Pasjonaci geografii

W piątek 28 października 2016r. odbył się pierwszy etap Szkolnej Ligi Geograficznej pod hasłem „Matematyczne potyczki z geografią”. W konkursie wzięło udział 36 pasjonatów geografii z klas II oraz III. Celem Szkolnej Ligi Geografów jest rozwijanie zainteresowań geografią oraz poszerzanie wiedzy i umiejętności geograficznych.

Podczas tego etapu uczestnicy zmagali się z ośmioma zadaniami matematycznymi, które są obecne w geografii. Uczniowie musieli np. obliczyć powierzchnię parku narodowego w skali, rozciągłość południkową Afryki czy szerokość geograficzną obserwatora. Oprócz umiejętności rozwiązywania zadań tego typu ważne były umiejętności matematyczne.

Szkolna Liga Geografów składa się z pięciu etapów, podczas których uczniowie zbierają punkty. Ostateczne ogłoszenie zwycięzców nastąpi dopiero po ostatnim etapie i zsumowaniu całości zdobytych punktów. Tak więc przed młodymi geografami zostały jeszcze cztery etapy. Kolejny już pod koniec listopada. Dotyczyć będzie umiejętności orientacji na mapach.