtąd udali się na Leicester Square, gdzie odwiedzili czteropiętrowy sklep „Lego” oraz sklep m&m. Poczuli także klimat zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, gdyż spacerowali po jarmarku bożonarodzeniowym zlokalizowanym na tym placu.
W sobotę uczestnicy wycieczki rozpoczęli zwiedzanie od Nothing Hill, gdzie spacerując po Portobello Road zobaczyli cotygodniowy targ przyciągający rzesze turystów, kolorowe elewacje domów oraz kultową księgarnię słynną z filmu „Nothing Hill”. Następnie metrem i koleją DLR (całkowicie zautomatyzowana) udali się do Greenwich. Tam na młodych podróżników czekały kolejne atrakcje: Narodowe Muzeum Morskie oraz panorama na tę część miasta. Nie mogło także zabraknąć wizyty przy południku 0, dzięki któremu mogli stanąć jednocześnie na półkuli wschodniej i zachodniej. Po nietypowej i krótkiej lekcji geografii wszyscy powrócili do centrum, a konkretnie na Oxford Street. Tam mieli czas na zakupy, gdyż ilość sklepów z pięknymi wystawami bardzo zachęcały do odwiedzin. Po zakupach wszyscy udali się na spacer po Regent Street, aby podziwiać świąteczne iluminacje. Ostatnim punktem programu tego dnia była wizyta w Covent Garden. Miejsce to przyciąga rzesze odwiedzający, tym bardziej, że odbywał się tu kolejny jarmark bożonarodzeniowy.
Niedziela była ostatnim dniem pobytu uczniów z naszej szkoły w Londynie. Po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu uczestnicy udali się do jednego z najlepszych muzeów w Londynie - Muzeum Historii Naturalnej. Uczniowie mogli obejrzeć wiele eksponatów spośród 70 mln zgromadzonych w budynku. Największą popularnością cieszy się galeria dinozaurów oraz symulacja trzęsienia ziemi. Wielkie „wow” na uczniach zrobił hol główny, w którym zawieszony jest szkielet płetwala błękitnego. Muzeum bardzo się uczniom podobało, mimo iż obejrzeli tylko tyle, na ile im czas pozwolił. Po lekcji przyrody przyszedł czas na smaczny obiad „u Chińczyka”. Następnie we wczesnych godzinach popołudniowych przyszła pora pożegnać się z miastem i udać się na lotnisko London Stansted. Stamtąd w godzinach wieczornych uczniowie odlecieli do Poznania.
Podsumowując należy stwierdzić, że uczniowie bardzo dużo zobaczyli (realizowali treści z podstaw programowych), kształtowali kompetencje społeczne i ćwiczyli porozumiewanie się w języku angielskim.
Zapraszamy do galerii Londyn w jesiennej odsłonie