Śmiecić czy nie śmiecić? Oto jest pytanie!

W ramach ogólnopolskiego projektu ekologicznego uczniowie z klasy 6a bardzo aktywnie włączyli się w realizację zadań projektowych. Jakiś czas temu sprzątali świat, a konkretnie okolice Orlika, gdzie sami wskazali miejsce występowania dzikiego wysypiska śmieci. Drążąc tematykę dzikich wysypisk śmieci uczniowie sami postanowili odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule artykułu. Odpowiedzi poszukali w bardzo prosty sposób.

Na zajęciach przyrodniczych przeprowadzili bardzo łatwe doświadczenie. Do tego celu wykorzystali kolorowe paski bibuły, które imitowały różne rodzaje śmieci oraz stworzyli dzikie wysypisko. Następnie na te „śmieci” spadł deszcz powodując powstanie całej gamy barw. Uczniowie od razu zrozumieli, że tam gdzie w środowisku naturalnym ludzie tworzą dzikie wysypiska, tam jest ogromne zagrożenie dla życia organizmów żywych. Owe barwy, które uczniowie otrzymali w warunkach klasowych to nic innego jak potencjalnie niebezpieczne różnorodne substancje chemiczne, trujące i toksyczne i że w bardzo łatwy sposób mogą dostać się do gleby czy wód podziemnych.

Na zakończenie zajęć uczniowie stwierdzili, że dziwią się ludziom wyrzucającym odpady w różnych miejscach, za które i tak płacą. Miejmy nadzieję, że młode pokolenie będzie bardziej odpowiedzialne za stan środowiska, w którym żyją.

Zapraszamy do galerii: Śmiecić czy nie śmiecić? Oto jest pytanie!