Kangur Matematyczny 2017

Dnia 16.03.2017r. miłośnicy matematyki stanęli w szranki Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”. Idea konkursu wywodzi się z Australii, gdzie w latach osiemdziesiątych światowej sławy popularyzator matematyki Petera O’Halloran, przeprowadził go pierwszy raz. W „Kangurze” co roku bierze udział około 6 milionów uczniów z 60 państw. Organizatorem Konkursu w Polsce jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu.

Data konkursu oraz zestawy pytań są wspólne dla wszystkich krajów biorących udział w tych zawodach a uczestnicy podzieleni są na sześć kategorii wiekowych. To daje szansę każdemu, kto chciałby sprawdzić swoje matematyczne umiejętności.

Nasza szkoła od początku swojego istnienia bierze udział w tej najbardziej masowej imprezie matematycznej na świecie. Jest to wspaniała okazja do popularyzacji matematyki i sprowokowania uczniów do intelektualnej zabawy. W tym roku w konkursie wzięło udział 50 uczniów naszego gimnazjum. Uczestnicy rozwiązywali testy konkursowe w dwóch kategoriach:

• Kadet – 31 uczniów z klas I i II,
  • Junior – 19 uczniów z klas III.

Test konkursowy zawierał 30 zadań o różnym stopniu trudności. Jak co roku znalazły się wśród nich zadania oryginalne, nieszablonowe, często zabawne. Na rozwiązanie przeznaczono 75 minut.

„Kangur Matematyczny” swą atrakcyjność zawdzięcza także nagrodom przyznawanym przez organizatora. Najważniejsze z nich to udział w międzynarodowych obozach matematycznych, ale każdy, kto przystąpił do zmagań, otrzymał matematyczny gadżet – breloczek w kształcie magicznego sześcianu.

Wyniki Konkursu znane będą w maju. Czekamy z niecierpliwością!