Nawigacja

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im.Adama Borysa w Witkowie
    ul.Poznańska 47
    62-230 WITKOWO
  • (+48) 61-477-82-50


Wymiana Polsko - Niemiecka Wymiana w liczbach Nasi przyjaciele Wrześniowe spotkanie 2015 XIX spotkanie Wrześniowe spotkanie 2016 Z rewizytą w Cadenberge 10 lat wymiany polsko-niemieckiej Podsumowanie 10 lat wymiany polsko - niemieckiej Jubileuszowa rewizyta w Cadenberge „Różnorodność jest bogactwem” 24 polsko-niemieckie spotkanie młodzieży Tydzień bogaty w nowe doświadczenia

Międzynarodowa wymiana młodzieży

Podsumowanie 10 lat wymiany polsko - niemieckiej

W dniach 8 - 13 maja 2017r.  w naszej szkole odbywało się XXI polsko - niemieckie spotkanie młodzieży z uczniami zaprzyjaźnionej niemieckiej placówki Schule Am Dobrock. Spotkanie to należało do wyjątkowych, gdyż w tym roku mija 10 lat współpracy pomiędzy naszymi szkołami. W ciągu minionych lat w wymianach, które odbywały się zarówno w Polsce, jak i w Niemczech wzięło udział kilkuset uczniów. Młodzież miała okazję do poznawania rówieśników i ich rodzin, rozwijania umiejętności językowych, zawierania międzynarodowych przyjaźni, poznawania kraju partnera, czy niwelowania uprzedzeń. Podobnie było również w tym roku. 

W jubileuszowym spotkaniu wzięło udział 20 uczniów z Cadenberge. Grupie towarzyszyły nauczycielki Julia Eickstädt i Fabia Rathjens oraz Karl-Heinz Linck, przewodniczący komitetu ds. współpracy z gminą Witkowo, laureat statuetki „Przyjaciel szkoły” oraz wieloletni współorganizator spotkań polsko - niemieckich. Za jego zaangażowanie i wybitne osiągnięcia w dziedzinie współpracy polsko - niemieckiej Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo Marian Gadziński oraz przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Jóźwik wręczyli mu statuetkę Rycerza Wita.

Tego dnia wręczono również tabliczkę honorową „Ehrenplakette” przyznaną przez Radę Gminy Zbiorczej Am Dobrock za zaangażowanie i wkład w rozwój polsko - niemieckiego partnerstwa oraz niwelowanie barier językowych. Wyróżnienie to otrzymała Eliza Marcinkowska, nauczyciel języka niemieckiego. Uroczysta gala odbyła się w Centrum Kultury im. Krzysztofa Szkudlarka a udział w niej wzięli również: Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Witkowo - Łukasz Scheffs, członkowie Rady Miejskiej - Eugeniusz Czaplicki, Tadeusz Śliwecki, Marek Wiatrowski, Dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji - Stanisław Rajkowski, Dyrektor Gimnazjum im. Adama Borysa - Marian Łukowski, Zastępca Dyrektora Gimnazjum - Arleta Bekas oraz nauczyciele i uczniowie.

Podczas gali nagrodzono również laureatki konkursu na wykonanie logo z okazji jubileuszu wymiany polsko - niemieckiej. W konkursie zwyciężyły uczennice klas drugich: Martyna Nowaczyk i Weronika Winsztal. Po wysłuchaniu koncertu dedykowanego gościom uczestnicy spotkania spotkali się przy torcie przygotowanym specjalnie na tę okazję.
Zaraz po oficjalnych uroczystościach uczestnicy wymiany rozpoczęli realizację dalszych punktów programu, których głównym celem było poznanie kraju partnera oraz integracja polsko - niemieckiej młodzieży. 
A o to krótka relacja z dalszych dni i punktów programu:

  • Wtorek, 9 maja 2017r.

Zaraz po oficjalnych uroczystościach w Centrum Kultury młodzież niemiecka miała okazję poznać nasze miasto. Grupy polsko - niemieckie pod opieką nauczycieli wzięli udział w grze miejskiej po Witkowie. W trakcie spaceru grupy rozwiązywały również różne zadania, których celem była wzajemna komunikacja i integracja.

Przed godziną trzynastą wszyscy ponownie spotkali się w szkole a następnie przeszli do przedszkola miejskiego na degustację dań kuchni niemieckiej. Była to część projektu realizowanego przez grupy przedszkolne w ramach Tygodnia Niemieckiego. Goście byli pod ogromnym wrażeniem różnorodności dań i z przyjemnością zajadali się niemieckimi przysmakami. Po południu gimnazjaliści po raz pierwszy zabrali partnerów z Niemiec do swoich domów. Jednym z celów wizyty było przygotowanie polsko - niemieckiej gazetki pod hasłem „Słynni Niemcy, słynni Polacy”. Uczniowie przekazywali sobie informacje i przygotowywali teksty o sławnych postaciach z ich krajów oraz robili sobie fotki wcielając się w ich rolę. Efekty ich pracy zamieścimy już wkrótce na stronie szkoły. Ponieważ wtorek to dopiero drugi dzień spotkania a organizatorom zależy zawsze bardzo na integracji w grupie polsko - niemieckiej wieczorem odbyła się jeszcze dyskoteka w sali balowej pałacu w Kołaczkowie.

  • Środa, 10 maja 2017 r.

Dzień trzeci wymiany uczestnicy rozpoczęli od spotkania w szkole i przedszkolu. Część grupy uczestniczyła w lekcji języka angielskiego, której tematem były słynne postacie z Polski i Niemiec a część przeprowadziła lekcję dla przedszkolaków. Goście z Niemiec i nasi drugoklasiści wykorzystali piosenkę do nauki części ciała.

Dla dzieci z przedszkola było to pierwsze spotkanie z językiem niemieckim, gdyż na co dzień uczą się języka angielskiego. Pomimo tego, iż grupy były bardzo liczne, to aktywnie uczestniczyły w zajęciach i z chęcią bawiły się w rytm piosenki „Głowa, ramiona, kolana, palce” - po niemiecku oczywiście. Pozostałą część dnia goście z Niemiec spędzili w domach swoich partnerów. Był to czas na poznanie rodzin, zwyczajów panujących w polskich domach, zwiedzenie okolicy i nawiązywanie przyjaźni. Cały dzień upłynął w bardzo miłej atmosferze za co dziękujemy naszym uczestnikom i ich rodzinom.

  • Czwartek, 11 maja 2017 r.

Czwartek, to już tradycyjnie wyjazd do Poznania. Pobyt w stolicy Wielkopolski grupa polsko - niemiecka rozpoczęła od wizyty w interaktywnym muzeum „Blubry 6D”. Młodzież przeszła interaktywnym labiryntem, którego celem było zapoznanie uczestników z poznańskimi legendami.

Drugim punktem programu było spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie poznańskiego rynku. Najpierw młodzież wspólnie poznała najważniejsze obiekty ulokowane wokół runku i związaną z nimi historię, a następnie w mniejszych grupach polsko - niemieckich sama poznawała rynek podczas udziału w grze miejskiej. Wszyscy uczestnicy spisali się na medal a na koniec nagrodzeni zostali certyfikatem „poznańskiej pyry” oraz drobnymi upominkami. Po przerwie spędzonej w jednym z najpiękniejszych centrów handlowych w Europie „Starym Browarze” grupa polsko - niemiecka udała się do jeszcze jednego muzeum.

Tym razem celem było poznanie receptury i sposobu wypieku tradycyjnego poznańskiego przysmaku, czyli rogala świętomarcińskiego oraz związanej z nim legendy.  Na koniec pełnej humoru i zabawy lekcji uczestnicy spróbowali oczywiście poznańskiego smakołyku. Plan w Poznaniu był bardzo napięty i intensywny, jednak stworzył możliwość poznania naszego regionu nie tylko gościom z Niemiec, ale również uczniom pochodzącym z innych regionów Polski.

  • Piątek, 12 maja 2017 r.

Piątek to czas integracji na sportowo. Młodzież  miała okazję integracji podczas wspólnych rozgrywek w mieszanych polsko - niemieckich zespołach. Nauczyciele wychowania fizycznego przygotowujący program zadbali o to, aby konkurencje sprawiły wszystkim dużo frajdy i radości. I tak też było od początku do końca spotkania na Orliku. Tego dnia odbyły się też inne warsztaty związane z tematem tegorocznego spotkania. Jedna grupa wzięła udział w podsumowaniu Tygodnia Niemieckiego w przedszkolu, gdzie prezentowała dzieciom jedną z baśni niemieckich bajkopisarzy Braci Grimm, wykonaną techniką Kamishibai. Druga grupa wzięła udział w warsztatach muzycznych, podczas których wspólnie ćwiczyła utwór „We are the World” z repertuaru Michaela Jacksona. Trzecia grupa uczestniczyła w warsztatach plastycznych i wykonała portrety sławnych postaci z Polski i Niemiec.

A czwarta grupa uczyła się polskiego tańca - Poloneza, który zainaugurował wieczorną dyskotekę. Dzięki przygotowaniu nauczycieli prowadzących zajęcia oraz zaangażowaniu uczestników wszystkie grupy spisały się znakomicie a efekty ich pracy podziwiać mogliśmy jeszcze tego samego dnia. Ostatnim punktem piątkowego programu była wspomniana już wcześniej dyskoteka. Młodzież bardzo dobrze się bawiła, jednak podczas tego spotkania można było już odczuć smutne nastroje z powodu zbliżającego się końca wymiany.

  • Sobota, 13 maja 2017 r.

Spotkanie zakończyło się w sobotę. Przed południem po raz ostatni gościliśmy gości w progach naszej szkoły. Po pożegnaniu przez Burmistrza Gminy i Miasta Witkowo - Pana Mariana Gadzińskiego, Dyrektora Gimnazjum - Pana Mariana Łukowskiego, podziękowaniu ze strony przewodniczącego ds. współpracy z gminą Witkowo - Pana Karla-Heinza Lincka oraz nauczycielek z Niemiec - Julii Eickstädt i Fabii Rathjens, wręczeniu upominków, ostatniej pożegnalnej animacji i wspólnym zdjęciu, goście wyruszyli w podróż powrotną do Niemiec.

Teraz możemy już tylko czekać na rewizytę w Cadenberge, która zaplanowana została na wrzesień 2017 r. Mamy nadzieję, że również to spotkanie będzie bardzo udane a nawiązane podczas niego przyjaźnie przetrwają próbę czasu i odległości.

Ps. Tegoroczne spotkanie pod jeszcze jednym względem było wyjątkowe. W ciągu sześciu dni pobytu gości doświadczyliśmy wspólnie wszystkich pór roku. Od mroźnej zimy w poniedziałek, po upalne lato w piątek i sobotę. Na szczęście aura nie popsuła nikomu nastroju a humor nie opuszczał uczestników nawet przy złej pogodzie.

Nasze spotkanie nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie wielu osób, nauczycieli oraz organizacji Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży, która je dofinansowała.
DZIĘKUJEMY

Zapraszamy do galerii Podsumowanie 10 lat wymiany polsko - niemieckiej 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im.Adama Borysa w Witkowie
    ul.Poznańska 47
    62-230 WITKOWO
  • (+48) 61-477-82-50

Galeria zdjęć