Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny”

Dnia 15.03.2018r. w Szkole Podstawowej im. Adama Borysa w Witkowie przeprowadzono Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”. Konkurs wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych przez światowej sławy popularyzatora matematyki Petera O’Hallorana

Organizatorem Konkursu w Polsce jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu. Jego data oraz zestawy pytań są wspólne dla wszystkich krajów biorących udział w matematycznych zmaganiach.

Nasza Szkoła bierze udział w tej najbardziej masowej imprezie matematycznej na świecie od początku swojego istnienia. Jest ona wspaniałą okazją do popularyzacji matematyki, sprowokowania uczniów do intelektualnej zabawy. W tym roku w konkursie wzięło udział 42 uczniów naszej szkoły. Uczestnicy rozwiązywali testy konkursowe w trzech kategoriach:

• Maluch – 8 uczniów z klas IV,
  • Kadet – 19 uczniów z klas VII i II gimnazjum,
  • Junior – 15 uczniów z klas III gimnazjum.

Test konkursowy zawierał zadania o różnym stopniu trudności. Jak co roku znalazły się wśród nich zadania oryginalne, nieszablonowe, często zabawne. Uczniowie mieli na ich rozwiązanie 75 minut.

Jak się okazuje, nie trzeba być matematycznym geniuszem, by się pasjonować matematyką, czerpać radość z poszukiwania i odkrywania rozwiązań. Cieszy nas fakt, iż budzi ona u uczniów zdumienie, oczarowanie, fascynację. „Kangur Matematyczny” swą atrakcyjność zawdzięcza także nagrodom przyznawanym przez organizatora. Najważniejsze z nich to udział w międzynarodowych obozach matematycznych.

Wyniki Konkursu znane będą w maju. Czekamy z niecierpliwością! (ML)