Ratowali świat z OZE

We wtorek 23 lutego 2016r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gnieźnie odbył się etap finałowy Powiatowego Konkursu Ekologicznego „Ratujemy świat z OZE”, którego organizatorem była wspomniana wcześniej szkoła. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Patryk Sołtysiak (kl.IIa) oraz Mateusz Roszkowiak (kl. IIb), którzy w eliminacjach szkolnych zdobyli największą liczbę punktów.

Finał konkursu składał się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej (ustnej) uczniowie musieli wykazać się wiedzą na temat odnawialnych źródeł energii, a wylosowane pytania nie należały do łatwych i wykraczały poza podstawę programową z gimnazjum. Na tym etapie nasi reprezentanci poradzili sobie bardzo dobrze, gdyż zajmowali drugie miejsce.

Część druga konkursu to działania praktyczne. Reprezentacja naszej szkoły wylosowała zadanie związane z wiatrem, a konkretnie wpływ prędkości wiatru na ilość produkowanej energii przez turbinę.

Patryk z Mateuszem musieli najpierw prawidłowo połączyć znajdujące się na ławce elementy, aby wentylator zaczął działać. Następnym krokiem było przeprowadzenie doświadczenia, tzn. zmniejszać i zwiększać siłę wiatru oraz odczytywać dane z miernika. Wszystko to, co się działo uczniowie odnotowywali w specjalnie przygotowanej tabeli, na podstawie której musieli wyciągnąć odpowiednie wnioski (one były punktowane). Po zsumowaniu punktów z obu części okazało się, że Patryk Sołtysiak i Mateusz Roszkowiak utrzymali swoją pozycję i zajęli II miejsce w konkursie. Na koniec konkursu, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 wręczył okolicznościowe dyplomy i nagrody laureatom konkursu.

Podczas konkursu uczniowie i ich opiekunowie obejrzeli krótki film pod tytułem „Jak robi się prąd?”, gdzie w jasny i przystępny sposób przedstawiono etapy produkcji prądu w różnych rodzajach elektrowni.

Wartością dodaną udziału w konkursie jest zdobyta wiedza nie tylko przez uczniów, ale też przez opiekunów, gdyż wszystkie pytania były zadawane na forum, a prowadzący także podawał poprawne odpowiedzi. Podsumowując, trzeba stwierdzić, że nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę i dlatego należą im się ogromne GRATULCJE.

Zapraszamy do galerii Ratowali świat z OZE