Uczniowie na ekomedal

W czwartek 16 listopada 2017r. w Szkole Podstawowej w Budzisławiu Kościelnym odbyło się uroczyste podsumowanie projektu ekologicznego „Segreguję, nie marnuję – przyrodę Powidzkiego Parku Krajobrazowego znam i szanuję”, którego pomysłodawcą był Związek Gmin Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Celem głównym projektu było promowanie pozytywnych działań w zakresie ochrony środowiska przyrodniczego, segregacji odpadów oraz zachęcenie młodego pokolenia do aktywnego udziału w odkrywaniu bogactwa zasobów przyrodniczych Powidzkiego Parku Krajobrazowego.

W ramach zadań projektowych, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w różnorodnych konkursach przyrodniczych: plastycznym, fotograficznym, literackim oraz wiedzowym. Na uroczystość podsumowującą udali się uczniowie, którzy odnieśli sukcesy w dwóch konkursach: literackim i wiedzowym „As Segregacji”.

Zadaniem w konkursie literackim było napisanie opowiadania o naszym parku. W tej kategorii przedstawiciele naszej szkoły okazali się bezkonkurencyjni, gdyż wszystkie miejsca na podium zostały przez nich zajęte. Na najwyższym stopniu podium stanął Oskar Filipowiak z klasy IIc, drugie miejsce zajęła uczennica klasy IIIc – Katarzyna Cugier, a trzecie miejsce przypadło Nikodemowi Blaszyńskiemu z klasy IIc. Nagrodzeni laureaci otrzymali okolicznościowe dyplomy i cenne nagrody: albumowe wydania książek oraz power banki. Ogromnym zaskoczeniem dla Filipa było poproszenie go na środek i wysłuchanie swojego opowiadania, które zostało przeczytane przez kolegów ze Szkoły Podstawowej w Budzisławiu Kościelnym. Należy dodać, że chłopcy swoje opowiadania napisali pod kierunkiem p. Haliny Krych, natomiast Katarzyna pod wnikliwym okiem p. Jolanty Chyby.

Kolejny sukces, który odnieśli nasi uczniowie to uzyskanie zaszczytnego tytułu „Asa Segregacji”. Aby ten tytuł otrzymać, uczniowie klas II: Kacper Hofman (kl.IIa), Dominik Łukowski (kl.IIa), Zuzanna Łyskwińska (kl.IIc) oraz Julia Szymańska (kl.IIa) musieli uzyskać najlepszy wynik w konkursie wiedzy z zakresu segregacji i gospodarki odpadami. Po zakwalifikowaniu się do etapu drugiego, wymienieni uczniowie zostali zobowiązani do przygotowania prezentacji multimedialnej pod tytułem „Segregacja odpadów w mojej gminie i jej wpływ na środowisko naturalne”, którą wykonali pod opieką p. Tomasza Majchrzaka. Cała czwórka uzyskała ten tytuł, a w nagrodę otrzymali okolicznościowe dyplomy oraz zestaw walizek podróżnych.

Podsumowując udział naszej szkoły w tego typu projekcie ekologicznym należy stwierdzić, że dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli można kształcić odpowiednie postawy proekologiczne, a tym samym przyczynić się do podniesienia jakości swojego życia. Koordynator projektu w szkole – Tomasz Majchrzak – dziękuje wszystkim uczniom i nauczycielom za udział w różnorodnych konkursach przyrodniczych, życząc dalszej wytrwałości w krzewieniu idei zrównoważonego rozwoju. (™)

Zapraszamy do galerii Uczniowie na ekomedal